Na pomoc Izraeli proti masivním útokům palestinského hnutí Hamás byla vyslána také největší letadlová loď na světě USS Gerald R. Ford. Nejnovější posila amerického námořnictva poskytne podporu mimo jiné i moderním letounům F-35.
Příběh válečné lodi USS Gerald R. Ford neboli také CVN-78 se začal psát v roce již v roce 2003, ještě v době, kdy byl bývalý prezident USA, po němž nese své jméno, ještě naživu, a kdy byl podepsán kontrakt na její výrobu. Do služby však vstoupila až o celých 14 let později, tedy v roce 2017, a bojeschopnosti v podobě počáteční operační schopnosti dosáhla teprve na konci roku 2021. Plnohodnotného nasazení v boji se pak USS Gerald R. Ford dočkala teprve letos, a aktuální mise ve Středozemním moři poblíž izraelských břehů je tak jednou z prvních velkých akcí tohoto impozantního plavidla.
Jde o nejnovější generaci letadlových lodí
Z hlediska konstrukce vychází CVN-78 ze svého předchůdce USS Nimitz, tedy třídy CVN-68. Ačkoliv je pak svými rozměry o něco větší i výkonnější, pojme o několik set členů posádky méně. Snížení tohoto počtu však bylo žádoucím, jelikož se USS Gerald R. Ford dočkala výrazné modernizace a automatizace jednotlivých systémů, k jejichž obsluze je zapotřebí výrazně méně lidí. Letadlová loď CVN-78 se navíc dočkala také posílení celkového bojového výkonu. Zvládá tak zajistit zázemí pro až 160 vzletů denně oproti dřívějším 140 vzletům, v případě nouze pak lze počet vzletů za den navýšit až na 220. Díky pokročilým technologiím se plavidlo také významným způsobem podílí na interoperabilitě napříč jednotlivými složkami ozbrojených sil nasazenými v poli.
Po stránce výzbroje se loď nemá za co stydět
Letadlová loď USS Gerald R. Ford má ve svém arzenálu celou řadu prvků, kterými dokáže svým nepřátelům nepříjemně zatopit. Prvním z nich jsou například rakety Sea Sparrow vyvíjené společností Raytheon, které jsou účinné proti rychlým protilodním střelám či jiným cílům v rámci rozhraní moře-vzduch. Pro boj zblízka pak slouží střely s rotujícím rámem RIM-116 a RIM-126D, které ve spolupráci s firmou Raytheon dodává společnost Ramsys. Ve výbavě pak nechybí také americký systém Phalanx CIWS (Close-In Weapon System) či několik těžkých kulometů Mk 38 a M2 .50 Cal. Loď pak nese zásoby střel i pro stíhací, úderné a protiponorkové letouny, které z její paluby startují.
Optimální podmínky pro vzlet
CVN-78 disponuje úctyhodnou kapacitou pro přepravu až 90 bojových letounů, mezi něž patří stíhačky F-35, F-18 či E-2. Na plochu, odkud mohou letadla startovat, je z nákladového prostoru dopravuje trojice palubních výtahů. Loď je navíc vybavena elektromagnetickými urychlovacími motory EMALS, které zefektivňují start letounů z její paluby z pohledu snížení úrovně celkové zátěže na pilota i na samotná stroj. Systém EMALS tak nahrazuje běžně používané parní katapulty C-13.
#USSGeraldRFordCarrierStrikeGroup Sailors stand watch in the Eastern Mediterranean Sea. @USNavyEurope @US_EUCOM pic.twitter.com/vos5tYHOZ5
— USS Gerald R. Ford (CVN 78) (@CVN78_GRFord) October 10, 2023
Další technická výbava: jaderný pohon či špičkový dvoupásmový radar
Společnost Northrop Grumman vyvinula pro USS Gerald R. Ford pokročilý jaderný pohonný systém se dvěma reaktory, čtyřmi hřídeli a zónovým rozvodem elektrické energie. Nově navržený generátor by měl snížit zatížení reaktoru až o 50 %, přičemž by měl vytvářet výrazně větší množství elektrické energie ve srovnání s předchozím USS Nimitz. Model CVN-78 je pak vybaven také velmi výkonným dvoupásmovým radarem DBR, který zvládne zastat práci původního systému pěti starších radarů používaných na současných letadlových lodích.
Loď USS Gerald R. Ford nedávno posílila obranné síly Izraele
Letadlová loď dostala nedávno příležitost ukázat se světu v celé své kráse. Americké námořnictvo (USN) ji totiž poslalo do východního Středomoří v reakci na sílící konflikt mezi Izraelem a palestinskými ozbrojenci z hnutí Hamás. CVN-78 na své misi doprovází křižník USS Normandy a flotila torpédoborců. V rámci leteckých sil pak na blízkém Východě aktuálně operují například stíhací letouny F-35, F-15, F-16 a A-10.
Podle Spojených států je nasazení lodi součástí komplexních opatření sloužících k posílení vlivu amerických vojenských sil v oblasti. Politologové pak tvrdí, že USA chce zastrašit nejen radikální Palestince, ale také Rusko, které se do konfliktu nepřímo angažuje, a navíc vede stále probíhající válku s Ukrajinou. Jde tedy o jasnou demonstraci síly, která se v kontextu probíhajících bojů v pásmu Gazy může zdát až nepřiměřenou. Spojené státy však tvrdí, že nasazení lodi USS Gerald R. Ford je nezbytným opatřením k zabránění regionální eskalaci celého konfliktu.
Letedla nestartují z ostrovu. Ostrov je to, co z té lodi trčí nahoru
Děkujeme, opraveno.
Sory, ale docela slušný terč!
1+….
S.
Od doby co existují letadlové lodě jsou zajímavým terčem pro každého na „druhé straně“.Kromě války v Pacifiku nevím o tom že by nějaká byla fatálně poškozena.
Ano prvni letadlove lode melo Japonsko . Ale byli zniceny americany, ale ne vsechny. A pak Japonsko postavilo jeste modernejsi letadlove lode. A samozrejme ze Japonsko poslalo take americanum jejich letadlove lode ke dnu a moc tech letadlovich lodi bylo poskozeno .
Jsme o nějakých 80 let za 2. sv. válkou, a ochrana i výzbroj (nejen) letadlových lodí značně pokročila. Dnešní (nejen) auta taky nebudete srovnávat s auty před 80 lety, ne snad?
Velmy hezka a moderni lod jenze Rusko ji potopy za par sekund. A co potom? Tuhle krasku by melo hlidat alespon 5 Americkych ponorek.
Možná, že hlídá, kdo ví, ve válce se všechno neříká a podceňovat druhou strnu se nevyplácí
Tak to určitě … . K té lodi se nepřiblíží na stovky mil daleko nic, aniž by to bylo zpozorováno, a zneškodněno! Mimochodem, že se o potopení nějaké US letadlové lodi Rusko, ale i další státy, po 2. sv. války, nikdy nepokusily … . Ta nenávist k USA nedá spát,… Číst více »
A ještě jedna věc, USA by nevynakládala těžké miliardy dolarů do nějaké letadlové lodi, když by ji mohl někdo jen tak za pár sekund potopit, to nedává moc logiku! P.S. A ta Vaše gramatika – velmy, potopy – to je tedy „krása“, jen co je pravda! Vlastně nic moc překvapivého,… Číst více »