Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?

Jak nainstalovat WordPress a připravit redakční systém na provoz webových stránek? V detailním návodu si vysvětlíme všechna zákoutí instalace redakčního systému a ukážeme, jak instalaci provést bezpečně a rychle.

WordPress je nejpoužívanějším redakčním systémem (CMS) současnosti. Ačkoliv to zní překvapivě, funguje na něm přibližně 40 % webových stránek současnosti. Bezplatné řešení s otevřeným zdrojovým kódem má za sebou obrovskou komunitu, díky čemuž je na něm možné postavit prakticky cokoliv od webových stránek vesmírné agentury NASA, magazínů s vysokou návštěvností jako je inSmart.cz, e-shopů i osobních blogů. Firemní blog na něm provozuje např. český Seznam.

Mezi hlavní výhody WordPressu patří jeho snadná ovladatelnost. Po chvíli s ním dokáže na uživatelské úrovni pracovat téměř každý a přidávat obsah na webové stránky po krátkém rozkoukání naučíte i úplného nováčka.

  • Pluginy a funkce: Výhodou WordPressu je jeho snadná rozšiřitelnost o další funkce. Pluginů jsou k dispozici desítky tisíc, a to bezplatných i placených. Kdykoliv tak můžete jednoduše přidat novou funkci.
  • Šablony a vzhled: K dispozici jsou tisíce šablon (vzhledů), na kterých se dá web postavit, případně je možné sáhnout po vlastním designu na míru či tzv. builderu.
Obrázek: Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?

WordPress používají bloggeři, mediální domy i oficiální stránky vládních institucí. Foto: Pixabay

Právě WordPress (často se setkáte i se zkratkou WP) je v České republice vyhledávaným řešením sloužícím jakožto základ pro webové stránky jednotlivců a firem. Systém je k dispozici jako instalační balíček, který lze nainstalovat na webový hosting, jako je IONOS. Níže si ukážeme, jak WordPress nainstalovat manuálně na libovolný hosting i jak ho snadno nainstalovat jediným kliknutím.

Jak nainstalovat WordPress na webhosting?

Samotná instalace není náročná a zabere jen chvíli. Poradí si s ní i méně zkušený uživatel, pokud bude následovat kroky níže, nebo lze sáhnout po rychlé instalaci zmíněné v závěru článku.

1. Stažení WordPressu

Pro instalaci WordPressu budete potřebovat webový hosting a instalační soubory stažené z oficiálních stránek cs.WordPress.org. Právě na nich naleznete instalační balíček zdarma ke stažení. Balíček má velikost kolem 20 MB, takže je vše otázkou chvilky. Při stažení z českých stránek je také automaticky výchozím jazykem čeština.

2. Nahrání instalačních souborů na hosting

Poskytovatel webového hostingu vám zašle do e-mailu nezbytné údaje, jakými jsou hesla do databáze, přístupy na FTP server či do administračního rozhraní hostingu. Ty si připravte, neboť je budete potřebovat později.

Stažené instalační soubory WordPressu jsou zabalené v archivu, který je nejprve potřeba rozbalit. Rozbalené soubory budete potřebovat v dalším kroku, kdy je budete nahrávat na webhosting.

Pro nahrání souborů na webhosting budete potřebovat specializovaný program pro práci s FTP/SFTP. To slouží právě k přesunu souborů mezi počítačem a hostingem. Mezi nejpoužívanější programy patří FileZilla a Total Commander. FileZilla je dostupná zcela zdarma a česky. Kde program stáhnout a Jak nahrát WordPress na FTP si můžete přečíst v našem návodu.

Obrázek: Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?

Instalační soubory WordPressu po rozbalení nahrajte na server např. díky programu FileZilla. Foto: inSmart.cz

Rozbalené instalační soubory následně nahrajte na webhosting. Nahrávání trvá o chvíli déle, zatím si tedy můžete připravit přístupy a hesla do databáze. Pokud vám hosting náhodou přístupy do databáze nezaslal, přihlaste se do administrace a vytvořte databázi novou.

3. Instalace WP krok za krokem

Po úspěšném nahrání souborů na hosting můžete do prohlížeče zadat adresu domény, kterou jste si společně s hostingem zakoupili. Zobrazí se okno s uvítací zprávou a tlačítkem pro pokračování v instalaci. Pokračujte kliknutím a zobrazí se políčka pro zadání nezbytných údajů. Zde zadáte jména a hesla, která jste obdrželi od hostingové společnosti. Potvrďte všechny volby a pokračujte.

Obrázek: Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?

Posledním krokem je vytvoření administrátorského účtu. Stačí zvolit heslo, jméno, e-mailovou adresu a určit, zda má být stránka od začátku k dispozici pro roboty vyhledávačů. Foto: inSmart.cz

Posledním krokem je volba administrátorského jména a hesla. Poté už se můžete připojit do administrace webu a začít s dalším nastavováním v podobě instalaci šablony a potřebných pluginů. WordPress má řadu výhod a tvorbu jednoduché webové prezentace zvládnete i vy. Skvělým zdrojem návodů a tipů je YouTube a když se nebudete vědět rady, vždy pomůže vyhledávač.

Jak nainstalovat WordPress automaticky?

Jak jsme zmínili v úvodu, redakční systém WordPress můžete na hosting nainstalovat nejen manuálně. U manuální instalace sice vše máte pod kontrolou, ale měli byste alespoň trošku tušit, co děláte. Hostingové služby často nabízí i funkci pro rychlejší automatickou instalaci. Tuto možnost najdete v administraci hostingových služeb, kde hledejte volbu ve stylu „rychlá instalace“ nebo „automatická instalace“.

Obrázek: Vytvořte si vlastní web: Jak nainstalovat WordPress na hosting?

V nastavení hostingu hledejte automatickou instalaci. Po kliknutí na tlačítko Nainstalovat se WordPress automaticky nastaví a nainstaluje. Během několika sekund dorazí přihlašovací údaje a vy máte funkční stránku pro další tvorbu. Foto: Redakce inSmart.cz

Na výběr bývá vedle WordPressu k dispozici řada redakčních systémů jako je Drupal či Joomla. Pokud chcete nainstalovat WP rychle, bez nahrávání a nastavování, zvolte automatickou instalaci. Do e-mailové schránky vám dorazí přihlašovací údaje do administrace webu a během chvilky se můžete věnovat úpravám podle svých představ.

2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tom

Co když mi hosting hesla neposlal? Mám jen do admina 🙁

Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu