Kometa Neowise tu s námi ještě nějaký ten týden pobude a byla by velká škoda promeškat příležitost k jejímu pozorování. Ačkoliv je kometa poměrně dobře viditelná, je nezbytné hledat ji na správných místech na obloze. Na kompas a vypočítávání aktuální polohy doba příliš pokročila, chytrá mobilní aplikace zdarma ukáže, co se na noční obloze nachází.
Až do poloviny srpna bude možné pouhým okem pozorovat kometu Neowise. V těchto dnech jsou stále ideální podmínky a kdo by chtěl, může vyrazit do oblastí s menším světelným znečištěním a zkusit kometu spatřit. Z České republiky již vznikla řada snímků, které zaujaly mj. vesmírnou agenturu NASA.
Jak najít oblast s nižším světelným znečištěním? Podle mapy vytvořené Českou astronomickou společností, lze i nedaleko od Prahy nalézt místa s nižším jasem noční oblohy. Mapku si můžete stáhnout i jako obrázek ve vyšším rozlišení (6 MB).
SkySafari: Zjistěte, kde co najít na obloze
Bez znalostí o pohybu komety může být náročné ji na obloze najít, a to především ve chvílích, kdy je těsně nad obzorem. Právě pro účely „hledání“ těles na obloze vznikla řada šikovných aplikací pro mobilní telefony. Některé jsou částečně zpoplatněné, jako třeba Star Walk 2, jiné jsou zcela zdarma. V redakci jsme se podívali po aplikaci, která by nejenže zvládla zobrazit souhvězdí, galaxie a pozice planet na noční obloze, ale především dokázala bezplatně najít právě aktuálně skloňovanou kometu C/2020 F3 (Neowise).
Volba padla na aplikaci SkySafari, které je zdarma a nabízí možnost vyhledávání těles na obloze. Ať už tedy jde o planety, Měsíc, nebo právě kometu, aplikace Vám ukáže, kde se objekt právě nachází. SkySafari je bezplatně dostupná pro iOS a Android. Aplikaci stačí nainstalovat z oficiálních obchodů s aplikacemi a spustit.
Najděte kometu na obloze díky mobilu
Po spuštění se zobrazí rozhraní s řadou funkcí a největší plochu zabírá samotná hvězdná obloha. Po kliknutí na ikonku kompasu se stačí otáčet s telefonem na různé objekty na obloze a na displeji rovnou vidíte, o který objekt se jedná. Zajímavější funkcí pro hledání komety je však vyhledávání. Kliknutím na lupu otevřete vyhledávání a zadejte název objektu v angličtině. Pro vyhledávání komety to bude slovo „Neowise“. Zobrazí se dvojice výsledků, přičemž nás bude zajímat ten s číslem 2020.
Klikněte na kometu a zvolte volbu „Locate“. Zobrazí se obloha s šipkou, která vás navede, abyste telefonem namířili na místo, kde se má kometa nacházet. Vyhledávání na obloze funguje velmi spolehlivě a co víc, kometa je stále vidět i za denního světla.