Vědci už dlouho vědí, že plynní obři mají pod svými mnoha vrstvami jádro jako všechny ostatní planety. Až dosud ale nevěděli, jak by mohlo vypadat.
Spatřit takové jádro je velmi těžké, u Jupitera ani Saturnu se to nepovedlo. Astronomové z Warwické univerzity však nyní publikovali nález prvního plynného obra, jehož jádro je odhalené. Planeta TOI-849b je asi 730 světelných let vzdálená a svou velikostí připomíná Neptun. Hustotou se blíží Zemi, takže jeho vrstvy mají být tvořeny primárně heliem a vodíkem.
Jenže nejsou. To znamená, že plyny exoplanety něco odstranilo, dost možná radiace od mateřské hvězdy – pokud se vůbec plynný obr správně zformoval v první řadě.
Tým vzdálenou exoplanetu objevil pomocí dat ze satelitu NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite; na zlepšení identifikace poté využili dvě observatoře v Chile.
Není jasné, proč je jádro plynného obra odhalené; buď za to může zmíněná mateřská hvězda a interakce exoplanety s ní, nebo jde o jiný důsledek, třeba srážka s jinou planetou, nebo o nedokonale vytvořeného plynného obra, který se nedokázal správně zformovat.
Je potřeba více pozorování na zjištění struktury jádra plynného obra; definitivně se tím ale potvrdilo, že plynní obři pevné jádro mají – jen není jasné, z čeho se skládá. Další informace se doufejme objeví už brzy, pro astronomy a vědce půjde o velmi cenné informace.
Pomůže nám to také porozumět plynným obrům a ledovým obrům v naší Sluneční soustavě – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Přestože jsou nám výrazně blíž, mnoho toho o nich stále nevíme.
Zdroj: Engadget