Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse

V rámci návštěvy centrály společnosti vivo v čínském Dongguanu jsme měli možnost navštívit také hlavní továrnu značky, kde se montují smartphony. Za rok jich tu může vzniknout až 72 milionů a podstatný kus práce tu vedle zaměstnanců zastanou roboti. Jak smartphony vznikají a za jak dlouho sjedou hotové z výrobní linky?

Vstupujeme do kampusu v městské prefektuře Tung-kuan na jihu Číny. Příjemným překvapením je všudypřítomná zeleň a modernost celého areálu. Oproti šedivé a chladné Číně, jak jsme ji poznali v Pekingu, je rozdíl obrovský. V kampusu továrny, který zde vivo postavilo v roce 2020 a má rozlohu přes 200 tisíc metrů čtverečních, je živo. Řada pracovníků bydlí přímo v areálu a další žijí nedaleko. V Číně prý nejde o nic zvláštního. Celý Shenzen a přilehlé oblasti jsou jednou velkou továrnou a lidé se, pokud je to jen trochu možné, snaží bydlet co nejblíže svých zaměstnání.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse

Centrála společnosti vivo v čínském Tung-kuanu je nedaleko průmyslového parku. Firma je v Číně dlouhodobě na špičce prodejů chytrých telefonů a ovládá přibližně 20 % tamního trhu. Foto: Se souhlasem vivo

Z jednotlivých součástek po chytrý telefon ve vaší kapse

Vstupujeme do jedné z mnoha budov, ve kterých se nachází výrobní linky. Před vstupem do výrobní haly je potřeba vyměnit outfit, nasadit návleky na boty s antistatickými pásky a odevzdat veškerou techniku. vivo si, stejně jako ostatní výrobci, své know-how chrání a některé detaily ukázat nechce.

Lidé se v průběhu výroby střídají s roboty. A tak neustále dokola. Foto: Se souhlasem vivo

Otevírají se dveře a my vstupujeme do haly, kde se nachází 10 výrobních linek na sestavování chytrých telefonů. Pracovníci zde z dodaných dílů sestavují finální telefony. Část práce je automatizovaná, část čistě manuální. Každý krok navíc podléhá několika kontrolním mechanismům, ale nepředbíhejme.

Cesta chytrého telefonu je ještě o kus delší. Výrobou jednotlivých součástek a čipů se v tomto článku zabývat nebudeme. I zde totiž platí, že čipy a některé součástky dodávají výrobci 3. stran a další si vivo vyrábí samo. Do továrny, kterou jsme měli možnost navštívit, už míří tyto součástky hotové a určené k robotické či manuální instalaci do smartphonů.

Výroba telefonu krok za krokem

Výroba začíná přípravou jednotlivých komponent, jako jsou obrazovky, základní desky, baterie, kamery a další. Tyto komponenty jsou dodávány z různých částí světa a musí splňovat přísné kvalitativní standardy.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse

Linky jsou ohraničeny páskami tak, aby se mohly po továrně pohybovat bezpečně lidé i roboti. Foto: Se souhlasem vivo

Hlavní montáž probíhá na automatizované robotické lince. Roboty zde mají na starost přesné a efektivní spojování jednotlivých komponent, jako jsou osazení základní desky dalšími součástkami, připojení obrazovky s tělem telefonu, umístění baterie a další.

I přes vysokou míru automatizace některé úkony vyžadují lidský zásah. Tyto úkony zahrnují například kontrolu kvality, jemné montážní práce nebo úpravy, které nelze automatizovat. Ručně probíhá např. umístění tenké antény do rámu chytrého telefonu či zapojení konektoru displeje.

Díly po továrně vozí robot. Pokud tedy některému z montérů na lince dochází potřebný díl, za chvíli mu další várku přiveze automatický robot podobně, jako když roboti rozváží jídlo v restauracích. Je to jednoduché a efektivní. Robot se po továrně pohybuje ve vymezené oblasti a má jasně daný koridor, kterým se pohybuje.

Kontrola probíhá na vícero místech. Něco kontrolují automaticky stroje, někde je potřeba lidská síla. Foto: Se souhlasem vivo

Po smontování jsou telefony podrobeny sérii testů. Testují se např. funkčnost a reakce obrazovky, běh komponent, stav baterie, funkčnost fotoaparátu. Probíhá také kalibrace, která je důležitá pro zajištění optimálního výkonu zařízení. Na závěr dochází také k zabalení telefonů.

A jak dlouho všechny tyto kroky trvají? U modelů střední třídy je to přibližně 10 minut a 24 sekund, zatímco u modelů vyšší třídy přibližně 18 minut a 48 sekund.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse

Bez robotizace by nebylo možné dosáhnout požadované přesnosti a rychlosti. Foto: Se souhlasem vivo

Výrobní kapacita jedné linky je 315 kusů za hodinu a 2 520 kusů za den. Měsíční kapacita továrny je 6 milionů kusů a roční kapacita dosahuje 72 milionů kusů.

Vybrané kusy z každé várky jdou do laboratoří vivo na testy, kde inženýři zkouší vlastnosti a funkčnost hotových produktů. Tuto laboratoř, kde jsou telefony mj. namáhány ve fyzických testech, jsme měli také možnost navštívit a v dohledné době vám přineseme detailní článek.

Obrázek: Jak vznikají chytré telefony? Návštěva továrny značky vivo aneb od součástek ke smartphonu ve vaší kapse

Vybrané kusy z každé várky jsou následně testovány v laboratořích značky. Foto: Se souhlasem vivo

vivo má v Evropě velké plány

vivo má před sebou v Evropě důležitý rok. Jak potvrdili zástupci společnosti, rok 2024 bude pro značku v mnoha ohledech klíčový. „Blíží se EURO2024 a nové produkty pro evropský trh – Evropa pro vivo nikdy nebyla důležitější,“ potvrdil na konferenci Changjun Li, prezident vivo Europe. Těšit se podle našich informací můžeme na rozšíření produktových řad a brzký příchod vlajkového modelu X100 Pro.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Jako robíci z Červeného trpaslíka: Chytrá AI lampička od Xiaomi sleduje vaše ruce a chová se jako mazlíček
Obrázek: Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Doogee má s Českem velké plány. Na MWC 2024 představilo skládací FLIP X a chytrý prsten
Obrázek: GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
GPU vs. CPU: O kolik akcelerace AI na GPU urychlí práci ve Photoshopu? Změřili jsme rozdíl s NVIDIA RTX 4070
Obrázek: 18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
18 karátů, EKG a cena ojetého auta. Huawei na MWC 2024 ukázal své nejlepší hodinky a notebooky
Obrázek: Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Jak koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Obrázek: Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Jak rychle nabijete chytrý telefon? Nabíjení Redmi Note 13 Pro+ je rychlejší než vaše ranní káva
Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?
Obrázek: 5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu
5 způsobů, jak zjistit zapomenuté heslo K WiFi. Snadno v PC i na mobilu