Nedávná konference SC23 odhalila nové informace o chystaném superpočítači Jupiter, který by měl být oficiálně spuštěn příští rok. O jeho výkon se postará bezmála 24 000 čipů NVIDIA.
Americký Denver v minulém týdnu hostil mezinárodní konferenci SC23 zaměřenou na vysokorychlostní výpočetní technologie, budování globálních sítí a řešení otázek velkokapacitních úložišť. V rámci konference vystoupili také zástupci společnosti NVIDIA, která dlouhodobě patří mezi špičky v oblasti hardwaru i softwaru nejen pro běžné domácí počítače, ale i pro ty nejvýkonnější výpočetní zařízení na světě. Jedním z takových superpočítačů je i Jupiter, který má být prvním evropským zařízením tohoto typu. I tento stroj pak budou pohánět čipy NVIDIA, konkrétně pak téměř 24 000 jednotek superčipů řady GH200.
Výkon, který v Evropě nemá obdoby
Jednotlivé čipy budou vzájemně propojeny síťovou platformou NVLink, taktéž z dílny společnosti NVIDIA. Základní stavební jednotku by tak měla tvořit čtyřuzlová deska Quad GH200 skládající se ze čtyř základních čipů typu Grace Hopper. Každý Quad uzel pak nabídne 288 procesorových jader Arm a 2,3 TB vysokorychlostní paměti. Desku by mělo být možné využít pro stavbu větších výpočetních zařízení, například právě pro superpočítač Jupiter.
Zařízení Jupiter je výsledkem spolupráce několika společností, přičemž celkem by měl disponovat 23 762 uzly GH200, což z něj učiní nejvýkonnější superpočítač fungující na této technologii. Podle odborníků by měl Jupiter být schopen přesáhnout výpočetní rychlost jednoho trilionu operací za sekundu, což je hranice, přes kterou se žádný evropský počítač zatím nedostal. Stroje, které zvládají takovýto počet výpočtů, se pak označují termínem exascale. Čipy od NVIDIA navíc umožní vysoký stupeň integrace s umělou inteligencí.
První výpočty již v roce 2024
S velkým výkonem však pochopitelně přichází také obrovské nároky na spotřebu energie. Ta se v případě superpočítače Jupiter odhaduje na 18,2 megawattů. Zařízení navíc podle odhadů zabere plochu zhruba čtyř tenisových hřišť, přičemž na jeho provoz padne kabeláž o celkové délce přes 260 kilometrů. Celkem by pak výstavba zařízení měla stát 500 milionů eur. Tyto náklady rovným dílem rozdělí společnost EuroHPC, která je provozovatelem zařízení, a německé ministerstvo školství. Jupiter totiž bude postaven na půdě výzkumného centra v Jülichu, který leží nedaleko Kolína nad Rýnem. Spuštění superpočítače je pak plánováno na začátek příštího roku.