Při výběru nové televize většina zákazníků řeší pouze cenu a velikost. Často však zapomínají na kvalitu obrazu a spotřebu. Jaká je dnes skutečná cena za obří televizi, a to nejen při jejím nákupu, ale i při jejím každodenním provozu? Prozradíme, proč už spotřeba dávno není velké téma a vyzkoušet můžete i naši interaktivní kalkulačku
Vánoce se blíží a mnoho domácností zvažuje pořízení nové televize jako ideálního dárku pod stromeček. Jak dokazují žebříčky e-shopů v čele s Alza.cz, hitem jsou letos obzvlášť velké obrazovky s úhlopříčkou přes 55 palců. Velký obraz, chytré funkce a přístup k nepřebernému množství aplikací a streamovacích služeb zákazníky lákají.
Pokud si kladete otázku, jakou spotřebu má vaše současná televize nebo zda se vám výměna za modernější model vyplatí i z pohledu úspory za energie, tento článek vám poskytne potřebné odpovědi. Na konkrétních příkladech si ukážeme, že rozdíly ve spotřebě jsou sice viditelné, pryč jsou ale dávno doby, kdy televize svou spotřebou citelně zvyšovala účet za elektřinu.
Spotřeba televizorů klesá, úhlopříčky se zvětšují
Historie nám dokazuje, že spotřeba televizorů vzhledem k jejich velikosti vytrvale klesá. Starší CRT a plazmové televizory byly známé svou energetickou náročností – jejich spotřeba byla klidně trojnásobná ve srovnání s dnešními moderními televizory stejné velikosti. Například plazmový model s úhlopříčkou 42 palců mohl „žrát“ i více než 400 kWh na 1000 hodin provozu, což dnes odpovídá ročním nákladům přes 2 000 Kč (při ceně elektřiny 5 Kč za kWh). I obrovské 100″ modely s technologií QLED jsou dnes přibližně na polovině.
Lepší výrobní procesy a moderní technologie, jako LED, OLED, QLED nebo Mini LED, spotřebu energie výrazně snižují. Stále však platí, že čím větší obrazovka, tím vyšší je v rámci stejné technologie panelu spotřeba. Hodnoty se dále mohou lišit v závislosti na konkrétním modelu, způsobu podsvícení, doplňkových funkcích a dalších parametrech.
Myslet je při výpočtu nutné také na to, že chytré televize často zůstávají v pohotovostním režimu a připojeny k internetu, což znamená, že (stejně jako řada dalších spotřebičů) elektřinu odebírají i ve chvílích, kdy je aktivně nepoužíváte. To u televizorů ostatně platilo odjakživa. Přesto se výrobcům v posledních letech podařilo dosáhnout významného pokroku, díky kterému jsou dnešní modely co do provozu ekonomičtější než kdy dřív.
Abyste mohli přesně zjistit, kolik vás sledování televize +- stojí, vytvořili jsme interaktivní kalkulačku spotřeby televize. S její pomocí si můžete snadno spočítat náklady na provoz vaší stávající TV, případně porovnat výdaje a úspory při přechodu na nový model.
📺 Kalkulačka spotřeby televizoru
Jak kalkulačka funguje?
V ideálním případě zadejte spotřebu svého stávajícího modelu. Vyhledejte svůj model televize na internetu. Informace najdete například na stránkách výrobce, nebo hledáním „Samsung XYZ spotřeba“ na Googlu. Zjistěte spotřebu v kWh/1000 hodin, což je už roky standardně udávaná hodnota. Kalkulačka vše přepočítá.
Jelikož se návyky každého z nás liší, zadáte dobu sledování. Průměrných Čech dnes sleduje TV průměrně 3,5 hodiny denně. Zvolte, kolik hodin denně televizi sledujete vy. Aby byl výpočet co nejpřesnější, můžete zadat i vaši cenu za elektřinu. Aktuální cena elektřiny se liší dle vašeho tarifu, průměrná cena v ČR je zhruba 4 Kč/kWh.
Praktický příklad:
Pokud používáte dnes již stařičkou 65″ plazmovou televizi Panasonic VIERA TX-P60ZT65B, která má spotřebu 397 kWh/1000 h, a sledujete ji průměrně 4 hodiny denně, vaše roční náklady budou:
- 397 kWh/rok × 4 Kč = 1588 Kč ročně.
Při přechodu na nový model, jako je 75″ Samsung QE75QN85D s 121 kWh/1000 h, by náklady činily:
- 121 kWh/rok × 4 Kč = 484 Kč ročně.
Rozdíl je sice více jak trojnásobný, ale jak asi uznáte, v kontextu celoroční útraty nejde o nic zásadního. Hlavním důvodem pro nákup nové bude v takových případech spíše lepší a větší obraz spolu s chytřejšími funkcemi.
Abychom tak reagovali na komentáře, které se nedávno objevily pod našimi články o nových 75″ a 100″ televizorech od Xiaomi: spotřeba energie již dnes u televizorů problém spíše není. Pokud chcete ušetřit za energie a zároveň novou televizi potřebujete, tak směle do toho. Měnit jednotky let starý model vám velkou úsporu většinou nepřinese.
Zdroje: redakce inSmart.cz, Alza.cz, Lupa.cz