Kromě Kanaďana Jeremyho Hansena, jehož účast na misi Artemis byla nedávno potvrzena, se země pod vlajkou javorového listu chystá na průzkumu Měsíce podílet také po technické stránce. Jaké vychytávky má Kanadská vesmírná agentura v rukávu?
Není to tak dlouho, co jsme s napětím sledovali tiskovou konferenci NASA, na které byla definitivně potvrzena jména čtveřice astronautů, kteří se v rámci novodobých lunárních objevů podívají na oběžnou dráhu Měsíce. Jedním z nich bude také Kanaďan Jeremy Hansen, který doplní trojici účastníků z USA. Kanada se však hodlá na misi Artemis podílet i dále. V rámci této spolupráce tak vznikl program LEAP (Lunar Exploration Accelerator Program), který je podpůrným projektem pro Artemis.
Pomocná ruka pro Lunar Gateway
Již dříve bylo oznámeno, že se Kanadská vesmírná agentura (CSA) plánuje podílet na kompletaci nové orbitální stanice, která bude operovat na oběžné dráze Měsíce. Tato stanice, nesoucí název Lunar Gateway, by pak měla sloužit jako jakési předsunuté stanoviště pro budoucí lety k povrchu naší přirozené družice, a bude plnit také celou řadu dalších úkolů.
Z tohoto důvodu se o bezproblémový chod bude starat klíčové zařízení, které pro Lunar Gateway poskytne právě CSA. Půjde o Canadarm3, komplexní robotizovaný systém, jehož součástí bude i mechanické rameno, jehož cílem bude kontrola a případné opravy celé stanice, jakož i záchyt a přesun modulů, které budou na Lunar Gateway přistávat. Půjde tedy o skutečně multifunkční nástroj, díky kterému bude stanice lépe fungovat pro celou řadu lunárních misí.
Nové robotické vozítko pro průzkum Měsíce
Nejnovějším oznámeným počinem projektu LEAP, pro jehož realizaci byla kanadskou vládou teprve nedávno schválena poměrně štědrá finanční podpora 1,2 miliardy kanadských dolarů (zhruba 19 miliard korun), je práce na novém lunárním vozítku s označením VIPER. Jeho nasazení v akci je plánováno na rok 2026, vyvinuto by však mělo být již v příštím roce.
Na vývoji nového vozítka se bude kromě samotné CSA podílet také NASA či několik lokálních kanadských firem, které pro projekt poskytnou dílčí komponenty. Úkolem zhruba 30 kilogramů vážícího VIPERu bude zejména mapování zmrzlé vody na povrchu Měsíce a hledání potenciálních zdrojů vodíku. Pokud se navíc vozítku podaří ložiska zmrzlé vody detekovat, bude to pro budoucí mise na Měsíci znamenat jednu z možností, jak průzkum povrchu prodloužit na delší časové úseky.
Přestože o Měsíci máme již poměrně dostatek informací, které se za desítky let jeho zkoumání podařilo nashromáždit, vybudování stálé lunární stanice, k níž celý projekt Artemis směřuje, je úkolem nelehkým a z velké části i nevyzpytatelným. Proto je potřeba získat co nejvíce dat, které by mohly budoucí průzkumné mise na Měsíci usnadnit. A kanadská CSA tak svými snahami jednoznačně dokazuje, že chce být v tomto ohledu neocenitelným pomocníkem.