Apple čelí jedné z nejzásadnějších otázek své budoucnosti – kdo nahradí Tima Cooka na pozici generálního ředitele společnosti?
Seznam vedoucích pracovníků společnosti Apple, kteří opustili společnost, se stále rozrůstá. Klíčovou postavou v cupertinské firmě zastával například Jony Ive, bývalý šéf designu, který stál za ikonickým vzhledem produktů iPhone či MacBook. Po odchodu z Applu se Ive zaměřil na vlastní designovou firmu a v současnosti spolupracuje se Samem Altmanem na průlomových AI technologiích. Další významnou osobností byla Angela Ahrendts, která vedla maloobchodní prodej a modernizovala Apple Store. Ta se po svém odchodu věnuje přednáškám a poradenství. Jeff Williams, bývalý provozní ředitel, pak odešel do důchodu začátkem tohoto roku.
While Tim Cook is likely to be Apple CEO until at least 2025, here’s a look at who could be next in line — profile of COO Jeff Williams: https://t.co/cEn05MGMMh and a look at Apple’s management team successors: https://t.co/pOOro539EC https://t.co/1jb6PPvlvr
— Mark Gurman (@markgurman) August 24, 2021
Přestože se Applu postupně podařilo najít za tyto experty vhodné náhrady, zůstává zde jedna pozice, která je stále nezastupitelná. Jde o post generálního ředitele, kterou v současné době zastává Tim Cook. Kdo se tedy stane příštím generálním ředitelem společnosti?
Kdo připadá v úvahu?
Nad touto otázkou se nedávno zamýšlel Mark Gurman z agentury Bloomberg. Ten ve svém zpravovaji Power On nedávno polemizoval o tom, že to byl právě odchodivší Jeff Williams, který byl dlouhodobě považován za Cookova nástupce. Vzhledem k tomu, že sám Tim Cook brzy oslaví své 65. narozeniny, se tak otázka následnictví ve vedení Applu znovu otevírá.
Gurman tvrdí, že v případě nouzové situace může tuto funkci dočasně zastávat nový provozní ředitel Sabih Khan nebo současná šéfka maloobchodu Deirdre O’Brien. Formální předání vedení by však mohlo do hry přivést i viceprezidenta pro hardwarové inženýrství, kterým je John Ternus. Ten na své pozici pracuje již 24 let, což z něj činí jednoho z nejnadějnějších kanditátů na post generálního ředitele Applu.
Tim Cook stojí v čele společnosti Applu od roku 2011. Stále častěji se tak hovoří o hledání vhodného nástupce. Foto: rifat123 / Wallpapercave
V Ternusův prospěch hraje hned několik argumentů. Výhodou je mimo jiné i jeho současný věk (50 let), který předznamenává, že by mohl být schopen ve vedení firmy vydržet minimálně deset let, možná i více. Převzetí moci by pak mělo i symbolický význam, jelikož Timu Cookovi bylo v době jmenování generálním ředitelem rovněž 50 let. Většina ostatních manažerů je pak buď mladší, nebo mnohem starší než Ternus, čímž se případný výběr dále zužuje.
John Ternus má našlápnuto nejlépe
Příkladem Ternusova rostoucího významu ve společnosti je také skutečnost, že to byl právě on, kdo světu představil iPhone Air. Do karet mu hraje také pozitivní hodnocení ze strany svých kolegů, včetně samotného Tima Cooka:
„Tento manažer se stal klíčovým rozhodovatelem v oblasti produktových plánů, funkcí a strategií, čímž rozšířil svůj vliv nad rámec tradiční působnosti vedoucího hardwarového inženýrství,“ uvedl šéf Applu.
Ternusův možný nástup do pozice generálního ředitele by navázal na tradici kontinuity a stability, která Applu v minulosti přinášela úspěch. Ať už se však vedení společnosti v budoucnu ujme kdokoli, bude muset čelit vysokým očekáváním a pokračovat v odkazu inovací, které tuto prestižní značku dlouhodobě definují.