Klik pro klid: Bezpečné užívání internetu Češi ještě moc nezvládají

T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra spustil projekt Klik pro klid: Edukativní aplikaci, která má lidem osvětlit nebezpečí online podvodů.

Telekomunikační operátor tím reaguje na rychle rostoucí počet úspěšných podvodů. Za prvních 5 měsíců letošního roku policie zaznamenala 7 tisíc online podvodů, což je jen o dva tisíce méně než za celý minulý rok – a to jsou pouze podvody ohlášené.

Projekt má uživatele „ochránit a edukovat“, a zaměřuje se především na jednu z nejrizikovějších skupin uživatelů – seniory. Ti se obětí útoků stávají nejčastěji, a Klid pro klik jim má přehledně a jednoduše ukázat konkrétní zločiny, s nimiž se mohou potkat. Jde například o „podvodné mobilní platby, reverzní inzertní podvody či pokusy o prolomení hesla“.

Základní povědomí o kybernetické bezpečnosti je v Česku nízké; značná část uživatelů nezná či neprovádí ani základní bezpečnostní opatření.

Zvýšenou aktivitu podvodů Policie ČR potvrdila, za loňský rok eviduje přes 9 tisíc trestných činů v digitálním prostoru a letos jich očekává víc než deset tisíc. „Trestné činy páchané přes internet jsou stále propracovanější a odhalit podvodníka může být problém i pro relativně zkušeného internetového uživatele. Proto v rámci projektu Klik pro klid ukazujeme reálné kyberzločiny, se kterými se v naší praxi setkáváme,“ vyjádřila se ke startu projektu Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia. Za „naprosto klíčovou“ považuje prevenci v oblasti kybernetické kriminality i Ministerstvo vnitra.

Operátoři a poskytovatelé internetu jako T-Mobile mají o českých uživatelích digitálních služeb poměrně hodně informací, a zřejmě i proto se právě T-Mobile stal partnerem policie a ministerstva. Součástí projektu Klik pro klid je kromě webu (v rámci poněkud nepřehledného Magenta Experience centra) také série edukačních přednášek pro seniory a základní školy a různých YouTube videí.

Je otázkou nakolik bude podobný projekt efektivní. Iniciativy jako tato vznikají pravidelně, rychle ale zapadnou v datových hlubinách internetu.

Zdroj: T-Mobile, ilustrační fotografie: Pixabay

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Co dokáže domácí robot Optimus od Tesly? Elon Musk představil podrobnosti
Obrázek: Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Vyznáte se v USB? Nová označení mají vše zjednodušit
Obrázek: Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Amazon představil první čtečku Kindle se stylusem a budík mapující spánek
Obrázek: Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Hledáte výkonný notebook pro kreativní vyžití? Řada Studio je špičkou v oboru
Obrázek: Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Co je to spyware a jak se proti němu bránit?
Obrázek: BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
BeReal: Jak funguje sociální síť bez přetvářky?
Obrázek: Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Přečtěte si příchozí zprávu, aniž by to kdokoliv věděl
Obrázek: Jak zmizet z internetu beze stopy?
Jak zmizet z internetu beze stopy?