Klik pro klid: Bezpečné užívání internetu Češi ještě moc nezvládají

T-Mobile ve spolupráci s Policií ČR a Ministerstvem vnitra spustil projekt Klik pro klid: Edukativní aplikaci, která má lidem osvětlit nebezpečí online podvodů.

Telekomunikační operátor tím reaguje na rychle rostoucí počet úspěšných podvodů. Za prvních 5 měsíců letošního roku policie zaznamenala 7 tisíc online podvodů, což je jen o dva tisíce méně než za celý minulý rok – a to jsou pouze podvody ohlášené.

Projekt má uživatele „ochránit a edukovat“, a zaměřuje se především na jednu z nejrizikovějších skupin uživatelů – seniory. Ti se obětí útoků stávají nejčastěji, a Klid pro klik jim má přehledně a jednoduše ukázat konkrétní zločiny, s nimiž se mohou potkat. Jde například o „podvodné mobilní platby, reverzní inzertní podvody či pokusy o prolomení hesla“.

Základní povědomí o kybernetické bezpečnosti je v Česku nízké; značná část uživatelů nezná či neprovádí ani základní bezpečnostní opatření.

Zvýšenou aktivitu podvodů Policie ČR potvrdila, za loňský rok eviduje přes 9 tisíc trestných činů v digitálním prostoru a letos jich očekává víc než deset tisíc. „Trestné činy páchané přes internet jsou stále propracovanější a odhalit podvodníka může být problém i pro relativně zkušeného internetového uživatele. Proto v rámci projektu Klik pro klid ukazujeme reálné kyberzločiny, se kterými se v naší praxi setkáváme,“ vyjádřila se ke startu projektu Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia. Za „naprosto klíčovou“ považuje prevenci v oblasti kybernetické kriminality i Ministerstvo vnitra.

Operátoři a poskytovatelé internetu jako T-Mobile mají o českých uživatelích digitálních služeb poměrně hodně informací, a zřejmě i proto se právě T-Mobile stal partnerem policie a ministerstva. Součástí projektu Klik pro klid je kromě webu (v rámci poněkud nepřehledného Magenta Experience centra) také série edukačních přednášek pro seniory a základní školy a různých YouTube videí.

Je otázkou nakolik bude podobný projekt efektivní. Iniciativy jako tato vznikají pravidelně, rychle ale zapadnou v datových hlubinách internetu.

Zdroj: T-Mobile, ilustrační fotografie: Pixabay

Obrázek: Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo... Motorola slaví 95. výročí
Je to malý krok pro člověka a velký skok pro lidstvo… Motorola slaví 95. výročí
Obrázek: Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Když spadne server. ČMIS ilustruje důležitost recyklace starého hardwaru
Obrázek: Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Technologie české firmy pomáhá lékařům v boji s nemocničními infekcemi
Obrázek: Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Recenze chytrých hodinek Huawei Watch GT 4 41mm. Chytrý šperk pro ženy
Obrázek: Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Elektromobily v srdci Prahy: Kde nejvýhodněji nabíjet při návštěvě centra?
Obrázek: O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
O záběry zlodějů a nehod nepřijdete: Vybíráme úložiště pro Tesla Sentry Mode
Obrázek: Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Hledání práce na internetu: Jak najít dobrou práci
Obrázek: Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?
Jak správně vybrat powerbanku: Co vám v obchodě neřeknou?