Kometa C/2020 F3 (Neowise) dělá v posledních dnech radost všem zapáleným astronomům i běžným pozorovatelům noční oblohy. Chvost komety je možné při troše štěstí spatřit pouhým okem na noční obloze a to nejlepší nás teprve čeká. Pozorovat ji budeme moci až do začátku srpna. Mezitím se povedlo zachytit řadu fascinujících fotografií, mezi nimiž vyčnívá ta z Mezinárodní vesmírné stanice.
Kometu NEOWISE se, jak napovídá její celé označení, povedlo objevit teprve v březnu 2020. Po objevu si astronomové nebyli jisti, zda se její nízká viditelnost zlepší. Situace se ale zlepšila natolik, že je pozorování snadné i pouhým okem.
Comet C/2020 F3 (NEOWISE) taken by Da Ko in Mexico on the 4th. pic.twitter.com/d0MJNLvTEA
— Con Stoitsis (@vivstoitsis) July 5, 2020
Kdy lze kometu sledovat pouhým okem?
Ačkoliv je kometa velmi jasná, u nás je zatím prakticky neviditelná. Objevuje se totiž v ranních hodinách těsně před východem Slunce. Je tedy nezbytné koukat na správné místo a mít příznivé podmínky. Jakmile vysvitne Slunce, už ji nespatříte. Pozorování komplikuje i jasný Měsíc v úplňku. Možností k pozorování by nicméně měl být dostatek, a to až do prvního srpnového týdne. Vhodné podmínky by díky pozici na obloze měly být v druhé polovině tohoto týdne.
Co je to kometa? Vesmírné těleso, které nazýváme kometou, se běžně skládá ze 3 částí. První o průměru jednotek až desítek kilometrů je pevné jádro, ve kterém vedle vodního ledu, prachu a zmrzlých plynů. Druhou částí je tzv. koma, tedy plynný obal, který se objevuje při přiblížení ke Slunci. Třetí částí je tzv. ohon komety tvořený částečkami prachu, který může mít na délku i stovek milionů kilometrů. Někteří vědci předpokládají, že právě komety mohou být roznašeči vody a organických látek po vesmíru.
Kometu vyfotil i astronaut na ISS, snímek bere dech
Kometu fotí astronomové i nadšenci z celého světa. Na sociálních sítích se objevily fotky i z České republiky. Nejnetradičnější pohled na kometu nabídl astronaut NASA Bob Behnken, a to z paluby Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Podle astronomů jde o nejjasnější kometu za posledních 13 let. Pokud se nám v Česku poštěstí, bude ještě dostatek příležitostí sledovat kometu na noční obloze pouhým okem.