Astronomové definovali „cestu“ mezi planetami a asteroidy v naší Sluneční soustavě. Ta by mohla vést k mnohem rychlejším cestám do vzdálenějšího známého vesmíru.
Komety a asteroidy Jupiteru jsou schopny se k Neptunu pomocí této „dálnice“ dostat už za nějakých 10 let, což je rychleji, než vědci dříve předpokládali. Využitím rychlé cesty by šly snáze vysílat sondy k průzkumu potenciálně nebezpečných asteroidů – nebo vypravit plavidla na průzkum měsíců Neptunu či Uranu, kupříkladu.
Nejsilnější – a už dříve známou a v současnosti využívanou – součástí této dálnice je Jupiter a jeho silné gravitační působení. Některé sondy, mezi nimi třeba Voyager 2, využily masivní gravitace Jupiteru k tomu, aby je zrychlil.
Koncept je podobný jako u praku: jeho částečným obkroužením se sonda „vystřelí“ do vesmíru a nabere větší rychlosti, než by jinak bylo možné. To je samozřejmě značné zjednodušení, ale pro ilustraci dostačující.
Studie z 25. listopadu ještě nepopisuje příliš detailně, jak konceptu využít, navazující práce by však měly mít praktický užitek pro organizace jako NASA či ESA, které sondy do vesmíru za účely vědy a výzkumu vypouští pravidelně.
Zdroj: UCSD