Přestože panovalo ve Spojených státech minulý měsíc abnormálně chladné počasí a v tropické části Tichého oceánu už se začala projevovat atmosférický jev La Niňa, leden byl nejteplejším v historii měření a pokračoval tak v dlouhé sérii měsíčních rekordů, uvedla evropská meteorologická služba Copernicus.
Jak probíhá měření teplot a s čím se data srovnávají?
Měření není jednoduché a v hojném měřítku spoléhá na moderní technologie. Po celém světě máme tisíce měřicích stanic. Měří se na zemi, v oceánech pomocí bójí i ze satelitů. Vědci všechna tato data spojují dohromady a přenáší do komplexních modelů. Z nich pak vypočítají průměrné teploty pro celou planetu. Jako výchozí bod používají roky 1850-1900, tedy tzv. předindustriální éru dobu před velkým rozvojem průmyslu. Teorie předpokládají, že takto můžeme sledovat, jak lidská činnost mění klima.
Leden byl nejteplejší v historii
Průměrná teplota vzduchu na povrchu dosáhla podle nové zprávy 13,23 stupně Celsia, což je o 0,79 stupně více v porovnání s lednovým průměrem v letech 1991 až 2020 a o 1,75 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Globálně byl leden o 0,09 stupně Celsia teplejší než leden v roce 2024, což byl druhý nejteplejší leden v historii měření, připomíná stanice CBS. Šlo celkem o osmnáctý mědíc z devatenácti s globální průměrnou teplotou o více než 1,5 stupně nad průměrem z předindustriálního období.
Průměrná povrchová teplota v Evropě dosahovala v lednu 2025 1,8 stupně, což je 2,51 stupně nad průměrem z lednu v letech 1991 až 2020.
Copernicus již dříve označil rok 2024 za nejteplejší v historii. Stali jsme se svědky extrémních vln veder, sucha a mnoha přírodních katastrof po celém světě od silných hurikánů a velkých záplav po lesní požáry.
Letošek se očekává mírnější
Hlavním důvodem těchto událostí je lidské spalování fosilních paliv. V loňském roce navíc přitápěl pod kotlem klimatický jev El Niño. Přestože došlo k jeho útlumu už v červnu, jeho vliv na globální teploty byl patrný po zbytek roku. Jeho protějšek La Niňa nabývá na síle od ledna, přesto však šlo o teplotně rekordní měsíc.
„Leden 2025 je dalším překvapivým měsícem, který pokračuje v rekordních teplotách pozorovaných v posledních dvou letech, a to navzdory vývoji jevu La Niňa v tropické části Tichého oceánu a jeho dočasnému chladivému efektu na globální teploty,“ sdělila Samantha Burgessová ze služby Copernicus.
Ještě minulý měsíc meteorologové předpovídali, že rok 2025 nebude tak horký jako předchozí dva roky právě díky chladícímu efektu La Niňa. „Obvykle teploty po útlumu jevu El Niño rychle klesají, ale nic takového jsme nepozorovali,“ uvedla Burgessová s tím, že v USA, kde během ledna panovaly abnormální mrazy, se musí těmto výsledkům divit. Jde však o malou plochu v porovnání s celým světem.
„Mnohem větší plocha povrchu planety byla mnohem, mnohem teplejší než průměr,“ uzavřela odbornice.
Zdroje: CBS, Copernicus