Dosud zřejmě největší detekovaná kometa míří z Oortova mračna směrem k nám.
Nebojte, do Země dle výpočtů nenarazí, ale budeme mít unikátní možnost pozorovat jí z poměrně blízké vzdálenosti; 100 až 200kilometrové monstrum se v roce 2031 objeví na krátkou dobu ve vzdálenosti od Slunce odpovídající Saturnu.
Kometa Bernardinelli-Bernstein (C/2014 UN271) by teoreticky mohla být největší kometou, kterou kdy lidstvo detekovalo, a jednou z největších detekovaných objektů z Oortova oblaku (který je hypoteticky kometami tvořen. Existence Oortova oblaku nebyla nikdy oficiálně potvrzena pozorováním, většinou astronomů je však považován za reálný.).
Velká kometa vidět nebude
Kometu poprvé spatřili dříve v tomto roce astromové Pedro Bernardinelli a Gary Bernstein z Pennsylvánské univerzity. Zkoumali data z 570megapixelového zařízení DECam z dalekohledu Víctor M. Blanco v Chile. Data o objektu byla zachycena už v letech 2014-2018, v té době však nebyl zaznamenán typický ocas komety, a vědci se tudíž domnívali, že jde o relativně běžnou trpasličí planetku.
Na ArXivu je nyní zveřejněna studie od obou autorů, ve které specifikují, že nejbližší průlet kolem Slunce nastal zřejmě před 3,5 miliony let, a vzdálenost kometa od naší hvězdy byla asi 18 astronomických jednotek. K číslům se autoři dopracovali pomocí astrometrie, pomocí níž objevují přibližnou oběžnou dráhu komety.
Momentálně je kometa přibližně ve vzdálenosti Uranu, bohužel však zřejmě nebude pozorována běžnými amatérskými teleskopy, a to ani při nejbližším průletu kolem Saturnu v roce 2031 (to je vzdálenost přibližně 9 AU).
Zdroj: Universe Today, ArXiv