Americký gigant Meta (dříve Facebook) dlouhodobě čelí tlaku kvůli porušování soukromí uživatelů. Společnost proto chystá do konce roku end-to-end šifrování pro chatovou aplikaci Messenger. K odeslaným zprávám tak budou mít přístup pouze sami uživatelé. Vývojáři testovali šifrování několik let. Jednalo se podle jejich slov o velice náročný proces.
Společnost Meta vlastnící aplikace a sociální sítě Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp je pověstná svým pochybným nakládáním s uživatelskými daty a nedostatečným zabezpečením soukromí uživatelů.
Nyní oznámila velkou novinku, která potěší všechny kritiky nedostatečného zabezpečení Messengeru. Podle serveru Techchrunch Meta do konce roku přinese do aplikace end-to-end šifrování.
Testování trvalo roky
Pokročilé šifrování bylo testováno řadu let. Proč ho však představila Meta až nyní, když end-to-end šifrování má i WhatsApp? Vývojáři kvůli tomu museli upravit stovky funkcí a jeho implementace tak proto nebyla snadná.
Společnost v příspěvku na svém blogu vysvětlila, že se musela zbavit zastaralé serverové architektury a vytvořit nový způsob, jak spravovat uživatelům historii chatu s pomocí ochrany, jako je PIN.
Tato forma šifrování znamená, že k vašim konverzacím nemají přístup správci serveru ani komunikačních kanálů. Své zprávy tedy vidíte jen a pouze vy sami. Meta zavede end-to-end šifrování i do aplikace Instagram Direct.
End-to-end je cesta
V dopise odeslaném skupině prosazující digitální práva Fight for the Future to oznámil zástupce v oblasti ochrany osobních údajů Meta Rob Sherman. Právě tato organizace se podílela na petici, která takové šifrování nejen od Mety vyžadovala.
Meta již v roce 2016 zavedla bezpečnou funkci Tajné konverzace, která skryje vaše zprávy i před samotným Facebookem. V roce 2021 přinesla tuto možnost pro hlasové hovory a videohovory. Skupinové chaty mají end-to-end šifrování od roku 2022.
Zdroje: TC