Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?

Podle výroku ministryně Marty Novákové si mohou Češi za drahá mobilní data sami. Problémem je podle ní přílišné využívání WiFi a nechuť platit za data. Problémem ale je, že data jsou u nás také výrazně dražší než v okolních zemích. 

Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ zmínila ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (nestraník za ANO) v rámci debaty na ČT.

Obrázek: Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?

Zábavné na celé situaci je, že předseda hnutí ANO, Andrej Babiš, se před lety chlubil tím, že pro ministerstvo vyjednal výhodný tarif s 10 GB dat za 109 Kč. Kritiku tehdy schytal od běžných lidí i odborníků, kteří mu dali jasně najevo, že nižší cena by měla být zavedena i pro běžné zákazníky. Nový výrok už byl pro mnohé poslední kapkou a diskuze na facebookovém profilu ČT se plní nejrůznějšími vtípky a narážkami.

Obrázek: Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?

Lidem se výrok paní ministryně nelíbí, co na něj říkáte vy?

Byla to navíc paní ministryně, kdo odvolal náměstka Ondřeje Malého bojujícího za snížení ceny dat, jenž stál za „internetizací Česka“. Jeho nástupce, Ivan Pilný z hnutí ANO, se nechal slyšet, že pro něj snížení cen mobilních dat rozhodně není prioritou.

Situace na českém trhu: Výmluvy a svalování na ostatní

Podle ministryně by měli čeští uživatelé více používat data, platit za ně současné dražší ceny a jako reakce by přišlo zlevnění ze strany operátorů. Podle expertů však právě zlevnění dat vede k vyššímu využívání dat ze strany zákazníků. Lze jen těžko očekávat, že by došlo k výraznějšímu nárůstu používání mobilních dat při zachování stávajících cen.

Ze situace na českém trhu tak trošku paradoxně těží i lokální poskytovatelé internetu, jejichž pevný internet je zkrátka nezbytností pro většinu internetové populace. Podle generálního ředitele Vodafone ČR Petra Dvořáka by zavedení neomezených tarifů pro LTE znamenalo, že připojení lidé využijí k tvorbě domácích WiFi sítí a tím neúměrně zatíží infrastrukturu. Došlo by tak podle něj ke zdražení kvůli investicím do mobilních vysílačů a snížení kvality internetu pro všechny. Otázkou však je, co kromě nepsané dohody mezi českými operátory brání zlevnění dat doopravdy.

Jak si stojí Česko v rychlosti internetu oproti zbytku světa?

Pravdou je, že alespoň neomezená data mimo mobilní připojení jsou v ČR standardem. Problémem podle Dvořáka zůstávají nízké rychlosti pevného připojení k internetu a nevyhovující infrastruktura páteřních sítí v ČR. Česko si podle dat společnosti Ookla a jejich SpeedTest.net stojí dobře v rychlosti mobilního připojení, kde je nyní na 15. místě na světě. O to hůře si stojí u pevného připojení k internetu, kde jsme na 48. pozici (oproti prosinci jsme si o 4 pohoršili) ve společnosti Moldavska, Ruska, Itálie či Ukrajiny.

Obrázek: Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?

Průměrná rychlost pevného připojení k internetu České republice příliš nelichotí, v rychlosti mobilního připojení si stojíme o poznání lépe.

Pokud bychom se však podívali např. na Rakousko, které je v pevném připojení k internetu až na 54. místě a v mobilním připojení na 30. místě, stále nám nevychází nic jiného, že pomalejší rychlost připojení k internetu nestojí za vyššími cenami datových tarifů. Pevné připojení je v Rakousku ještě pomalejší a neomezená data problém nejsou. Drobné zpomalení LTE sítě by v ČR zákazníkům nepochybně při nepatrném snížení rychlosti nevadilo.

Levnější je kde kdo: Polsko, Rakousko i Slovensko…

Při pohledu na mapu srovnávající ceny operátorů si nelze nevšimnout, že data máme dražší než všechny okolní státy. Neomezeně mohou za cenu kolem 30 EUR (cca 750 Kč) brouzdat po internetu v Polsku, Rakousku i na Slovensku. Právě Slovensko je zajímavým příkladem. Nejnovější z operátorů 4ka nabízí za 500 Kč neomezený tarif s neomezenými daty i voláním.

Obrázek: Češi zuří a mají proč: Mohou si za drahá mobilní data skutečně sami?

Kolik dat si v Evropě koupíte za 30 EUR? U sousedních zemí, se kterými toho má Česká republika společného nejvíce, je situace s cenami tarifů odlišná. Data: Rewheel

Rakousko je nepatrně větší než Česká republika a má o necelé 2 miliony méně obyvatel. Přesto není problém s neomezenými daty i pokrytím všech oblastí. Pokud půjdeme do extrému, Finsko je přibližně 4,3x větší než Česká republika, má jen 5,5 milionu obyvatel a opět jsou data neomezená a levnější. Takto by se dalo pokračovat v mnoha dalších zemích Evropy. Spíše než za drahá data si tak Češi mohou za stávající obsazení ministerstev.

avatar
1 Vlákna diskuze
2 Vláken s odpovědí
0 Sledujících
 
Komentář s nejvíce reakcemi
Nejrušnější vlákno komentářů
3 Autoři komentářů
Ondřej KottLukáš VoříšekPetr Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Čtenář
Petr

Přesně tak. Ne nadarmo se říká, že národ má takovou vládu, jakou si zaslouží. 🙂 Aneb co jsme si zvolili, tak to máme. Velmi pěkný článek.

Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá věda Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré studie Chytré technologie Chytré zprávy IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Obrázek: Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Používejte Firefox, je jediný bezpečný, radí německý BSI
Obrázek: Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
87%
Český robotický vysavač TESLA v testu: RoboStar T80 Pro funguje i bez Wi-Fi
Obrázek: Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Konec televizního vysílání DVB-T se blíží: Kdy skončí přechod na DVB-T2?
Obrázek: Rusko se samo odpojí od globálního internetu: Vyzkouší si scénář války i izolace
Rusko se samo odpojí od globálního internetu: Vyzkouší si scénář války i izolace

Experiment by měl pomoci ruským odborníkům zjistit, zda je země schopna kompletně izolovat svůj síťový provoz od zbytku sítě internet....

Zavřít