Tým vědců z IBM Japan, Tokijské univerzity a Yamaha Motors chce najít odpověď na otázku, která už desítky let odpověď nemá.
Může robot stvořit pravé umění? Takové, které člověk ocení? Lze pomocí algoritmů nabitých strojovým učením vytvořit něco, co lidé budou vnímat jako umělecké?
Malující roboti
Nový robot, který spojil dvě průmyslová odvětví a prestižní univerzitu, disponuje nikoli silnými pažemi, nýbrž štětcem, plátnem a barvami. Jeho umělá inteligence maluje na plátna a je naprogramována tak, aby pracovala s různými koncepty; má i sadu „hodnot“ podle kterých se řídí. Není náhodná jako většina předchozích AI určených na tvorbu maleb.
Programátoři mohou nadále ovládat jeho chování – malby, které vytvoří – tím, že jeho algoritmu udělí dodatečné instrukce. Může ho kupříkladu limitovat na 30 nebo méně tahů štětce, či naopak může limit stanovit na alespoň 300. Abstraktní díla jsou jasná, ale měl by být schopen vytvořit i malby realističtější. Člověku se nepřiblíží, ale experiment ukazuje, že se vývojem AI můžeme časem získat i „umělečtější“ roboty.
V současnosti může robot malovat skrze akrylové a vodové barvy, dokáže je i sám míchat. Tým pracuje na vizuálním systému pro robota, který by mu umožnil „vidět“, co vytváří.
Zdroj: Earthryse
a co to je “ umění “ ?