Meteor způsobil v zemské atmosféře silnou explozi. Podle NASA k události došlo v prosinci 2018 a uvolněná energie odpovídala desetinásobku energie uvolněné při explozi atomové bomby v Hirošimě na konci 2. světové války.
K explozi došlo v oblasti nedaleko Kamčatky nad Beringovým mořem. Zajímavé je, že explozi nepozoroval a nehlásil nikdo z oblasti, ale všiml si jí pouze japonský satelit Himawari a také satelit Letectva Spojených států amerických.
Some colour views of the #meteor that flew over the North Pacific in December 2018, taken by Japan’s #Himawari satellite.
The meteor is really clear here – bright orange fireball against the blue + white background!Background: https://t.co/r403SQxicZ pic.twitter.com/ctNN8zxsXb
— Simon Proud (@simon_sat) 18. března 2019
Jak by dopadla Praha po dopadu atomové bomby? Zkuste interaktivní mapu
Ohnivá koule v zemské atmosféře letěla rychlostí 32 km/s. K explozi došlo ve výšce 25,6 km nad mořem a uvolněno bylo 173 kilotun energie. Pro srovnání, Little Boy, atomová bomba svržená na Hirošimu, oxplodovala 6. srpna 1945 s energií 15 kilotun. Těchto 15 kilotun by bohatě stačilo k vymazání většiny Prahy z povrchu zemského. Jak konkrétně by dopadl vypadal si můžete vyzkoušet v mapovém simulátoru dopadu atomové bomby.
Nejednalo se však zdaleka o nejsilnější výbuch v posledních letech, např. v Čeljabinsku měl výbuch téměř 3x větší energii, konkrétně 440 kilotun TNT. NASA díky spolupráci výzkumníků z celého světa zlepšuje systém včasné detekce dopadu mimozemských těles. Minulý rok agentura odhalila 2,7m asteroid, který měl dopadnout v Jižní Africe. K dopadu nakonec doopravdy došlo k odhadovaném místě, konkrétně v Botswaně.
Problémem stále zůstává obrana před podobnými tělesy, které není jednoduché včas odhalit a navíc ještě zničit. Nedávné simulace prokázaly, že asteroidy mohou snahy o zničení přežít a opět se „spojit“ dohromady.
Dopady cizích těles jsou časté
Jak ukazuje mapa níže, dopady cizích těles do zemské atmosféry jsou časté. Od roku 1988 eviduje NASA kolem 770 incidentů. Zobrazit si každý z nich, včetně odhadované uvolněné energie, můžete skrze interaktivní mapu s příhodným názvem Fireballs.
Zdroj: BBC