NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

Fotografie dvojice stíhacích letounů T-38 rozhodně neposlouží jen pro parádu, i když nabízí fascinující podívanou. NASA je použije pro studium a vývoj letounů budoucnosti, které poletí rychleji než zvuk a ani v nadzvukové rychlosti nevytvoří rázové vlny. 

Vesmírné agentuře trvalo přes 10 let, než se jí povedlo zachytit interakci rázových vln způsobených dvojicí letounů. Obrázky zachycují dvojici stíhačů T-38 z výzbroje US Air Force při testu na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Stíhače museli pro dosažení efektu letět pouhých 9 metrů od sebe.

Obrázek: NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

Při pohledu na fotografii můžete spatřit, že u zadní T-38 vypadají rázové vlny jinak, než u prvního letounu. Způsobuje to fakt, že druhý letoun se pohybuje v závěsu za letounem v popředí. Tato data nám pomohou lépe pochopit způsob, jak tyto vlny reagují,“ zmínil výzkumník NASA Neal Smith.

Co je to sonický třesk? Sonický třesk, nebo také akustický či aerodynamický třesk může být způsobený např. zdrojem zvuku, který se pohybuje rychlostí vyšší než je rychlost zvuku. Pozorovat tento jev můžeme mj. u nadzvukových letadel.

Sonický třesk způsobovaný nadzvukovými letouny vedl až k omezení nadzvukových letů nad pevninou. Studie jevu by mohla v budoucnu pomoci při vývoji letounů, které budou danému efektu předcházet.

Snímky NASA zachytila z letounu B-200 King Air se speciální fotografickou výbavou, s níž se letoun pohyboval ve výšce 10 km nad zemí. T-38 prolétaly přibližně 600 metrů pod letounem.

Pro zachycení snímku použila NASA aparaturu schopnou zachytit 1 400 snímků za sekundu. „Jsem překvapený, jak kvalitní výsledné snímky jsou. Ani jsme nesnili, že by mohly být až tak čisté,“ zmiňuje výzkumník NASA J.T. Heineck. Podle NASA jsou snímky důležité i proto, že simulace jsou od reality v mnoha ohledech odlišné. „Na snímcích jdou vidět detaily, kterých si předtím nikdo nevšiml,“ dodává další z výzkumníků.

Jak lze vyfotit vzduch? NASA využila aparaturu využívající tzv. šlírové metody (z německého slova Schliere, které v překladu šmouha), jenž slouží k vizualizaci proudění plynů. Její fungování skvěle popisuje video na VideaČesky.

Obrázek: NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

NASA získaná data využije při vývoji tichého sonického letounu X-59, který vzniká ve spolupráci se zbrojovkou Lockheed Martin. První testovací lety nového letounu by měly proběhnout už v roce 2021.

Zdroj: NASA

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

tyjo, mě se ty vlny zdají stejné u obou stíhaček…

Václav

no já bych zase čekal , že půjde o jednu vlnu, z fotek je zřejmé, že se jedná o soubor vln které vznikají na každé hraně letadla. tvarem tedy můžeme zásadně ovlivnit hluk jeho podobu a v konečném důsledky o odpor vzduchu (způsob obtékání).

Pavel

Bohužel ve článku není ani zmínka o principu vizualizace zvukových vln. Ono vyfotografovat zvuk jde dost těžko 🙂

ero

Hodně zjednodušeně řečeno se fotí změna hustoty vzduchu. V rázových vlnách je téměř skoková a tak se to projeví jako tyto čáry. Česky se metoda použitá k zachycení těchto struktur nazývá stínová metoda.

vaber

rychlost zvuku je rychlost šíření vlnění ve vzduchu, já vidím jistou analogii ,s rychlostí světla, což je rychlost šíření vlnění časoprostoru ,Čerenkovovo záření je vypadá podobně při překonání rychlosti světla

Obrázek: Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Novinky ze světa AI #6: Světový summit za dveřmi, ChatGPT vyvíjí vlastního robota a české firmy se učí využívat funkcí umělé inteligence
Obrázek: Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Vědci poprvé dokázali zachytit energii ze solární elektrárny v kosmu
Obrázek: Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Koncept digitálních dvojčat pomáhá vytvářet kosmickou větev Průmyslu 4.0. Jaké výhody může přinést?
Obrázek: Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Izrael chce ulevit silnicím, plánuje přepravní flotilu dronů
Obrázek: Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Jak na perfektní fotky mobilem? Vivo X90 Pro v rukou profesionálního fotografa
Obrázek: Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Zákaz TikToku od ledna 2024: Zakáže Západ oblíbenou sociální síť mladých?
Obrázek: Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Jak fotit mobilem v noci? Tohle vykouzlili profesionálové s Xiaomi 13 Pro
Obrázek: Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu
Kde sledovat mistrovství světa v hokeji? Online v prohlížeči, na mobilu i v PC bez internetu