NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

Fotografie dvojice stíhacích letounů T-38 rozhodně neposlouží jen pro parádu, i když nabízí fascinující podívanou. NASA je použije pro studium a vývoj letounů budoucnosti, které poletí rychleji než zvuk a ani v nadzvukové rychlosti nevytvoří rázové vlny. 

Vesmírné agentuře trvalo přes 10 let, než se jí povedlo zachytit interakci rázových vln způsobených dvojicí letounů. Obrázky zachycují dvojici stíhačů T-38 z výzbroje US Air Force při testu na Edwardsově letecké základně v Kalifornii. Stíhače museli pro dosažení efektu letět pouhých 9 metrů od sebe.

Obrázek: NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

Při pohledu na fotografii můžete spatřit, že u zadní T-38 vypadají rázové vlny jinak, než u prvního letounu. Způsobuje to fakt, že druhý letoun se pohybuje v závěsu za letounem v popředí. Tato data nám pomohou lépe pochopit způsob, jak tyto vlny reagují,“ zmínil výzkumník NASA Neal Smith.

Co je to sonický třesk? Sonický třesk, nebo také akustický či aerodynamický třesk může být způsobený např. zdrojem zvuku, který se pohybuje rychlostí vyšší než je rychlost zvuku. Pozorovat tento jev můžeme mj. u nadzvukových letadel.

Sonický třesk způsobovaný nadzvukovými letouny vedl až k omezení nadzvukových letů nad pevninou. Studie jevu by mohla v budoucnu pomoci při vývoji letounů, které budou danému efektu předcházet.

Snímky NASA zachytila z letounu B-200 King Air se speciální fotografickou výbavou, s níž se letoun pohyboval ve výšce 10 km nad zemí. T-38 prolétaly přibližně 600 metrů pod letounem.

Pro zachycení snímku použila NASA aparaturu schopnou zachytit 1 400 snímků za sekundu. „Jsem překvapený, jak kvalitní výsledné snímky jsou. Ani jsme nesnili, že by mohly být až tak čisté,“ zmiňuje výzkumník NASA J.T. Heineck. Podle NASA jsou snímky důležité i proto, že simulace jsou od reality v mnoha ohledech odlišné. „Na snímcích jdou vidět detaily, kterých si předtím nikdo nevšiml,“ dodává další z výzkumníků.

Jak lze vyfotit vzduch? NASA využila aparaturu využívající tzv. šlírové metody (z německého slova Schliere, které v překladu šmouha), jenž slouží k vizualizaci proudění plynů. Její fungování skvěle popisuje video na VideaČesky.

Obrázek: NASA poprvé v historii vyfotila sonický třesk dvojice nadzvukových stíhaček

NASA získaná data využije při vývoji tichého sonického letounu X-59, který vzniká ve spolupráci se zbrojovkou Lockheed Martin. První testovací lety nového letounu by měly proběhnout už v roce 2021.

Zdroj: NASA

6 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav

tyjo, mě se ty vlny zdají stejné u obou stíhaček…

Václav

no já bych zase čekal , že půjde o jednu vlnu, z fotek je zřejmé, že se jedná o soubor vln které vznikají na každé hraně letadla. tvarem tedy můžeme zásadně ovlivnit hluk jeho podobu a v konečném důsledky o odpor vzduchu (způsob obtékání).

Pavel

Bohužel ve článku není ani zmínka o principu vizualizace zvukových vln. Ono vyfotografovat zvuk jde dost těžko 🙂

ero

Hodně zjednodušeně řečeno se fotí změna hustoty vzduchu. V rázových vlnách je téměř skoková a tak se to projeví jako tyto čáry. Česky se metoda použitá k zachycení těchto struktur nazývá stínová metoda.

vaber

rychlost zvuku je rychlost šíření vlnění ve vzduchu, já vidím jistou analogii ,s rychlostí světla, což je rychlost šíření vlnění časoprostoru ,Čerenkovovo záření je vypadá podobně při překonání rychlosti světla

Obrázek: Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Chromebookům se daří, dominují PC trhu. Prodeje rostou HP i Lenovu
Obrázek: Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Vodní pára na Ganymede? Stará data pomáhají k novým objevům
Obrázek: Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Nedostatek polovodičů firmy znatelně pociťují, mezi nimi i Tesla
Obrázek: Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Nabíjení přímo ze silnice: Starý koncept v novém kabátku
Obrázek: Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Jak platit Bitcoinem menší částky? Rychle a levně s Lightning Network
Obrázek: Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Vadí vám nové počasí ve Windows 10? Poradíme, jak ho z lišty odstranit
Obrázek: Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Dříve za peníze, nyní zdarma: Nástroje Google Workspace jsou nyní k dispozici každému
Obrázek: I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
I Apple počítače trápí viry: macOS nejčastěji ohrožuje reklamní malware
Obrázek: Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům
Desetiletá vědecká práce plodí ovoce, pokročilá bionická protéza může vrátit cit do ruky amputovaným jedincům

Bionická umělá paže umožňuje těm, kteří o horní končetinu přišly, znovu poznat tzv. propriocepci – jinak také polohocit. Stručně řečeno,...

Zavřít