Hraním her na mobilu a tabletu většinou mnoho užitečného nedosáhneme. To se však nedá říct o aplikaci NeMO-Net od agentury NASA. Chytrý počin pomáhá naučit superpočítač rozpoznávat korály a analyzovat 3D snímky ze satelitů. Pomoci může každý, je to příjemná oddychová zábava.
NASA má k dispozici obrovské množství snímků, které chce využít ka zmapování korálů. Až doposud to byl problém z mnoha důvodů. Jedním z nich byla deformace snímků způsobená vlnami na hladině, díky nimž se některé části objektů jeví menší a jiné zase menší. To vědci vyřešili chytrou kamerou FluidCam a nástrojem MiDAR (Multispectral Imaging, Detection, and Active Reflectance instrument) přichycenou na dronu, která využívá tzv. Fluid Lensing. Do budoucna by vědci rádi kameru dostali do satelitu na oběžné dráze Země. Celou pointou technologie je zachytit nezdeformovaný snímek dna a tím pádem i korálů samotných.
Aby vědci mohli snímky efektivně zpracovat, nemohou jednotlivé korály rozpoznávat manuálně jeden po druhém, ale chtějí k tomuto účelu naučit algoritmus superpočítače dělat vše automaticky. Strojové učení je skvělá věc, ale aby výsledky za něco stály a byly přesné, musí algoritmus dostat obrovské množství vzorků, kde mu řeknete, na co se dívá. Pokud jste někdy na internetu vyplňovali antispamový test, který má ověřit zda nejste robot, pomáhali jste tím algoritmu pochopit, co na obrázcích vidí, aby to mohl v budoucnu efektivně detekovat sám. Zkrátka a jednoduše, než algoritmus pochopí, že jde o semafor, musíte mu ho předtím mnohokrát ukázat.
3D „omalovánky“ vás budou bavit hraním pomáháte NASA
Hra NeMO-Net má chytlavý princip. Na začátku dostanete několik jednoduchých instrukcí, informaci proč vše děláte a následně a po vygenerování náhodného jména se můžete vrhnout na hraní tutoriálu. V rámci tutoriálu dostanete instrukce jak se pohybovat v rámci 3D plochy a následně jste vyzváni k tomu, abyte vybarvením vybrali pouze plochy, na kterých je korál. Háček je ale v tom, že jde o 3D scénu, takže to bude znamenat spoustu otáčení, přibližování a oddalování.
Hra je zatím k dispozici zdarma pouze pro zařízení od Apple, tedy s operačními systémy iOS a Mac. V plánu je také verze pro Android.
Určitě si při hře nechte zapnuté zvuky. Ty jsou totiž velmi uklidňující a navozují skutečně oddychovou atmosféru. Po dokončení tutoriálu se můžete vrhnout na vybarvování dalších snímků, které po dokončení odešlete do NASA, kde je využijí k naučení svého algoritmu. Buďte proto pečliví, přesná data vědcům pomohou.
My jsme si vyzkoušeli hned několik 3D scén a musíme uznat, že jde o zábavnou oddychovku, která stojí za vyzkoušení. A ten dobrý pocit, že vaše činnost pomáhá dobré věci, ten je k nezaplacení. Postupně dostáváte náročnější a náročnější scény, takže se nemusíte bát, že by to začala být nuda. Snímky jsou navíc reálné a podíváte se tak doslova pod hladinu moře.