Vesmírný teleskop Jamese Webba v pondělí 24. ledna 2021 bezpečně dorazil na místo určení, a to ve skvělém stavu a s ještě větším množstvím paliva, než se původně očekávalo.
V pondělí večer proběhly poslední zážehy motorů a Vesmírný dalekohled Jamese Webba úspěšně dorazil do cílové destinace. Tou je oběžná dráha L2 ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů.
Vesmírný dalekohled na místo určení putoval měsíc, přičemž po úspěšném startu na konci prosince musel v průběhu své cesty opatrně rozložit svá zrcadla a sluneční štíty. Zatím vše proběhlo bez problémů a tak nezbývá než doufat, že se za 5 měsíců dočkáme prvních fascinujících fotografií a objevů.
Fascinující cesta Webbova vesmírného dalekohledu
Vesmírný dalekohled je od Země vzdálený natolik, že se současnými technologiemi jej nebude možné v případě poruchy opravit.
Co bude vesmírný dalekohled zkoumat?
Webb má nabídnout odpovědi na mnohé otázky ohledně hlubokého vesmíru. Nahradit má postupně dosluhující Hubbleův vesmírný dalekohled, který je v provozu přes 31 let, během nichž poskytl vědcům fascinující snímky a data pro další objevy. Jak dlouho přežije Webb je otázkou, ale díky většímu množství zbytkového paliva a bezproblémovému průběhu to podle vědců bude přinejmenším 10 let.
Je to skoro neuvěřitelný. Po stovkách delikátních kroků je James Webb Space Telescope plně rozložen a na svém místě! Při zážehu včera večer upravil svoji rychlost a nyní krouží okolo Lagrangeova bodu 2. Teď všechny přístroje vychladit, zkalibrovat a objevování vesmíru může začít! pic.twitter.com/cKRw8fs3Eg
— Jan Lukačevič (@JanLukacevic) January 25, 2022
Podle NASA se mise zaměří na čtyři hlavní oblasti: první světlo ve vesmíru, zrod galaxií v raném vesmíru, zrod hvězd a protoplanetární systémy a planety (včetně vzniku života).