Radiace, které je vesmír plný, představuje jednu z největších hrozeb nejen pro přístroje, ale především pro živé pasažéry.
V roce 2018 uzavřela NASA smlouvu s Izraelskou kosmickou agenturou ISA a s německým Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt (DLR, Německé středisko pro letectví a kosmonautiku), jejímž cílem je otestovat novou protiradiační vestu AstroRad. Testovacím prostředím bude Artemis I., první společný test nové rakety SLS a kosmické lodi Orion.
- Kosmická vozidla budoucnost podle Lexusu
- 42 tisíc satelitů od SpaceX. Co budou znamenat pro pozorování vesmíru?
Experiment nazvaný MARE (Matroshka AstroRad Radiation Experiment) má vědcům poskytnout cenná data o množství radiace, jíž budou astronauti vystaveni při misích na Měsíc a zároveň otestuje účinnost vesty. Mise Artemis mají později vést k delším a pokročilejším cestám – na Mars.
Kosmické záření organismu neprospívá
Atmosféra a magnetické póly Země poskytují proti radiaci dostatečnou ochranu, mimo ni ale představuje radiace významný problém. Ve chvíli, kdy astronauti Zemi opustí, jsou jejímu pro lidský organismus nezdravému působení vystaveni.
První mise Artemis proto neponese lidskou posádku, ale dvě makety člověka s protiradiačními vestami a detektory radiace. Na kosmické lodi mají manekýni strávit 3 týdny, pokud vše půjde podle plánů.
Manekýni jsou sestaveni tak, aby připomínali lidské kosti a tkáně, pojmenované jsou Helga a Zohar. Zatímco Zohar ponese protiradiační vestu, Helga nikoliv – bude záření plně vystavena. Manekýni mají fyziologicky představovat ženy; údajně proto, že ženy jsou vůči radioaktivitě citlivější. (Informaci potvrzuje vícero studií – šance na výskyt radioaktivitou vzniklé rakoviny plic, štítné žlázy, a především prsu je u žen zřejmě skutečně vyšší.)
Podmínky na kosmické lodi ve vesmíru je na Zemi prakticky nemožné napodobit, test Orionu je proto pro vyzkoušení nové vesty ideální.
Vývoj vesty spadal pod izraelskou společnost StemRad, a to ve spolupráci se známým americkým vojenským kontraktorem, firmou Lockheed Martin. Německé středisko do testu poskytne jak ony speciální manekýny, tak také majoritu radiačních detektorů.
Kosmická loď by měla být schopna svou lidskou posádku ochránit před – kupříkladu – slunečními erupcemi, během nichž se míra vypouštěné radioaktivity znatelně zvýší. Kvůli tomu však budou muset astronauti zůstat v úkrytu na lodi; funkční protiradiační vesta by jim umožnila vykonávat nutné základní práce i během podobných kosmických událostí.
Zdroj: NASA