V naší soustavě se nachází pouze jedna hvězda a tou je Slunce. Astronomové si dlouhé roky lámou hlavu s tím, proč nemá ve své blízkosti své dvojče, aby společně tvořili tvz. dvojhvězdu, nebo dokonce trojhvězdu, jak je ve vesmíru běžné. Nyní přichází s potvrzením teorie, že naše hvězda, stejně jako prakticky všechny ostatní ve Vesmíru, společníka měla. Pojmenovali jej Nemesis.
Vědci zkoumali obří molekulární mračno v souhvězdí Persea ve snaze zjistit, kolik nově vznikajících hvězd podobných našemu slunci vzniká v párech. Mladé hvězdy v Perseu jsou staré méně jak 4 miliony let. Naše Slunce je oproti tomu staré kolem 4,6 miliardy let. Jejich hypotéza, že se hvězdy nerodí samostatně, ale v párech, není nová. Otázkou zůstávalo, u kolika hvězd tomu tak doopravdy je.
Aby nalezli odpověď na otázku, využili existující data z výzkumu mlhoviny Persea, která je jakousi hvězdnou porodnicí. Za pomoci série statistických modelů, které sledovaly počty osamocených a binárních hvězdných systémů, došli výzkumnící k závěru, že všechny hvězdy podobné našemu Slunci vznikají jakožto tzv. binární systémy. Dvojice hvězd podle výsledků nejčastěji tvoří pár, který je od sebe vzdálený 500 AU (astronomických jednotek, jejichž vzdálenost odpovídá střední vzdálenosti Země od Slunce).
Během milionu let po vzniku hvězdy se rozhodne o jejím osudu
500 AU je přibližně 17x více, než vzdálenost Neptunu od Slunce. Z výzkumu také vzešlo potvrzení doměnky, že během prvního milionu let po vzniku se hvězdy buďto ustálí jakožto binární systém, nebo oddělí, což se stalo v případě Nemesis.
Kde ale tajemnou Nemesis máme hledat? To zatím vědci nevědí a jen tak asi nezjistí. Jak říká jejich oficiální prohlášení „Na základě modelů je dvojče našeho Slunce skryté někde mezi hvězdami naší galaxie, Mléčné dráhy.“ Studie vědců z univerzity v Berkeley přináší mnoho nových poznatků o naší hvězdě, stejně jako uvědomění, že je stále mnoho věcí, které o naší soustavě nevíme. I proto příští rok startuje sonda Parker, která se poprvé v historii „dotkne“ atmosféry Slunce.