Nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu. Proč se jim vyhnout?

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu jsou velmi levné, dostupné a nepoužívají další filtry. Jejich provoz je tedy pro peněženku nejpřívětivější. Mají však řadu nevýhod, které jsme si ověřili v praxi. Proč přejít na jiný typ zvlhčovače vzduchu?

Mohou stát tisíce, ale klidně i pouze několik stovek. Ultrazvukové zvlhčovače má dnes doma kde kdo a nelze se divit. Jde o pravděpodobně nejlevnější možnost, jak zvlhčovat vzduch v místnosti. Jelikož jsme v redakci tomuto tématu po praktické stránce věnovali spoustu času, byla by škoda se o tyto zkušenosti nepodělit. Dnes se tedy podíváme na ultrazvukové zvlhčovače z druhé strany – proč je nechtít?

Jak funguje ultrazvukový zvlhčovač vzduchu?

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu funguje na principu rozbíjení vody na drobné kapičky za využití ultrazvuku. Voda z nádržky teče do prostoru nad membránou, která za vysoké frekvence rozbíjí vodu na miniaturní kapičky. Nedochází tedy k přirozenému odparu, ale k tvorbě malých kapek, které ze zvlhčovače vychází ve formě mlhy s kapičkami o průměru přibližně 1 mikrometr. Výhodou je fakt, že je generovaná mlha studená, spotřeba zařízení je minimální a zvlhčovač téměř není slyšet.

Obrázek: Nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu. Proč se jim vyhnout?

Ultrazvukový zvhčovač vzduchu vypuští studenou mlhu. Foto: Freepik

Ultrazvukový zvlhčovač je oblíbený také díky faktu, že generovaná mlha efektně proudí ven a pro mnoho uživatelů jde o designový doplněk, do kterého lze lít i nejrůznější oleje pro aromaterapii. U zvlhčovačů s přirozeným odparem, které jsou odborníky považovány za nejlepší volbu, naopak není vidět vycházející mlha a často jsou využívány slyšitelné ventilátory.

Nevýhody a správně používat ultrazvukový zvlhčovač vzduchu?

Při rozbíjení vody na miniaturní kapičky nedochází v takové míře k usazování vodního kamene ve zvlhčovači, ale obsažené minerály a nečistoty se nesou uvnitř kapiček. Pokud jako většina uživatelů plníte zvlhčovač kohoutkovou vodou, která obsahuje nejrůznější minerály a nečistoty, měli byste raději zvolit vodu destilovanou. Důvodů je několik:

  • Do vzduchu se dostávají i minerály: Kohoutková voda obsahuje minerály a nečistoty, které se usazují na okolním povrchu. V případě, že máte zvlhčovač delší dobu na jednom místě a nepoužíváte model s filtry, které pravidelně měníte, můžete si všimnout povlaku vodního kamene na místech, kam mlha dopadá. Rychle je to viditelné např. na skle.
  • Snáze šíří plísně a bakterie: Minerály a nečistoty přispívají k tvorbě plísní a množení bakterií, které se při nesprávné údržbě zařízení dostávají do vzduchu.
  • Mohou dráždit mazlíčky: Zvířata a především pak psi mohou na přítomnost ultrazvukových zvlhčovačů reagovat podrážděně a zvuk jim může být nepříjemný i přes to, že lidé takto vysoké frekvence neslyší.

Jak se o ultrazvukový zvlhčovač správně starat? Podle výrobců je potřeba pravidelně vyprázdnit nádržku (alespoň jednou za 3 dny) a cca jednou za týden zvlhčovač opatrně umýt. Dále je důležité používat ideálně destilovanou vodu či vodu alespoň filtrovat. Některé zvlhčovače mají uvnitř filtr zachytávající minerály a nečistoty. Ten je potřeba měnit přibližně jednou za měsíc, nebo podle instrukcí výrobce.

Kam ultrazvukový zvlhčovač vzduchu umístit? Malé kapičky vody se odpaří jen z části a zbytek většinou dopadne na povrch, kde dojde k odparu později. V praxi tak odborníci doporučují umístění zvlhčovače např. na skříň, kde bude mít mlha dostatek času se před dopadnutím na povrch odpařit.

V případě ultrazvukového zvlhčovače vzduchu nedochází k přirozenému odparu, ale k tvorbě těžké a husté vodní mlhy. Ta s sebou nese i nečistoty z vody a v případné bakterie a plísně.

Pozor na kombinaci s čističkou vzduchu s detektorem částic

Pokud používáte vedle ultrazvukového zvlhčovače vzduchu i čističku s laserovým detektorem pevných částic, možná jste si všimli divného chování ve chvíli, kdy běží oba spotřebiče naráz. Čistička vzduchu totiž malé kapičky ve vzduchu detekuje jako nečistoty. Podle výzkumů vytvořené kapičky delší dobu poletují prostorem, než se skutečně odpaří a vytvoří přirozenou vzdušnou vlhkost.

Obrázek: Nevýhody ultrazvukových zvlhčovačů vzduchu. Proč se jim vyhnout?

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu dokáží zmást senzory čističek vzduchu. Ty si následně myslí, že došlo k prudkému znečištění a začnou kapičky nasávat do filtru. Foto: Freepik

V našem případě tak čistička vzduchu Xiaomi Air Purifier Pro krátce po zapnutí ultrazvukového zvlhčovače nahodila maximální otáčky a upozorňovala na extrémní znečištění vzduchu. Ve skutečnosti však šlo o pouhé kapičky vody, které zkrátka nejsou úplně přirozené a laserový senzor se nechal oklamat. Řešením bylo pořízení zvlhčovače s přirozeným odparem, který je sice dražší a náročnější na provoz, ale vytváří přirozenou vzdušnou vlhkost, kterou lze lépe monitorovat a udržovat. Pokud ještě čističku ani zvlhčovač nemáte, může být ideální variantou zařízení 2v1. Ty vyrábí např. značky Panasonic, ETA, Hoover či Beurer.

Zvlhčování vzduchu je důležité hlavně v zimě

Ideální vlhkost vzduchu je podle odborníků mezi 40 až 60 %. Především v zimních měsících hrozí vlivem vytápění snížení vzdušné vlhkosti. V suchém prostředí se snáze šíří viry a poletuje prach. Především astmatici a alergici pak více trpí na potíže spojené s dýcháním. Problémy jako je krvácení z nosu však může trpět prakticky kdokoliv. Vhodným řešením je v takovém případě zvlhčování vzduchu.

Podle vědců má zvlhčování podstatný vliv i na případné šíření viru. Potvrzuje to řada studií. Hodnota, při které má prý virus nejkratší životnost, je podle vědců kolem 60 %. Podle studie otištěné v prestižním časopise eLife samozřejmě záleží i na teplotě, ale vyšší vlhkost je obecně tím faktorem, který má zásadní vliv.

Jaký typ zvlhčovače odborníci doporučují?

Ideální formou vlhka je přirozený odpar. Na trhu se prodává dvojice technických řešení. Jedním je zvlhčovač využívající otáčející se kotouče, které umožňují odpar ze svého povrchu. Druhou variantou jsou modely s filtry, které jsou vytvořeny tak, aby co nejvíce uvolňovaly vlhkost do vzduchu. Pomáhají v tom většinou aktivní ventilátory a senzory vlhkosti, díky čemuž dokáže zařízení poznat, zda má ventilátory vypnout či nechat aktivní.

U obou případů není vidět žádná mlha a nedochází k tvorbě zmíněných kapiček. Nevýhodou může být potřeba nákupu filtrů, které se musí pravidelně vyměňovat a vyšší pořizovací náklady.

Zdroje: eLife, molekule.science

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Podvodníci mohou volat z vašeho telefonního čísla i čísla banky. Proč operátoři nezasáhnou?
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?