„Nové pravidlo Facebooku“ je hoax, přestaňte jej sdílet a poučte své okolí

Podvod dělá z uživatelů hlupáky a šíří poplašnou zprávu, která se řetězově sdílí po sociální síti. U podobných zpráv je na místě selský rozum a kritické myšlení, že něco není v pořádku. Jak hoax rozpoznat?

Po sociální síti Facebook se v České republice opět šíří přeposílané zprávy, které po uživatelích žádají zkopírování textu a jeho další šíření. Jedná se přitom o snadno rozpoznatelný podvod, který sází na naivitu uživatelů. Jak podobné poplašné právy opakovaně ukazují, napálit uživatele je pro podvodníky snadné i přes fakt, že jsou řetězové zprávy plné chyb, překlepů a nesmyslů. Aktuálně šířícím se hoaxem je „nové pravidlo Facebooku“, který jsme v našich končinách poprvé mohli spatřit už v roce 2012.

Původní znění podvodné řetězové zprávy:

Nezapomeňte, že zítra začne nové pravidlo facebooku, kde budou moci použít vaše fotky. Vše, co jste kdy poslali, se od zítřka stane veřejné. Dokonce i zprávy, které byly odstraněny nebo fotografie. Stojí to za jednoduché kopírování a vložení.
Nepovoluji Facebooku ani žádným jiným subjektům související s povolením facebooku použít moje obrázky, informace, zprávy nebo příspěvky, ať už z minulosti nebo v budoucnu. S tímto prohlášením oznamuji facebooku, že je přísně zakázáno zveřejňovat, kopírovat, distribuovat nebo přijímat jakákoli jiná opatření proti mně na základě tohoto profilu a / nebo jeho obsahu. Obsah tohoto profilu mají soukromé a důvěrné informace. Porušení soukromí může být potrestáno zákonem (ucc 1-308-1 1 308-103 a Roman status). Poznámka: Facebook je nyní veřejným subjektem. Všichni členové musí napsat takovou poznámku. Pokud chcete, můžete zkopírovat a vložit tuto verzi. Pokud neuděláte alespoň jedno prohlášení, budou klidně oprávněni použít vaše fotografie a informace obsažené v profilu . Ne sdílejte! Kopírujte a vložte.

Obrázek: "Nové pravidlo Facebooku" je hoax, přestaňte jej sdílet a poučte své okolí

Jak rozpoznat hoax?

Hoaxy se často snaží šířit smyšlenou zprávu, která se nezakládá na faktech. Často jsou podobné zprávy napsány podivným jazykem, z valné většiny se totiž jedná o strojový překlad, který lze na první pohled rozpoznat, viz text výše. Už samotné chyby naznačují, že něco nesedí.

Obsah hoaxů se snaží uživatele vystrašit a přimět k nějaké akci, kterou např. zabrání jisté události – v tomto konkrétním případě jde o sdílení textu, který by měl uživatele ochránit před Facebookem, což je z právního hlediska nesmysl. Objevily se i případy, kdy se po uživateli žádá napsání hesla do diskuze či smazání konkrétního souboru v počítači, čímž došlo k poškození systému atd.

Obrázek: "Nové pravidlo Facebooku" je hoax, přestaňte jej sdílet a poučte své okolí

Pokud se k vám podobná pochybná zpráva dostane, upozorněte své okolí a toho, kdo s vámi zprávu sdílel, že jde o podvod a aby ji smazal. Pokud se vám zdá zpráva podezřelá, můžete ji zkusit zadat do vyhledávače a pokud se vám ji povede nalézt v článcích upozorňujících na hoax, snadno zjistíte, že jde o řetězovou či smyšlenou zprávu. Tak či onak je obrana jednoduchá – selský rozum a trocha toho kritického myšlení před tím, než začneme sdílet nesmysly.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Miliardář Jeff Bezos buduje v hoře gigantické hodiny, mají tikat 10 000 let
1,02 petabitu za sekundu: Japonský rekord odpovídá stažení 30 Netflixů za sekundu
Vědci objevili nový materiál, který porušuje fyzikální zákony
Fokker Dr.I slaví 108 let: Legendární trojplošník Rudého barona ovládl vzdušné souboje první světové války
Užitečný prompt #1: Dejte tohle zadání ChatGPT a donutí vás se nad sebou zamyslet
Trenér na zápěstí rozhýbe i lenochy. Jak běhat a cvičit s chytrými hodinkami Huawei Watch Fit 4?
Konec tajemství u telefonů: Energetické štítky odhalí vše o výdrži, opravitelnosti i odolnosti. Nebo ne?
Koupili jste si počítač od ASUSu? Nezapomeňte na registraci, získáte slevy, hry zdarma i rychlou podporu