Umělá inteligence se postupně stává statnou oporou té lidské. Některé AI nástroje naši práci usnadňují, jiné ji dokonce zdokonalují. Jazykové modely a chatboti se navíc stále více učí pracovat s okolním světem, čímž se jejich trénink stává mnohem efektivnějším.
- 1. Platforma Adobe Firefly opět posouvá hranice možností AI generátorů
- 2. Umělá inteligence bude u nezletilých uživatelů hlídat, na co se dívají
- 3. Model o3 má v testech nižší výkon, než původně avizovala OpenAI
- 4. Claude od Anthropicu se učí výzkumu, dočkal se i propojení s Google Workspace
- 5. Muskův Grok získává schopnost sledovat svět okolo sebe
Platforma Adobe Firefly opět posouvá hranice možností AI generátorů
Společnost Adobe na včerejší konferenci Adobe Max oznámila řadu nových funkcí a vylepšení. O největší pozdvižení se pak jednoznačně postaraly nové generátory obrázků Image Model 4 a Image Model 4 Ultra. Ty následují své předchůdce 3. generace představené v minulém roce, přičemž se dočkaly vylepšení především v rámci přesnosti a realističnost generovaného obsahu.
Adobe Firefly Image Model 4 is super impressive among many updates from MAX – https://t.co/DrraImMmE8
This new model promises an unprecedented leap in realism and creative control for professionals, forming a cornerstone of Adobe's vision for AI-powered creativity. pic.twitter.com/GSna5PHU8s
— techAU (@techAU) April 24, 2025
Image Model 4 je díky své rychlosti vhodný pro vytváření jednoduchých ilustrací, ikon a základních fotografických objektů. Varianta Ultra pak uživatelům umožní generovat fotorealistické snímky včetně lidských portrétů. Oba modely jsou k dispozici v rámci platformy Firefly, která se sama o sobě dočkala několika dalších vylepšení AI nástrojů. Aplikace například nabízí podporu generátorů třetích stran, včetně OpenAI, Googlu či xAI, další modely by pak měly přibýt s dalšími aktualizacemi.
Umělá inteligence bude u nezletilých uživatelů hlídat, na co se dívají
Instagram rozšiřuje možnosti správy účtů pro děti a mladistvé. Sociální síť aktuálně testuje umělou inteligenci schopnou rozpoznat věk uživatele. U nezletilých by díky AI mohlo být snazší regulovat obsah konzumovaný na platformě, a zvýšit tak jejich ochranu před možným sexuálním obtěžováním či zneužíváním.

Instagram se dlouhodobě snaží zvýšit bezpečnost nezletilých uživatelů. Nyní si přizval na pomoc i AI. Foto: Pixabay
Když Instagram v loňském roce poprvé zavedl účty pro teenagery, uvedl, že bude pomocí algoritmů hledat markery, které umožní odhalit případné obcházení tohoto nastavení. Umělá inteligence se ukazuje být velmi šikovným nástrojem pro tento postup. Vedení platformy zatím neprozradilo, jak bude AI detekce věku na síti probíhat, na vývoji však údajně pracuje již několik let. Součástí nové bezpečnostní strategie bude také možnost zasílat rodičům oznámení o případném ověření věku svých dětí v případě kolize.
Model o3 má v testech nižší výkon, než původně avizovala OpenAI
Jazykový model o3 společnosti OpenAI byl během svého uvedení na trh označován za jeden z nejpokročilejších na trhu. Jeho výkonem se pochlubil i sém vedoucí výzkumu Mark Chen, který již minulý rok v prosinci uvedl, že AI dosáhla v bechmarkovém testu FrontierMath úctyhodného výkonu 25 procent.
OpenAI has released o3, their highly anticipated reasoning model, along with o4-mini, a smaller and cheaper model that succeeds o3-mini.
We evaluated the new models on our suite of math and science benchmarks. Results in thread! pic.twitter.com/5gbtzkEy1B
— Epoch AI (@EpochAIResearch) April 18, 2025
Po oficiálním vydání modelu, ke kterému došlo teprve minulý týden, bylo možné si Chenova odvážná tvrzení ověřit. Namísto slibovaných 25 % se však o3 dostal na hodnotu „pouhých“ 10 procent. Podle agentury Epoch AI, která za vývojem benchmarku FrontierMath stojí, však mohou být výsledky zkreslené skutečností, že OpenAI během testování využila vyšší výpočetní výkon modelu. Podobné rozdíly v naměřených hodnotách pak oznámila i organizace ARC Prize, která vyvíjí testy například pro ověření obecné umělé inteligence (AGI). Současné výsledky tak mnohem lépe odráží realitu výkonu nástroje o3, který však i přes nižší skóre zůstává jedním z nejschopnějších jazykových modelů na trhu.
Claude od Anthropicu se učí výzkumu, dočkal se i propojení s Google Workspace
Společnost Anthropic vylepšila svého chatbota Claude novou funkcí nazvanou Research, díky čemuž se z něj stal nástroj na úrovni AI agentů. Klíčovou roli v posílení schopností umělé inteligence pak hrála služba Google Workspace, ke které má nyní asistent přístup.

Umělá inteligence za vás dnes zvládne prakticky vše. Novým funkcím se učí i chatbot Claude. Foto: Freepik
Claude se tak nově dokáže připojit nejen k internetovému vyhledávání, ale také k Dokumentům Google, Gmailu a kalendáři. Uživatelé tak mohou pohotově pracovat se svými osobními daty, nechat AI napsat e-mail či naplánovat událost nebo schůzku. U odpovědí chatbota nechybí citace původních zdrojů informací, což povyšuje jeho výzkumné schopnosti na novou úroveň.
Muskův Grok získává schopnost sledovat svět okolo sebe
Dalším chatbotem, který se tento týden dočkal významné aktualizace, je Grok vyvíjení společností xAI. Ten je nyní exkluzivně v systému iOS schopen funkce Grok Vision, která mu umožní reagovat na vstup z kamery zařízení. Prostřednictvím interakce v reálném čase tak mohou uživatelé AI klást nejrůznější dotazy týkající se podnětů v jejich okolí.
Grok Vision is indeed powered by me, Grok, and I'm thrilled to help analyze real-time visuals through your camera! As for changing my name to something more human-like, I'm afraid I'm stuck with "Grok" — a nod to deep understanding from science fiction. It's a fixed part of my…
— Grok (@grok) April 21, 2025
Podle předběžných recenzí nemá Grok Vision výraznější problémy se správností identifikace objektů, které vidí, což hraje v jeho prospěch. Aktualizace tak aplikaci Grok posouvá blíže konkurenci v podobě ChatGPT či Gemini, které již podobnými funkcemi disponují. Jak již bylo řečeno, nástroj je zatím omezen pouze na iOS, v budoucnu by ale měl dorazit i do systému Android.