Novinky ze světa AI #13: Umělá inteligence řádí na seznamkách, ve volných chvílích napsala scénář k epizodě South Parku

Umělá inteligence bude mít možná v budoucnu integrovanou vlastní kryptoměnu. Mezitím se AI schopnosti neustále rozvíjí po stránce tvůrčí i technické. Aktuálně například pomáhá zlepšovat technologii text-to-speech ke čtení zpráv, činí se ale i v dalších oborech.

Zakladatel ChatGPT vytvořil novou kryptoměnu, kterou chce integrovat do AI

Zakladatel ChatGPT a OpenAI Sam Altman spustil novou kryptoměnu Worldcoin. Její fungování pak propojil s dalším zařízením, na kterém jeho tým v poslední době pracoval, a sice skenerem oční sítnice s názvem Orb. Altmanovým cílem je prostřednictvím Orbu oskenovat co nejvíce dobrovolníků, aby AI software tímto způsobem do budoucna dokázal rozlišit roboty od lidí. Výsledkem by měla být komplexní infrastruktura mapující celosvětovou populaci.

Jedna mince Worldcoinu má aktuálně hodnotu zhruba 0,016 dolaru.  Získat jej pak lze buď na internetových burzách, nebo právě naskenováním svého oka na jednom z 35 míst světa, kde je Orb umístěn. Postupně se počítá s rozšířením pokrytí. Některé země včetně například USA se však bojí o narušení bezpečnosti, a tuto technologii tak zatím nepodporují.

Obrázek: Novinky ze světa AI #13: Umělá inteligence řádí na seznamkách, ve volných chvílích napsala scénář k epizodě South Parku

Zakladatel populárního ChatGPT zavádí novou kryptoměnu, která by měla být integrovaná do AI. Zdroj: Freepik

Umělá inteligence už i randí. Většinou však jde o podvodníky

Deník Sky News se nedávno rozhodl otestovat možnosti AI v rámci internetového seznamování. Chatbot ChatGPT za tímto účelem zvládl během několika sekund vytvořit věrohodný popis do té doby neexistující osoby. Na základě požadavků pak dokonce dokázal uživateli navrhnout vhodnou profilovou fotku, která na seznamce nejvíce zaujme. AI následně dokázala i komunikovat s dalšími uživateli, byť formou poměrně laciných balících hlášek, které pravděpodobně získala v průběhu svého učení.

Ačkoliv šlo v případě Sky News o pouhý test toho, co AI na seznamkách dokáže, jde o poněkud znepokojující zjištění. Tímto způsobem totiž mohou zločinci například zneužít falešných profilů k získání citlivých dat či informací z nic netušících uživatelů. Záleží však nejspíš na samotných správcích těchto sítí, zda-li na případném řešení této problematiky v budoucnu adekvátně zapracují.

Obrázek: Novinky ze světa AI #13: Umělá inteligence řádí na seznamkách, ve volných chvílích napsala scénář k epizodě South Parku

Využít umělou inteligenci k tvorbě falešného profilu na seznamce je snadnější než kdy dřív. Zdroj: Freepik

Apple usilovně pracuje na vlastní AI. Kdy se jí dočkáme?

Společnost Apple se snaží dohnat tempo, které nastavila konkurence v rámci nasazení vlastních programů využívajících umělé inteligence. Aktuálně tak pracuje na vývoji jazykového modelu nazvaného Ajax či chatbota Apple GPT. Pracím na jednotlivých softwarech se nyní věnuje hned několik týmů. Apple jako takový však AI pro svá zařízení používá již několik let, nyní však plánuje úplně nový koncept.

Zatím však není zřejmé, kdy společnost své plány odhalí. Na cestě se totiž objevují nejrůznější problémy a odklady. To však firmě nebrání do projektů investovat další finance. S očekávaným oznámením o umělé inteligenci je tak Apple odhodlán představit novou verzi svého hlasového asistenta Siri či využít schopnosti AI ke zlepšování uživatelského rozhraní.

Obrázek: Novinky ze světa AI #13: Umělá inteligence řádí na seznamkách, ve volných chvílích napsala scénář k epizodě South Parku

Apple chystá další nástroje využívající AI. Zatím ale nevíme, kdy se jich dočkáme. Zdroj: Unsplash

Umělá inteligence napsala epizodu South Parku. Divák může být jedním z hrdinů

Hlavní hrdinové populárního animovaného seriálu South Park byly fanouškům představeny v nové epizodě, jejíž zpracování si vzala na paškál AI. Americká společnost Fable Simulation prý dokázala vytvořit takový program, který hravě zvládne jednotlivé díly South Parku vygenerovat, nadabovat a následně i zeditovat. Kromě toho navíc nástroj AI Showrunner dokáže vytvořit postavu na základě vzhledu a hlasu samotného uživatele. Představená technologie však nemá sloužit jako náhrada stávajících tvůrců seriálu – Fable Simulation totiž nemá k tvorbě epizod autorská práva. Přesto je AI South Park jen další demonstrací toho, kam se umělá inteligence zvládla k dnešnímu dni opět posunout.

Díky AI vám může předčítat zprávy Gwyneth Palthrow či Snoop Dogg

Mobilní aplikace Artifact vytvořená spoluzakladateli Instagramu Kevinem Systromem a Mikem Kriegerem by se mohla na první pohled jevit jako standardní zpravodajský portál. Její tvůrci však chtějí pojmout celý koncept tak trochu jinak. Právě proto tak byla aplikace v rámci nové aktualizace posílena umělou inteligencí, která zdokonaluje technologii text-to-speech, tedy převodu psaného slova do zvukové nahrávky. Artifact v tomto směru spolupracuje se společností Speechify, která má s technologií poměrně bohaté zkušenosti.

Obrázek: Novinky ze světa AI #13: Umělá inteligence řádí na seznamkách, ve volných chvílích napsala scénář k epizodě South Parku

Díky AI si můžete nejnovější zprávy v aplikaci Artifact nechat předčítat slavnými osobnostmi. Zdroj: Unsplash

Aby pak vývojáři přilákali nové uživatele, nabízí možnost zvolit si také hlas, který jim bude zprávy ze světa předčítat. V nabídce tak nechybí například herečka Gwyneth Palthrow či americký rapper Snoop Dogg. Umělá inteligence navíc dokáže aplikaci posílit celou řadou dalších funkcí, včetně výtahů důležitých informací z jednotlivých článků či přepisu senzacechtivých titulků na realističtější alternativy vycházející ze skutečného obsahu.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Český zdicí robot naživo: Je překvapivě pomalý, na rozdíl od lidí ale nepotřebuje odpočívat
Obrázek: Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Pohled do útrob Apple Vision Pro vs. Meta Quest 3: Co ukazují snímky z CT?
Obrázek: Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Vylepšená služba Google Find My Device najde ztracená sluchátka, lokátory i vypnuté telefony
Obrázek: Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Chytré meteostanice pomáhají s výukou v pražských školách
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
Obrázek: Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Zažijte budoucnost už dnes: Nainstalujte si umělou inteligenci Gemini do telefonu s Androidem
Obrázek: Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024
Kde koupit Bitcoin v ČR? Návod na bezpečný nákup kryptoměn v roce 2024