Novinky ze světa AI #36: Vzkříšení Elvise, Intel zakládá GenAI společnost, umělá inteligence v hledáčku G7

Rok 2024 je teprve na samém začátku, a už se objevují premisy toho, že bude v rámci umělé inteligence skutečně plodný. Dočkáme se tak nových AI platforem i technologií či přivítáme zpět na scéně slavné popové hvězdy  z dob minulých. Nebude pak chybět ani pokračování legislativního ukotvení umělé inteligence na nadnárodní úrovni.

Elvis Presley letos opět zazáří ve světlech reflektorů. Hlas mu vrátí AI

Fanoušci Elvise Presleyho budou moci letos poprvé vidět digitální verzi krále rock’n’rollu v životní velikosti. Za projektem oživení americké hudební superstar stojí britská společnost Layered Reality, jejíž zástupci tvrdí, že za show nazvanou Elvis Evolution bude stát umělá inteligence. První vystoupení by mělo proběhnout v Londýně, počítá se ale i s akcemi v Las Vegas, Tokiu a Berlíně. Vzkříšení Elvise je do značné míry inspirováno projektem ABBA Voyage, který vrátil na scénu legendární švédské popové hvězdy podle předlohy z roku 1979. Oznámení pak přichází před Presleyho nedožitými 89. narozeninami, které by ikona oslavila 8. ledna. Podle zakladatele a výkonného ředitele Layered Reality půjde o poctu hudební legendě a zážitek, který vytvoří nové vzpomínky pro současné generace Elvisových fanoušků. Londýnské vystoupení Elvis Evolution by mělo proběhnout v průběhu letošního listopadu.

Obrázek: Novinky ze světa AI #36: Vzkříšení Elvise, Intel zakládá GenAI společnost, umělá inteligence v hledáčku G7

Umělá inteligence v rámci speciální show oživí samotného Elvise Presleyho. Zdroj: Pixabay

Nová generace OLED televizí od LG bude posílena umělou inteligencí

Výrobce elektroniky LG oznámil nástup nové generace chytrých televizorů OLED Evo, které budou schopny posílit svůj výkon prostřednictvím AI. Tu budou moci využít zejména díky procesoru Alpha 11, kterým budou vybaveny modely G4 a Signature M4. Tento čip slibuje posílení grafického výkonu až o 70 % a o 30 % vyšší rychlost zpracování. Umělá inteligence ve stávajících televizích LG slouží například pro upscaling, nová generace zařízení by však měla její využití posunout ještě dál. Vykreslování by se nyní mělo zdokonalovat na úrovni jednotlivých pixelů. Vylepšení se pak dočká také zvuk, jelikož AI bude moci efektivně oddělit mluvené slovo od podkladové hudby. Detaily ohledně ceny a dostupnosti jednotlivých modelů by pak měly být zveřejněny během eventu CES 2024, který začíná 8. ledna.

Obrázek: Novinky ze světa AI #36: Vzkříšení Elvise, Intel zakládá GenAI společnost, umělá inteligence v hledáčku G7

Společnost LG vyvinula nové procesory využívající AI k celkovému zdokonalení zážitku ze sledování. Zdroj: Freepik

Intel zprovoznil novou GenAI platformu Articul 8. Způsobí poprask na scéně?

Intel a globální investiční společnost DigitalBridge Group nedávno založily nezávislou společnost Articul8 AI, která uživatelům nabízí optimalizovanou a bezpečnou softwarovou platformu generativní umělé inteligence neboli GenAI. Mezi její funkce patří správa dat klientů, školení zaměstnanců či mapování nejrůznějších bezpečnostních rizik. Platforma navíc nabízí zákazníkům možnost volby mezi cloudovým, lokálním nebo hybridním využitím. Articul8 AI by se pak měla v budoucnu dále rozvíjet. Je zjevné, že Intel je na poli technologií velkým hráčem, a může tak odvětvím generativní umělé inteligence skutečně zamávat. Nové platformě se ale musí podařit získat si poměrně rychle dostatečně velkou klientelu, aby byl její provoz dlouhodobě udržitelný.

Obrázek: Novinky ze světa AI #36: Vzkříšení Elvise, Intel zakládá GenAI společnost, umělá inteligence v hledáčku G7

Nově vzniklá společnost Articul 8 vytvořená mimo jiné technologickým gigantem Intel by mohla vnést nový vítr na pole GenAI. Zdroj: Unsplash

Mickey Mouse přišel o ochranu autorskými právy. AI si ho vzala okamžitě na paškál

Steamboat Willie byl krátký film z roku 1928, ve kterém se mimo jiné objevila raná verze Mickeyho Mouse. Téměř sto let po svém uvedení je slavný myšák ve veřejném vlastnictví, což znamená, že jej může pro svou práci využít prakticky každý bez hrozby žaloby ze zneužití autorských práv. Na oslavu tohoto velkolepého okamžiku tak vznikl projekt Mickey-1928, který byl vycvičen na bezmála stovce veřejně dostupných snímků. Ten nyní dokáže vytvořit prakticky jakýkoliv obrázek nejen Mickeyho, ale i Minnie a padoucha Petea. Internet tak byl prakticky okamžitě zaplaven novými obrázky myšáka, které se vzájemně překonávaly v originalitě. Nástroj Mickey-1928 není v porovnání s dalšími AI modely nijak pokročilý, vtipně a pohotově ale reaguje na aktuální dění okolo nejslavnější postavičky Walta Disneyho.

Obrázek: Novinky ze světa AI #36: Vzkříšení Elvise, Intel zakládá GenAI společnost, umělá inteligence v hledáčku G7

Myšák Mickey Mouse se stal vlastnictvím všech. Využít jej tak může i umělá inteligence. Zdroj: Pixabay

Státy G7 se letos sejdou k diskuzi nad bezpečností AI

Itálie bude v letošním roce předsedat nadnárodnímu uskupení států G7, a z této pozice hodlá iniciovat řadu diskuzí a změn. Jednou z nich by měla být i konference věnovaná problematice umělé inteligence. Informovala o tom italská premiérka Giorgia Meloni. Ta mimo jiné vyjádřila obavy ohledně dopadů AI na trh práce a o případném nahrazení člověka digitalizovanými systémy. Meloni tak pokračuje v trendu nastaveném Japonskem, které G7 předsedalo v minulém roce, a které určilo směr, kterým by se organizace v rámci regulace umělé inteligence chtěla do budoucna ubírat. AI konference by měla být pořádána v první polovině roku, tedy ještě před summitem leaderů, který se pravidelně koná zhruba v polovině roku. Přesné datum eventu pak podle bude podle premiérky včas oznámeno.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5

Úvodní fotografie: Bing AI

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Smartphone jako konzole? Ukážeme vám, jak využít POCO F6 Pro na maximum
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?