Téma umělé inteligence se v uplynulém týdnu připomnělo například v rámci představení nových telefonů Samsung Galaxy S24, při plánování jízdních řádů britských autobusů či v českém bankovnictví. Jaké další novinky ze světa AI přinesly události posledních dní?
- 1. Samsung AI konečně představena, všem ale dostupná nebude
- 2. Novinky v OpenAI: Změna politiky vůči vojenským technologiím i první vzájemná spolupráce s univerzitou
- 3. Umělá inteligence pomůže s plánováním jízdních řádů britských autobusových linek
- 4. Připravovaná videohra společnosti Square Enix bude obsahovat umělecká díla vytvořená AI
- 5. Umělá inteligence posílí české banky. Dorazí vylepšení virtuální asistenti či pokročilé funkce nakládání s penězi
Samsung AI konečně představena, všem ale dostupná nebude
Čtvrteční konference Samsung Unpacked nám mimo jiné nabídla pohled na výbavu připravovaných telefonů řady Galaxy S24. Ty by měly podporovat celou plejádu funkcí s integrovanou umělou inteligencí, jako například překlad telefonních hovorů v reálném čase či pokročilou úpravu fotek. Samsung pak uživatele lákal mimo jiné na sedmiletou podporu aktualizace softwaru. V případě AI však bude přístup poněkud omezenější, alespoň tedy v rámci bezplatného přístupu. Na webu společnosti se totiž uvádí, že umělou inteligenci půjde užívat zdarma pouze do konce roku 2025, pak se tedy nejspíš přesune za paywall. Asi málokoho překvapí, že tuto skutečnost Samsung během představování nové řady vlajkových lodí jaksi zapomněl zmínit, pro ty, kdo však uvažují o koupi telefonů, jejichž nejvyšší model se svou pořizovací cenou nebezpečně blíží hranici 40 000 korun, může být tato informace klíčová. Zda-li ji zástupci společnosti plánují v brzké době dále komentovat, však zůstává velkou neznámou.
Co přesně Samsung ve svých nejnovějších tiskových zprávách k AI uvádí? „Samsung neslibuje ani negarantuje přesnost, úplnost či spolehlivost práce umělé inteligence. K využívání některých funkcí s umělou inteligencí může být zapotřebí přihlášení k účtu Samsung. Funkce Galaxy AI budou na podporovaných zařízeních Samsung Galaxy poskytovány zdarma minimálně do konce roku 2025. Dostupnost funkcí umělé inteligence poskytovaných třetími stranami se může změnit a podléhá vlastním podmínkám poskytovatele,“ zní na webu Samsung Newsroom.
Novinky v OpenAI: Změna politiky vůči vojenským technologiím i první vzájemná spolupráce s univerzitou
Od rošády ve vedení OpenAI se dění okolo této společnosti prakticky denně víří změnami a novinkami. První nedávné překvapení přišlo před několika dny, kdy firma odstranila ze svých zásad užívání prohlášení, že nehodlá svou technologii používat k vojenským účelům. Na tuto konkrétní změnu přitom OpenAI nijak neupozornila, pouze uvedla, že dokument by nyní měl být transparentnější a v rámci poskytování služeb i více specifikovaný. Nedlouho po tomto odhalení ze strany médií pak vedení společnosti oznámilo spolupráci s americkým ministerstvem obrany na nespecifikovaném počtu projektů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Je tedy více než zjevné, že si OpenAI nedávnou úpravou zásad užívání připravila ornou půdu pro tuto novou spolupráci, zatím však není příliš jasné, co má být jejím výsledkem.
Jako částečnou kompenzaci za tuto kontroverzní akci si pak ale společnost tak trochu napravila reputaci, když oznámila další spolupráci, tentokrát však se vzdělávacím institutem. Tím má být americká Arizona State University, která bude mít plnohodnotný přístup k ChatGPT Enterprise, a bude tak moci umělou inteligenci využívat v rámci výuky i výzkumu. Cílem univerzity by pak podle všeho měl být vývoj vlastního AI učitele, umožnění studentům vytvářet si virtuální avatary či zefektivnit fungování školního systému.
Umělá inteligence pomůže s plánováním jízdních řádů britských autobusových linek
Britská společnost First Bus zajišťující svou flotilou 4 000 vozů infrastrukturu autobusové hromadné dopravy v zemi nedávno oznámila svůj záměr využít AI k tvorbě dynamického systému jízdních řádů. Firma si od konceptu slibuje možnost reagovat na nepředvídatelné události na cestách, například nehody, zácpy či závady na jednotlivých vozech. Jízdní řády by se tak mohly aktualizovat častěji a dle potřeb konkrétních situací. Technologie byla v minulých letech testována ve městech Bristol či Glasgow, přičemž přinesla velmi slibné výsledky. Společnost First Bus by tak mohla být prvním velkým průkopníkem, který integruje AI do systému osobní přepravy, a stát se tak následně inspirací pro další provozovatele autobusové dopravy ve Velké Británii i za jejími hranicemi.
Coverage on BBC news today about our investment in AI technology to help transform the customer experience.
READ ALL ABOUT IT 👇🏻https://t.co/usodwwGWqd @prospectiveio
— First Bus (@FirstBusnews) January 18, 2024
Připravovaná videohra společnosti Square Enix bude obsahovat umělecká díla vytvořená AI
Herní vývojářské studio Square Enix si na 6. února přichystalo vydání nové hry Foamstars, která má být klonem oblíbeného titulu Splatoon. Hra sice nepatří k nejočekávanějším titulům mezi hráči, mohla by ale zaujmout nadšence do umělé inteligence. Vývojáři ze Square Enix totiž k tvorbě některých herních prostředků využili AI generátor obrázků Midjourney. Je ale potřeba uvést, že veškeré herní mechaniky a drtivá většina vizuálu byla vytvořena člověkem. Podle autorů titulu Foamstars totiž bude umělou inteligencí generovaný obsah tvořit pouhých 0,01 % celé hry, a možná ještě méně. Midjourney totiž vytvořila obaly alb pro skladby použité ve hře. AI revoluce ve světě gamingu se tak nekoná, je ale zajímavé vidět, že se i tak významné vývojářské studio, kterým Square Enix bezpochyby je, odhodlalo prolomit bariéry umělé inteligence, a vpustit tak tuto technologii i do videoherního průmyslu.
Umělá inteligence posílí české banky. Dorazí vylepšení virtuální asistenti či pokročilé funkce nakládání s penězi
AI se ve sféře bankovnictví pohybuje již celá léta. Zatím však sloužila spíše k posílení vnitřní infrastruktury systému, a na komunikaci mezi bankou a uživatelem se příliš neprojevila. To by se však mohlo v budoucnu změnit, a to přímo v ČR. Česká spořitelna chce například letos představit novou verzi chatbota Hey George s intuitivními funkcemi, které by měly snížit zátěž na telefonické podpoře. Air Bank pro změnu zvažuje možnost využití AI pro tvorbu automatických odpovědí ze záznamníku bez nutnosti nahrávat fráze reálnými lidmi ve studiu. Komerční banka, ČSOB či Mbank zatím své plány s umělou inteligencí nezveřejnily, její funkce však samy intenzivně zkoumají a testují. Podle expertů bychom se v budoucnu mohli dočkat i tak pokročilého systému, který by mohl klientům radit s volbou bankovních produktů či investic. Možnost využití se však bude odvíjet i od přijetí evropské legislativy, tzv. Aktu o AI, který unijní orgány intenzivně připravují.