Novinky ze světa AI #42: ChatGPT dostává paměť, společnost Arm slaví tržní úspěchy, Google vytvoří světovou mapu metanu

Umělá inteligence nás nepřestává přesvědčovat o tom, že její funkce prakticky neznají mezí. Její přínosy se tak v uplynulém týdnu reflektovaly na poli vědy, politiky i ekonomiky. Kam dál se AI posune v blízké budoucnosti?

OpenAI testuje schopnost ChatGPT pamatovat si minulé konverzace

Populární chatbot ChatGPT by se měl již brzy dočkat nové funkce, která zlepší jeho uživatelskou přístupnost. Vývojáři ze společnosti OpenAI totiž aktuálně testují možnost dát tomuto AI nástroji přístup k historii komunikace, která by měla lidem využívajícím ChatGPT ušetřit práci při opakovaném vyhledávání stejných příkazů. OpenAI na svém blogu uvedla, že funkci nejprve otestuje na malém vzorku prémiových i bezplatných účtů ještě tento týden, později by se však měla rozšířit mezi všechny uživatele. S postupem času se navíc budou paměťové funkce dále zlepšovat. ChatGPT si tak zapamatuje uživatelské preference, a nabídne tak více personalizované prostředí. Přístup k historii ale bude možné i upravit či zcela vypnout, a rozhodnutí na tom, zda chatbotovi umožníte nahlížet do paměti vašich konverzací, tak zůstane stále na vás.

Obrázek: Novinky ze světa AI #42: ChatGPT dostává paměť, společnost Arm slaví tržní úspěchy, Google vytvoří světovou mapu metanu

ChatGPT od OpenAI dostane novou funkci. Bude mít přístup k historii konverzací. Zdroj: Freepik

Spojené státy zakázaly robotické telefonní hovory vedené umělou inteligencí

Americká Federální komunikační komise (FCC) zavedla v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami významné omezení využití umělé inteligence. Zákaz se týká regulací telefonátů, ve kterých vystupují AI generované hlasy politiků či jiných významných osobností přesvědčujících voliče. Před uskutečněním takového hovoru musí nově volající získat předchozí výslovný souhlas volaného. V případě porušení zákazu bude FCC společnosti užívající umělou inteligenci v telefonátech trestat pokutou ve výši až 23 tisíc dolarů (více než 540 000 korun) za jeden hovor. Poškození navíc budou moci vymáhat náhradu škody až do výše 1 500 dolarů (bezmála 35 000 korun).

Spojené státy se již nyní zabývají několika případy zneužití hlasů známých osobností – například Toma Hankse lákajícího na registraci k dentálnímu vyšetření, ale také kandidátů na výše zmíněné prezidentské volby přesvědčující potenciální voliče. Podle statistik bylo jen v posledním čtvrtletí roku 2023 celosvětově zaznamenáno 7,3 miliardy podezřelých nevyžádaných hovorů, což představuje 81,1 milionu nevyžádaných hovorů denně. Situace si tak žádá neodkladné řešení, které chce FCC novým zákazem přinést.

Obrázek: Novinky ze světa AI #42: ChatGPT dostává paměť, společnost Arm slaví tržní úspěchy, Google vytvoří světovou mapu metanu

Spojené státy aktuálněřeší problémy spojené s AI telefonáty, které by mohly ohrozit chystané prezidentské volby. Zdroj: Freepik

Hodnota akcií výrobce AI čipů Arm pokračuje v raketovém růstu

V uplynulém týdnu se médii prohnala zpráva o obrovském tržním úspěchu společnosti Arm Holdings, která se nabývá návrhem čipů podporujících umělou inteligenci. Akcie Arm nyní rostou společně s hodnotou cenných papírů firem NVIDIA či Super Micro Computer. Podle zástupců společnosti i nezávislých odborníků je klíčem k úspěchu zaměření na AI technologie. Arm Holdings se tak podařilo svézt se na vlně popularity umělé inteligence, která poslední měsíce hýbe spotřebitelským trhem. Podaří se jí naplnit očekávání investorů, nebo jde jen o nafouknutou bublinu, a po rychlém růstu bude následovat i stejně strmý pád?

Umělá inteligence ve vědě: sledování populací ptactva i poznávání procesu učení řeči

Jen málokteré odvětví dokáže posouvat hranice možností AI rychleji a efektivněji než výzkum a vývoj. Nedávno tak umělá inteligence oslavila úspěch hned v několika průlomových odvětvích. Britské společnosti Wilder Sensing se nedávno podařilo dokončit 15 měsíců trvající průzkum využívající AI technologii k zaznamenání zpěvu ptáků v anglické divoké přírodě. Vědci shromáždili na ploše okolo 81 hektarů přes 1,3 milionů nahrávek ptactva, a aktuálně pracují na tvorbě unikátní knihovny, která by umožnila sledování hejn ptáků. Technologie by se měla dále vyvíjet, a v budoucnu by ji tak mělo být možné použít i na jiné živočišné druhy.

Umělá inteligence ale našla své využití i za hranicemi živočišné říše. Svědčí o tom studie nedávno publikovaná v časopise Science, která využila AI modely k průzkumu toho, jak se malé děti učí rozpoznávat mluvené slovo a řeč jako takovou. Odborníci se inspirovali u strojového učení velkých jazykových modelů, které sice nemá s naším jazykovým učením příliš společného, pokud je ale dostatečně zjednodušíme, získáme jakýsi simulátor dětského myšlení. Autoři studie tedy vycvičili nový AI program pracující s omezenými vstupními daty, a vytvořili tak primitivní neuronovou síť fungující jako slovník mezi řečí dítěte a dospělého. Nástroj by se měl i nadále vyvíjet na základě dalších audio i video vjemů ze speciální kamery, kterou tým umístil na testovací subjekt, australské dítě Sama. Později by tak měli být schopni ještě lépe porozumět nejen podstatným jménům přiřazujícím se v hlavách miminek k jednotlivým objektům, ale vyhodnotit také lépe význam sloves, se kterými má AI zatím stále určité problémy.

Obrázek: Novinky ze světa AI #42: ChatGPT dostává paměť, společnost Arm slaví tržní úspěchy, Google vytvoří světovou mapu metanu

Vědci se za pomoci umělé inteligence pokusili rozklíčovat původ řeči u dětí. Vznikla tak jednoduchá neuronová síť. Zdroj: Se souhlasem autorů studie

Google podpoří iniciativu vytvoření metanové mapy Země. Využije k tomu vlastní AI

Společnost Google spojuje své síly s neziskovou organizací Environmental Defense Fund (EDF), která působí v oblasti vědy, na vypuštění družice MethaneSAT. Satelit by měl detekovat množství metanu na Zemi. Google by měl následně získaná data zpracovat svým AI algoritmem, a sledovat tak koncentrace nebezpečného plynu v nejkritičtějších regionech. Výsledkem by měla být komplexní mapa metanové infrastruktury, která by měla umožnit předvídat případné úniky do atmosféry. Družice MethaneSAT bude na orbitu vynesena letos v březnu, a to na palubě rakety Falcon 9 společnosti SpaceX. Počítá se také s tím, že se satelit přidá do systému Google Earth Engine.

Zdroje: 1, 2, 3, 4, 5, 6

Úvodní foto: Freepik

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentářů
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Už žádné sankce: OPPO a Ericsson uzavřely globální dohodu o spolupráci v oblasti 5G technologií
Obrázek: Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Sony A1: Fotoaparát, který vyfotil kulku u hlavy Donalda Trumpa
Obrázek: Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Z dronů do elektrokol: DJI představila špičkový pohon pro elektrokola
Obrázek: Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Předplatné nebude, tvrdí Samsung. Prsten Galaxy Ring může konkurenci zatopit
Obrázek: Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Mýtus o dedikovaných IP adresách v e-mail marketingu: Opravdu zlepšují doručitelnost?
Obrázek: Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Přijdou silné bouřky, nebo slabé přeháňky? Přesná aplikace vám to pomůže zjistit
Obrázek: Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Znásobte své finance s AI, nabádají podvodníci Čechy na Facebooku. Jak je nahlásit a ochránit ostatní?
Obrázek: Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?
Česko zasáhnou velmi silné bouřky: Jak ochránit elektroniku a spotřebiče před zničením bleskem?