Jak vypadá robot poháněný umělou inteligencí určený pro práci v extrémních prostředích? Dokáže nový videogenerátor od čínského giganta ByteDance překonat chystanou platformu Sora? A co lze očekávat od zbraňových systémů spravovaných AI? To a další novinky ze světa umělé inteligence vám přinášíme v našem pravidelném přehledovém článku.
Amazon představil druhou verzi modelu Titan Image Generator. Co dokáže?
Společnost Amazon tento týden představila vylepšenou verzi svého jazykového modelu Titan Image Generator v2. Oproti původní v1 umožní nástroj generativní umělé inteligence pokročilejší technologie tvorby grafického obsahu, mezi něž patří například funkce referenčních obrázků či možnosti přiřadit vygenerovaným souborům jednotný styl. Zároveň zvládá pracovat s konkrétními vizuálními charakteristikami, tedy hranami, obrysy obličejů či strukturálními prvky. Práce s obrázky je podle všeho velmi interaktivní a poskytuje významnou kontrolu nad výstupem.
V současné době je verze Amazon Titan Image Generator v2 s omezenými funkcemi k dispozici ve vybraných regionech v USA. Postupně se počítá s rozšířením mezi firmy, které patří mezi klienty Amazonu. Možnost fixace konkrétních motivů totiž může být prakticky využitelná například pro tvorbu loga či webových stránek společnosti. Kromě toto se pak vylepšení dočkala také funkce odstranění pozadí, jelikož umělá inteligence dokáže efektivně detekovat a segmentovat vícero objektů v popředí. Amazon tak svým modelem poměrně zdatně zaplňuje zbývající díry na trhu s AI technologiemi.
Britští vědci vyvinuli AI robota, který zvládá fungovat v extrémně nehostinných podmínkách
Spolupráce společnosti Oxford Dynamics a britského ministerstva obrany přinesla nedávno své ovoce. Je jím robot zvaný Strider, který je podle jeho autorů údajně schopen snášet prostředí s vysokou radiační zátěží a přebírat úkoly v nebezpečných oblastech za člověka. Hlavním cílem projektu je zvýšit bezpečnost v prostředí s chemickým, biologickým nebo jaderným ohrožením či v místech ohrožených škodlivým zářením. Strider tak dokáže sbírat kontaminované předměty, ukládat je do kontejnerů a provádět částečně autonomní úkoly. Za tímto účelem robot využívá řadu pokročilých technologií, včetně infračerveného senzoru, radaru či lidaru. O softwarové zázemí se pak stará AVIS AI, která umožní plánování a kontrolu komplexních operací za současného snížení provozních nákladů.
Oxford Dynamics AI Robot aims to add its AI software to the robot The company started designing Strider in November, and must deliver it to the Defence Science and Technology Laboratory by September, for use by Defra. https://t.co/kGx8zkRhh9
— Sabine VanderLinden (@SabineVdL) August 8, 2024
Vývoj stroje financovaný do značné míry právě ministerstvem obrany vyšel na zhruba 1 milion liber (29,5 milionu korun). Práce byly zahájeni loni v listopadu, již v září by měl být robot předán britské Laboratoři pro obrannou vědu a technologie.
Gemini AI se stane součástí zařízení Google Home, propojí se i s kamerami
Majitelé chytrých domácností připojených ke Google Home mohou konečně jásat. Technologický gigant oznámil dlouho očekávanou integraci své Gemini AI právě do svého hlasového asistenta, jakož i do kamer Google Nest. Umělá inteligence nabídne uživatelům multimodální funkce, například schopnost identifikovat obraz a video či přirozenější vedení konverzací. Gemini v první řadě posílí právě chytré kamery, které tak budou moci lépe popsat obraz, který snímají. Propojením s Google Home pak bude možné si záznamy procházet na základě jednoduchých příkazů ve stylu „Dorazil k nám dnes kurýr s balíčkem?“ či „Odklidily děti kola z příjezdové cesty?“
Řízení chytré domácnosti umělou inteligencí je dalším krokem vstříc pokročilým systémům Smart Home, kdy bude možné zadávat asistentům komplexní pokyny spojující několik nezávislých zařízení. Vylepšená hlasová komunikace je pak jen třešničkou na dortu, která zákazníky Google rozhodně potěší.
Čínský ByteDance přestavil Jimeng AI, která má být přímým konkurentem videogenerátoru Sora od OpenAI
Společnost ByteDance, která je ve světě známá především svou sociální sítí TikTok, vyrazila tento týden do boje na pole AI technologií. Činí tak prostřednictvím nástroje Jimeng AI, který umožní svým uživatelům vytvářet nejen obrázky, ale i celá videa, a to pouze na základě textových příkazů. Platforma by měla být již nyní k dispozici pro mobilní zařízení na území Číny, k jejímu provozu je však nutné si zaplatit placenou verzi, neboť bezplatné užívání nástroj neumožňuje. Jimeng AI se pak snaží ohrozit příchod oznámeného videogenerátoru Sora, který vyvíjí společnost OpenAI.
Watch this video generated from Bytedance's Jimeng AI & patched w/ AI generated music.
Bytedance has all the resource needed to create a really powerful AI video content creation app.
Once tested in China, this will go global & be very popular. https://t.co/bW4xjmVazI pic.twitter.com/2i1yFhhHx7— tphuang (@tphuang) August 6, 2024
Co se týče dostupných funkcí, umožní AI generátor od ByteDance poměrně standardní generování obrázků a videí dle textových pokynů v podporovaném jazyce. Výsledné snímky lze pak na základě dalších příkazů volně upravovat a měnit. Prostřednictvím platformy Explore pak lze sdílet svá díla mezi uživateli, funkce Personalised Creations pro změnu umožní replikovat práce ostatních na základě vlastních podnětů. Zůstává však otázkou, zda-li se Jimeng AI někdy dostane i k uživatelům za hranicemi Číny, a bude tak pro opěvovanou Soru představovat skutečnou globální hrozbu.
Americká společnost získala finanční podporu pro vývoj autonomních AI zbraňových systémů
Společnosti Anduril Industries, zabývající se různými obrannými technologiemi, se podařilo získat 1,5 miliardy dolarů (bezmála 34,8 miliard korun) na výstavbu nového výrobního závodu, v němž by měly vznikat autonomní zbraňové systémy určené americkému ministerstvu obrany. Vedení společnosti věří, že továrna označovaná jako Arsenal-1 zlepší pozici Spojených států v jejich schopnosti rychle rozšiřovat a zavádět systémy pro současné a budoucí konflikty.
Zakladatelem Anduril Industries je Palmer Luckey, zakladatel společnosti Oculus VR, kterou v roce 2014 prodal Facebooku (Meta).
S tím, jak se současné válečné konflikty přiostřují, představují AI technologie ve vojenství jeden z nejefektivnějších způsobů, jak v boji získat převahu. Hesly, kterými se Anduril při vývoji svých systémů řídí, jsou pak jednoduchost, modularita a možnost masové produkce. Jak již to však již ve zbrojním průmyslu bývá zvykem, nejsou zatím dostupné žádné detaily o připravovaných produktech. Blíže se tak s nimi nejspíš seznámíme až v rámci oficiálních promoakcí či během jejich prvního ostrého nasazení.