Výzkumné týmy z celého světa začínají čím dál více rozumět výhodám, které skýtá využití AI technologií ve vědě. Uvědomují si to však i světové velmoci, které za tímto účelem podepsaly klíčový regulační dokument mezinárodního významu.
- 1. Umělá inteligence pomohla optimalizovat výrobní proces Li-Ion baterií
- 2. AI může být klíčem k udržitelné produkci potravin, vyplývá z nové studie
- 3. Astrofyzici využili umělou inteligenci v pátrání po exoplanetách
- 4. Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie podepsaly první mezinárodní úmluvu o AI
- 5. Darth Vader bude žít dál. Hlas Jamese Earla Jonese pomohla zvěčnit umělá inteligence, herec s tím před smrtí souhlasil
Umělá inteligence pomohla optimalizovat výrobní proces Li-Ion baterií
Baterie jsou často nejslabším článkem chytrých telefonů, notebooků i elektrických automobilů. Jejich výrobci se proto snaží informovat zákazníky o správném – a zejména pomalém – nabíjení lithiových akumulátorů. Nový výzkum, v němž vědci spojili síly s AI, však naznačuje, že rychlé nabíjení, navíc i za přítomnosti vyšších teplot, může být ve skutečnosti mnohem účinnější.
Klíčovým hodnotícím parametrem studie byla tzv. pevná elektrolytická mezifáze (SEI), která postupem času obaluje katodu lithiových baterií a chrání ji před degradací. Za pomoci strojového učení zanalyzovali vědci faktory, které mají na tvorbu SEI vliv. Z výzkumu vyvstaly dva hlavní kritické parametry – hodnota proudu a teploty během prvního nabití. Úpravou výrobních postupů se pak podařilo životnost baterie prodloužit až o 50 %. Autoři studie tvrdí, že díky jejich práci mohou dobíjecí články stát nejen účinnějšími, ale i cenově dostupnějšími.
AI může být klíčem k udržitelné produkci potravin, vyplývá z nové studie
Umělá inteligence vědcům pomohla i v rámci analýzy systémů řízení životního prostředí. Inženýři z newyorské Cornellovy univerzity využili AI k optimalizaci energetické spotřeby pěstování plodin v zemědělských halách. Algoritmus dokázal celý proces zefektivnit o zhruba 25 %. Takto znatelný rozdíl by mohl pomoci řešit problémy s neustále rostoucí populací – současné odhady předpokládají, že na celé planetě bude po roce 2050 žít až 10 miliard lidí. Ty však bude nutné nasytit.
Američtí vědci se tak rozhodli vyzkoušet sílu AI. Tu nasadili do osmi různých zemědělských hal rozmístěných po celém světě. Optimalizací provozu se podařilo snížit spotřebu energie o zhruba 6,5 až 10,5 kilowatthodin na kilogram vyprodukovaných plodin. Umělá inteligence také vyřešila některé problémy s nedostatečně odvětrávanými prostory a s tím související vyšší koncentrací oxidu uhličitého. Strojové učení by tak mohlo být klíčem k zajištění životaschopnosti halových farem v regionech, kde jejich výstavba dosud nepřipadala v úvahu.
Astrofyzici využili umělou inteligenci v pátrání po exoplanetách
Jinému vědeckému týmu, tentokrát pracujícím na Ludwig Maximilians University v německém Mnichově, se v posledním týdnu podařilo dosáhnout průlomu v oblasti výzkumu atmosfér planet za hranicemi naší sluneční soustavy. Využili k tomu systém fyzikálně informovaných neuronových sítí (PINN), které umožňují mnohem přesnější modelování rozptylu světla v okolí exoplanet ve srovnání s konvenčními metodami.
Výhodou AI PINN je v tomto směru výhodné především díky znalosti řady fyzikálních zákonů, které umožní provádět složité simulace i s omezeným množstvím vstupních dat. Podobné systémy mají tudíž potenciál pomoci vědcům pochopit složité procesy probíhající nejen v atmosféře exoplanet, ale i v rámci vzájemných interakcí celé plejády dalších vesmírných těles.
Spojené státy, Velká Británie a Evropská unie podepsaly první mezinárodní úmluvu o AI
Několik let práce na tvorbě úmluvy o umělé inteligenci přineslo tento týden konečně svá ovoce. Po vzájemné diskuzi 57 zemí včetně USA či Velké Británie za účasti orgánů Evropské unie se podařilo otevřít k podpisu vůbec první mezinárodní dohodu věnující se AI. Text se mimo jiné zabývá riziky, které může tato stále ještě poměrně nová technologie představovat, zároveň však podporuje zodpovědné inovace. Zástupci zúčastněných velmocí tuto akci vítají a věří, že je podpis významným krokem k zajištění přístupu k nástrojům umělé inteligence bez hrozby omezování základních lidských práv či sociálních hodnot.
Úmluva tak doplňuje v minulosti vzniklý Akt o AI, který v rámci EU vstoupil v platnost minulý měsíc. Zatímco se evropský dokument zaměřuje spíše na předpisy týkající se vývoje a integrace systémů umělé inteligence do unijního trhu, mezinárodní dohoda se věnuje primárně ochraně lidských práv a svobod. Státy, které se stanou její součástí, se pak mohou nezávisle rozhodnout, jakou formou k realizaci uvedených ustanovení dosáhnou. Aplikaci nové úmluvy v praxi tak budeme v průběhu následujících let sledovat prakticky v přímém přenosu.
Darth Vader bude žít dál. Hlas Jamese Earla Jonese pomohla zvěčnit umělá inteligence, herec s tím před smrtí souhlasil
Jedinečný hlas Jamese Earla Jonese ztvárňující například legendárního Dartha Vadera z filmové ságy Star Wars či majestátního Mufasu ve Lvím králi díky AI neutichne ani po hercově nedávné smrti. Může za to Jonesův souhlas s použitím záznamů, které v průběhu své kariéry nahrál, k digitálnímu naklonování jeho hlubokého znělého basu. Fanoušci světa z předaleké galaxie přitom již měli s tímto uměle vytvořeným hlasem v minulosti čest, a to v rámci spin-off seriálu Obi-Wan Kenobi, který měl svou premiéru v roce 2022. Jeho tvůrci se totiž rozhodli využít sílu AI k vytvoření Vaderových replik.
Sám Jones za tímto účelem přepsal práva na svůj archiv audiozáznamů na ukrajinský startup Respeecher, který se technologii klonování hlasu věnuje. Tato společnost navíc již v minulosti spolupracovala s produkčním studiem Lucasfirm při omlazování postavy Luka Skywalkera v podání Marka Hamilla. Zatím tedy není příliš jasné, zda-li se Darth Vader do Star Wars v budoucnu vrátí, fanoušky však jistě potěší, že pokud tomu tak bude, bude mít studio možnost využít jeho originální a nezaměnitelný hlas.