Novinky ze světa umělé inteligence tentokrát mapují celou škálu využití AI, ať už ke konání dobra nebo zla. Pokroková technologie tak ukazuje, že její pravá síla stále do značné míry spočívá v lidských rukou, které ji řídí.
- 1. Šéf Googlu potvrdil, že AI generuje více než čtvrtinu nových kódů
- 2. GitHub Copilot slaví úspěch, nová verze propojuje všechny populární modely
- 3. Generátor obrázků Red Panda AI úspěšně vítězí v bechmarcích. Nikdo ale neví, odkud se vzal
- 4. Jazykový model Grok AI se učí pracovat s rozpoznáváním obrázků
- 5. Světem otřásl případ pedofila využívajícího umělou inteligenci k propagaci sexuálního zneužívání dětí. Odsedí si 18 let
Šéf Googlu potvrdil, že AI generuje více než čtvrtinu nových kódů
Mateřská společnost Googlu Alphabet v úterý zveřejnila své výsledky za třetí kvartál letošního roku. Jedním z hlavních témat byla pochopitelně umělá inteligence, k níž se vyjádřil i generální ředitel Sundar Pichai. Ten veřejnosti přiblížil, jakým způsobem Google za pomoci AI optimalizuje náklady na provoz svých produktů a služeb.
Umělá inteligence nese velkou část na tržních úspěších firmy, a to především díky jejímu využití při psaní zdrojových kódů. Pichai přitom uvedl, že více než čtvrtinu veškerého nového kódu ve společnosti Google nyní vytváří AI, kterou pak inženýři pouze kontrolují a schvalují. Díky modelům umělé inteligence se podařilo snížit provozní náklady na populární služby jako Circle to Search, AI Overviews či Google Lens. Do budoucna tak technologický gigant plánuje pokračovat v investicích do AI technologií, které pomohou Googlu dále rozvíjet své pole působnosti s vidinou ekonomického úspěchu.
GitHub Copilot slaví úspěch, nová verze propojuje všechny populární modely
GitHub tento týden oznámil významnou aktualizaci služby Copilot, asistenta pro kódování s umělou inteligencí. Update zavádí pro systém Copilot podporu více modelů a umožňuje vývojářům vybírat mezi různými nástroji od společností Anthropic, Google a OpenAI, a to v rámci AI asistenta ve Visual Studio Code či na oficiálních webových stránkách platformy.
Vývojáři budou moci přepínat mezi modely během konverzace s Copilot Chatem, aby si vyzkoušeli a ověřili, který z nich jim lépe vyhovuje. Uživatelé si také mohou nastavit preferovaný model umělé inteligence a spustit na něm svůj projekt, aby měli okamžité srovnání efektivity a výkonu. GitHub pak v souvislosti s AI představil i nástroj Spark, který poslouží k vytváření tzv. mikroaplikací, které pomohou integrovat algoritmy umělé inteligence do programů třetích stran.
Generátor obrázků Red Panda AI úspěšně vítězí v bechmarcích. Nikdo ale neví, odkud se vzal
Na trhu se nedávno objevil dosud neznámý model umělé inteligence, který však na sebe prakticky okamžitě strhl velkou pozornost. Jde o nástroj zvaný Red Panda AI, a do povědomí veřejnosti se dostal díky tomu, že se v žebříčku benchmarku Artificial Analysis pro generování textu na obrázek se umístil rovnou na prvním místě. Model tak předstihl hlavní platformy pro generování obrázků umělou inteligencí, jako jsou Replicate, Midjourney či Stability.ai. Pozoruhodné je, že o pořadí na srovnávací platformě se určuje na základě vstupů od široké veřejnosti, což vyvolává pochyby o věrohodnosti těchto dat.
Artificial Analysis používá k porovnávání výkonu AI generátorů systém Elo, který se používá mimo jiné i k hodnocení šachistů. Obvykle jde o poměrně robustní analytickou metodiku, v případě Red Panda AI však nejdou data z žebříčku podložit žádnými dostupnými informacemi od vývojářů či společnosti, která za modelem stojí. Údajný král mezi AI generátory tak zůstává i nadále obestřen tajemstvím.
Elon Musk, zakladatel společnosti xAI, která se zabývá umělou inteligencí, v pondělí oznámil novou funkci aplikace Grok. Chatbot by měl být nyní schopen porozumět obrázkům, a zpracovat či analyzovat jejich obsah. Počítačové vidění umožní AI provést detailní rozbor obrázku, a dokonce uživateli vysvětlit obsah kresleného vtipu.
Grok now understands images, even explaining the meaning of a joke.
This is an early version. It will rapidly improve.
— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2024
Ačkoliv je pak nová funkce pro Grok AI rozhodně krokem vpřed, ve světě umělé inteligence nejde o nijak průlomovou technologii. Schopností počítačového vidění dnes disponuje již téměř každý významný model umělé inteligence včetně Gemini, ChatGPT, Copilot či Claude. Chatbot navíc podle uživatelů stále nepodporuje možnost nahrávání souborů a generování obrázků.
Musk na obranu své xAI uvedl: „Ne na dlouho. To, co všem ostatním trvalo roky, zvládneme za několik měsíců.“
Světem otřásl případ pedofila využívajícího umělou inteligenci k propagaci sexuálního zneužívání dětí. Odsedí si 18 let
Hugh Nelson z Boltonu ve Velké Británii se rozhodl využít AI ke skutečným zvěrstvům. Prodejem snímků zneužívání dětí během 18 měsíců vydělal necelých 6 500 dolarů (zhruba 150 tisíc korun). Tento týden však byl v přelomovém případu usvědčen odsouzen za 16 trestných činů sexuálního zneužívání dětí a uvězněn na 18 let.
Nelson pro tvorbu obrázků využívat fotografie skutečných dětí, které následně přetvářel na mnohdy značně explicitní obsah. V některých případech si obrázky u Nelsona objednali pedofilové, kteří dodali fotografie dětí, s nimiž se stýkali v reálném životě. K jeho odhalení nakonec přispěl policista v utajení, který jej kontaktoval s falešnou objednávkou. Nelson se k většině bodů obžaloby sám doznal. Jde o jeden z prvních případů svého druhu, který jednoznačně prokazuje souvislost mezi sexuálními devianty a pedofily a nástroji AI, které mohou ve špatných rukou napáchat skutečná zla.