Oasis je první PC hra na světě vytvořená bez jediné řádky kódu. AI ji prostě „okoukala“

Představte si hru, kterou nikdo nenaprogramoval. Hru, která vzniká v reálném čase přímo před vašima očima pomocí umělé inteligence. Přesně to se podařilo společnostem Decart a Etched s jejich revoluční technologií Oasis.

Systém Oasis dokáže vytvářet herní prostředí podobné Minecraftu kompletně pomocí umělé inteligence. Hráči se mohou pohybovat, skákat, těžit suroviny a pokládat bloky. Na první pohled nic zvláštního. Jenže za tím vším nestojí ani řádka klasického zdrojového kódu tak, jak ho známe z tradičních her.

Jak tomu tak bývá, AI se většinou musí generování obrazu naučit podle nějaké předlohy. Model se naučil principy a grafiku hry z milionů hodin záznamu hraní Minecraftu. Dokáže tak napodobit fyziku, pravidla i vizuální stránku bez toho, aby ji někdo v pravém smyslu slova programoval. Systém pracuje na principu predikce následujícího snímku v reálném čase.

Zatím v nízkém rozlišení, ale jde o první krok

Současná verze má několik zásadních limitů. Hra běží v nízkém rozlišení a vydrží fungovat jen několik minut. Občas se objevují halucinace – například se položený blok může nečekaně změnit v úplně jiné prostředí, nebo při otočení hráče na druhou stranu a zpět úplně zmizí.

Významným omezením je podle tvůrců hardware. Aktuální demo zatím běží na grafických akcelerátorech NVIDIA H100 v rozlišením 360p. Společnost Etched však vyvíjí specializovaný čip Sohu, který by měl být pro tyto specigické potřeby až desetkrát výkonnější. To by umožnilo delší hraní, vyšší rozlišení a obecně stabilnější prostředí.

Obrázek: Oasis je první PC hra na světě vytvořená bez jediné řádky kódu. AI ji prostě „okoukala“

Specializovaný AI čip Sohu slibuje desetinásobné zrychlení při generování herních světů. Jeho jednojádrová architektura je navržená speciálně pro běh modelů umělé inteligence. Foto: Se souhlasem Etched

Společnost Decart věří, že větší AI modely a datasety vyřeší řadu současných problémů technologie. Společně s novými čipy by pak generování prostředí v reálném čase mohlo být alternativou k tradičním hrám. Hráč by si zkrátka vytvořil hru podle svých představ.

Hry na míru podle přání hráče

Tvůrci vidí v technologii obrovský potenciál. „Co kdybyste mohli říct ‚Přidej sem létajícího jednorožce‘ nebo ‚Změň všechno na středověk‘ a ono by se to prostě stalo?“ sní Dean Leitersdorf, spoluzakladatel Decartu.

Oasis zpracovává 20 snímků za sekundu prakticky bez zpoždění. Pro srovnání – modely jako OpenAI Sora potřebují 10-20 sekund na vytvoření jediné sekundy videa. Kvalita výstupu je však u ostatních vyšší, takže to nebereme jako úplně šťastné srovnání.

Revoluce nejen pro hry

S výkonnějším hardwarem by technologie mohla najít využití i mimo herní průmysl. Firmy uvažují například o generování virtuálních učitelů v reálném čase.

Prozatím zůstává otázkou, zda se podaří naplnit ambiciózní sliby ohledně výkonu nového čipu Sohu. Někteří odborníci jsou k desetinásobnému zrychlení skeptičtí. Přesto projekt ukazuje fascinující směr, kterým by se mohl herní průmysl v budoucnu ubírat. O skutečném potenciálu této technologie rozhodne až čas. V budoucnost technologie věří např. známý VC fond Sequoia, který do společnosti Decart investoval zatím nezveřejněnou částku.

Pokud byste si chtěli demo AI generovaného Minecraftu zahrát, můžete tak v prohlížečích Edge a Chrome učinit na https://oasis.decart.ai/starting-point. Čekací doby jsou však nyní velmi dlouhé.

Obrázek: Oasis je první PC hra na světě vytvořená bez jediné řádky kódu. AI ji prostě „okoukala“

Takové kvality a rozlišení jako originální Minecraft zatím výstup AI nedosahuje. Foto: Pixabay

Zdroje: Oasis, Etched

Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Obrázek: Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Překlad psího štěkotu a záchodový držák na smartphone? Nejlepší aprílové žertíky ze světa technologií v roce 2025
Obrázek: Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Vědci vygenerovali elektřinu díky rotaci Země. 17 mikrovoltů je extrémně málo, i tak může jít o revoluci
Obrázek: Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Vědci vyvinuli první operační systém pro kvantové sítě
Obrázek: Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Displeje ohebné či natahovací? Z mnoha konceptů se do reálu podívá jen hrstka
Obrázek: Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Další krabičku nepotřebujete: Překladač do kapsy zdarma nahradíte mobilním telefonem
Obrázek: Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Vyzdobte si chaty ve WhatsAppu: Nová funkce udělá vaši komunikaci zábavnější a přehlednější
Obrázek: Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Podvod s investicemi aneb Jak jsem podvodníkům poslal peníze a nechal se dobrovolně okrást
Obrázek: Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem
Větrák na topení ušetří za energie a zrychlí vyhřátí místnosti: Lidé objevují nový trik s PC ventilátorem