Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?

V době, kdy se většina našich každodenních aktivit přesunula do virtuálního prostoru, přichází Česká republika konečně s novinkou – aplikací eDoklady, která umožní občanům mít elektronickou občanku přímo ve svém mobilním telefonu. Plastové kartičky tak budeme od 20. ledna 2024 moci konečně nechat doma a ušetříme další místo v peněžence.

Jak funguje aplikace eDoklady?

eDoklady je mobilní aplikace, která umožňuje uživatelům uložit si elektronickou verzi občanského průkazu do svého smartphonu. Jak název napovídá, jde o aplikaci, která v budoucnu umožní vedle občanského průkazu používání digitálních verzí dalších dokladů typu řidičský průkaz apod. Aplikace je už nyní dostupná v obchodech App Store (Apple) a Google Play (Android).

Obrázek: Občanka v mobilu od A do Z: Jak nainstalovat a zprovoznit eDoklady?

eDoklady nahradí plastové občanky. Kdo však chce, může stále využívat fyzické doklady. Foto: Redakce inSmart.cz

A jaké hlavní funkce a vlastnosti můžeme od jednoduché aplikace očekávat?

  • Podpora ověření identit mezi občany, firmami a úřady. Možnost ověření identity pomocí QR kódu a zobrazení fotografie v aplikaci. Pokud tedy bude např. obsluha v hospodě potřebovat ověřit věk zákazníka, může tak učinit naskenováním kódu v jeho aplikaci. Firmy budou pro provoz aplikace potřebovat mobilní zařízení a datovku. Kontrolujícímu se zobrazí fotografie, jméno a věk0. Dobrou zprávou je, že pro prokazování není zapotřebí připojení k internetu.
  • Uložení elektronické občanky do maximálně dvou mobilů současně. Cílem je zabránit podvodům.

Aby aplikace mohla fungovat, vyžaduje, aby měl uživatel založenou digitální identitu, například bankovní identitu. Tu umí dnes zdarma vygenerovat většina bank. Uživatel si dále musí nastavit ověření pomocí PIN kódu (4 až 8 znaků) nebo biometrických údajů (otisk prstu nebo obličej), přičemž PIN je nutný i v případě selhání biometrického ověření podobně jako tomu bývá na mobilu.

Od kdy musí instituce eDoklady přijímat?

Aplikace bude kompatibilní s většinou moderních iOS a Android zařízení. Oficiální spuštění aplikace je naplánováno na tuto sobotu, s povinným přijímáním elektronické občanky úřady od 1. července 2024. Stále se tak zatím může stát, že po vás některé instituce budou chtít fyzickou občanku. Od ledna 2025 pak budou muset eDoklady vedle klasických občanek přijímat i obecní úřady.

Jak nainstalovat eDoklady?

Připravte si chytrý telefon a zařiďte si přístup do bankovní identity. Pak můžete provést instalaci aplikace z obchodů s aplikacemi. Uživatelé iOS si musí počkat do soboty.

Stažení aplikace z App Store/Google Play

Navštivte obchod s aplikacemi na vašem zařízení a stáhněte si aplikaci eDoklady (neplést s eObčanka, která slouží k jiným účelům). Aplikaci eDoklady nikdy nestahujte ve formě APK ze stránek různých alternativních obchodů s aplikacemi. Vzhledem k povaze aplikace to nelze kvůli bezpečnosti doporučit.

Po otevření aplikace postupujte podle pokynů k vytvoření nového účtu, včetně zadání digitální identity. Následně proveďte nastavení zabezpečení podle instrukcí na obrazovce. Povolte aplikaci přístup k Bluetooth a fotoaparátu a můžete ji začít používat. Od 20. ledna ji budou přijímat na ústředních úřadech státní správy. Postupně se přidá i Policie či Pošta, viz graf výše.

Instalace a nastavení je otázkou několika minut. Aplikace je ve své podstatě velmi jednoduchá. Foto: Se souhlasem Digitální a informační agentura

Co dělat, když něco nefunguje?

Diskuze se plní problémy a dotazy uživatelů. Proto sem postupně doplníme rady a tipy, které ostatním i nám pomohly eDoklady zprovoznit.

  • Máte starší Android smartphone? Pokud máte verzi Androidu starší než 10, nebude vám aplikace fungovat. Je to velká škoda a vzhledem k účelu aplikace poměrně nedomyšlený tah od tvůrců.
  • Nejde vám doklady do aplikace přidat? Zkuste běžící aplikaci zavřít a následně znovu otevřít. Případně udělejte restart telefonu. V některých případech pak dojde k úspěšnému přidání dokladů. Platí pro Android i iOS.
  • Dejte aplikaci čas: Nyní jsou servery služby poměrně zatížené a občas trvá i 30 minut než začne lidem nahraný doklad správně fungovat.
  • Nefunguje vám registrace? Počkejte několik hodin až dní: Nyní jsou servery DIA a Bankovní identity přetížené. Nejlépe uděláte, když počkáte na pozdní večerní hodinu, nebo prostě několik dní počkáte až opadne prvotní zájem.
  • Máte Raiffeisenbank? Banka si pro odstávku bankovní identity poněkud nešťastně vybrala zrovna dobu, kdy byly eDoklady oficiálně spuštěny. Toto nešťastné rozhodnutí, stejně jako rozhodnutí banky zůstat v Rusku, je trnem v oku nejednomu klientovi této banky.
  • Aplikace se po úspěšném přidání nemůže přihlásit: Pokud jste doklady již do aplikace nahráli a dnes se vám nedaří přihlásit, resp. aplikace při snaze o přihlašování selže, může za to nápor na servery služby a výpadek služeb Azure, na kterých část systému běží. I zde platí, že pomůže počkat až porodní problémy odezní…

Digitální stát? Česko má před sebou ještě spoustu práce

S příchodem aplikace eDoklady se Česká republika posouvá malinkými krůčky blíže k digitální správě a zjednodušení byrokratických procesů. Jde však o něco, co tu mělo být už dávno. Buďme ale rádi alespoň za malé krůčky, kterými se Česko jednoho dne snad i přiblíží modernímu digitálnímu státu typu Estonsko.

Zdroj: Gov.cz
Aktualizováno 20. ledna: Doplněny informace o problémech s registrací a instalací aplikace

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Tomáš

Aplikace je kompatibilní pouze pro android 11 a vyšší. Takže všichni s nižší verzí mají smůlu. U takto zásadní aplikace považuji za velkou chybu.

Elnc

Přímo v Google Play je u aplikace napsáno: „Vyžaduje Android 10 a vyšší„.

Jindřich Sedlák

Platnost OP mi končí v 05/2024, bude v mobilu automaticky prodloužen?

Obrázek: Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obří TV k Vánocům: Má smysl řešit spotřebu? Spočítejte si, kolik dnešní televize „žerou“
Obrázek: Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Nejlepší telefony v Česku: Jaký vybrat, pokud chcete to nejlepší?
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Recenze IQOS ILUMA i PRIME: Smartphone mezi nahřívanými tabákovými výrobky
Obrázek: Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Štve vás umístění tlačítka Start ve Windows 11 na střed? Takto to můžete napravit
Obrázek: Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Jak vytěžit z Black Friday nabídky Samsungu co největší slevu? Poradíme, jak fungují výkupy a cashback
Obrázek: Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Black Friday letos odstartoval extrémně brzy: Jak si ověřit, že je sleva skutečná?
Obrázek: Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků
Jak vyfotit kometu mobilem? 5 tipů, jak dosáhnout skvělých výsledků