Modely umělé inteligence (AI) odhalily v nové studii rakovinu vaječníku efektivněji než lidští lékaři. Technologie může vést k přesnější a včasnější detekci nádorového onemocnění s nižší mírou chybovosti. AI sice může být stříbrnou kulkou v boji proti rakovině, ani ona však není dokonalá a zapotřebí budou klinické testy.
Každoročně si tuto krutou diagnózu v USA vyslechne přibližně 100 tisíc žen. V Česku se tato diagnóza podle Všeobecné fakultní nemocnice týká asi tisícovky žen. Vědci z Institutu Kalorinska však zjistili, že mnoho z nich může zachránit včasnou a přesnou diagnózou AI, napsal server Fox News.
Tým trénoval AI na 10 tisících ultrazvukových snímcích od 3 652 pacientek ve 20 nemocnicích v osmi zemích. Modely dokázaly identifikovat rakovinu vaječníku s mírou přesnosti 86 procent. Lidští experti mají přesnost 82 procent a odborníci s menšími odbornými znalostmi 77 procent.
„Opravdu mě překvapilo, že modely umělé inteligence překonaly všech 33 expertů,“ uvedla autorka studie publikované v časopisu Nature Medicine Elisabeth Epsteinová, profesorka na katedře klinické vědy a vzdělávání Institutu Kalorinska.
Nález rakoviny vaječníku je většinou náhodný a bohužel i poměrně častý. Umělá inteligence může podle Epsteinové pomoci s včasnější a přesnější diagnózou a také s nižší mírou chybovosti. Nesprávná diagnóza může vést ke zbytečné operaci nebo naopak umožní nádoru nepozorovaně růst.
Má svá omezení
Umělá inteligence ale může být nápomocná také v regionech s nedostatkem vysoce kvalifikovaného personálu, tvrdí vědci.
Jak poznamenal Dr. Brian Slomovitz, ředitel gynekologické onkologie a spolupředseda Výboru pro výzkum rakoviny v Mount Sinai Medical Center na Floridě, screening a včasná detekce rakoviny vaječníku jsou „svatým grálem“ ve snaze snížit úmrtnost na tuto nemoc. AI může podle něj být v rukou lékařů účinnou zbraní.
„Tato velká retrospektivní studie ukazuje, že začlenění podpory lidmi řízené AI může vést k lepší interpretaci ultrazvukových nálezů u pacientů,“ řekl Slomovitz. „To samo o sobě zvyšuje přesnost radiologických nálezů snížením četnosti falešně pozitivních výsledků a falešně negativních výsledků,“ dodal.
Dr. Harvey Castro, certifikovaný lékař nouzové medicíny se sídlem v Dallasu v Texasu, upozornil, že AI sice může zlepšit diagnostiku, má ale jistá omezení. „Umělá inteligence se spoléhá na různorodá, vysoce kvalitní data a její efektivitu může omezit zkreslení,“ konstatoval odborník. Navíc je podle něj problém, že nebyla ověřena během rozsáhlého rutinního klinického použití. Nevyřešené pak zůstávají otázky transparentnosti a regulace.
Epsteinová poznamenala, že je v přípravách rozsáhlá klinická studie v nemocnici ve Stockholmu. Umělá inteligence by podle ní měla sloužit jen jako diagnostická podpora, nikoli náhrada za lidské lékaře.