Už samotná premisa Applu je poněkud zvláštní: Idea, že lidé mají doma nabíječek dostatek, je konkrétně u jablka nesmyslná.
V případě Applu nelze o dostatku nabíječek mluvit, neboť mezi jehož oblíbené záliby patří vytváření nových standardů pro konektory u laptopů i smartphonů.
Rozhodnutí Applu je především dobré pro byznys – na chybějících AirPodech a nabíječkách firma ušetří a udělá si hezkou reklamu s ekologickou tematikou.
Pokrytectví nebo ochrana planety?
Jenže jak moc je ve skutečnosti toto rozhodnutí motivováno záchranou planety? Respektive, pomůže tím Apple snížit svou stopu, kterou na Zemi zanechává?
Odpovědí je „spíš ne“.
iPhone 12 bude prodáván s USB-C na Lightning kabelem bez zástrčky. Nelze popřít, že lidé obecně doma mají hodně nabíječek a kabelů, to patří ke koupi nového produktu. Jenže firma zřejmě zapomíná na to, že konkrétně u ní je situace složitější kvůli tomu, jak často mění standardy, pomocí kterých jsou její zařízení nabíjeny. Podle firmy povedou změny k menší spotřebě vzácných kovů, zjednoduší balení produktů a sníží se tím produkce oxidu uhličitého.
Reálně je rozhodnutí motivováno úsporami. iPhony se prodávají hůř než dřív a nové modely budou podporovat 5G sítě, což cenu výrazně zvedne; snížení množství produktů v základním balíčku v prodeji tak pomůže uspořit firmě cenné finance a udržet si vysoké marže, které jablko dlouhodobě má.
Rozhodnutí samozřejmě k nějaké větší ekologičnosti nepovede. Ač je možné, že část lidí se skutečně rozhodně používat zástrčky a kabely, které už doma má, stejně tak se rozhodne pro používání současných sluchátek. To ale rozhodně neplatí obecně – nákupy nových sluchátek a nabíječek odděleně nakonec sice způsobí o něco nižší množství prodaných a využívaných produktů (ale balených zvlášť, za vyšší peníze, což je pro firmu samozřejmě dobře), které bude ovšem nutné balit a odesílat odděleně. Takové řešení má naopak potenciál vést k vyšší logistické zátěži, která ekologii nepomůže.
Idea, že by se tím snížila míra současné výroby nabíječek a sluchátek, je nesmyslná. Důlní operace pro vzácné kovy v Africe a jinde tím nebudou ovlivněny vůbec.
Ano, Apple možná sníží své emise u iPhonů – jenže tu samou zátěž budou místo toho produkovat buď jiné firmy, nebo firma sama u oddělených produktů.
Zase nová nabíječka
Zákazníci Applu si tak zřejmě budou hromadně kupovat zástrčky podporující USB-C nebo bezdrátové nabíječky; obojí je stále poměrně vzácné, a lze tak čekat, že o ně bude mít reálně zájem většina uživatelů. Apple totiž, jak jinak, přiloží k iPhonům 12 kabel, který není kompatibilní se zástrčkami přikládanými k předchozím iPhonům.
Apple by místo toho udělal lépe, kdyby bylo jeho produkty lépe recyklovatelné nebo ideálně šly dám znovu do provozu po několika letech používání k přeprodeji. Životnost produktů Applu, jako jsou třeba AirPods, je dlouhodobě nižší než u jiných výrobců.
Ačkoliv jablko mluví o ochraně planety a snižování uhlíkové stopy často, tento krok působí spíš jako pokrytecké vyjádření, které slouží jen k ušetření nákladů a možná i finálnímu mírnému zvýšení zisků vlivem prodeje samostatných, tedy dražších nabíječek.
Zdroj: Verge