Společnost Google stále čelí obviněním z porušení ochrany hospodářské soutěže. Jedním z možných řešení této krize by mohl být prodej prohlížeče Chrome, o který projevuje zájem OpenAI.
Zprávy o případné akvizici Google Chrome společností OpenAI vychází z výpovědi Nicka Turleyho, vedoucího produktu ChatGPT, v probíhajícím antimonopolním procesu se společností Google ve Washingtonu. Informace se následně objevila v deníku Bloomberg a postupně i v dalších zahraničních médiích. Může k prodeji prohlížeče firmě Sama Altmana skutečně dojít?
OpenAI chce vyměnit Bing za Chrome
Americké ministerstvo spravedlnosti dlouhodobě prosazuje názor, aby společnost Google prošla strukturálními změnami v návaznosti na dřívější rozsudek, podle kterého si technologický gigant udržuje monopol v oblasti vyhledávání a reklamy ve vyhledávání. Návrh na prodej prohlížeče Chrome je jen jednou z možných variant řešení, Google je však proti. Rozhodnutí úřadů nicméně přilákalo možné zájemce o koupi populárního softwaru, včetně OpenAI.

Internetový prohlížeč Google Chrome se těší velké oblibě uživatelů. Jeho popularita však narušuje hospodářskou soutěž. Foto: Unsplash
Firma stojící za jazykovými modely GPT se v současné době spoléhá na Bing z dílny Microsoftu, se kterým úzce spolupracuje. Postupně se však snaží vytvořit vlastní vyhledávač, a vytvořit tak výkonného asistenta schopného pomáhat uživatelům při plnění složitých úkolů, provádění výzkumu a užitečnější interakci s webem. Zatím se ale musí spoléhat na externí data, jejichž zdrojem by mohl být právě Google Chrome.
Svět internetových vyhledávačů pod monopolem Googlu
Svědectví Nicka Turleyho je součástí argumentace ministerstva spravedlnosti, že kontrola společnosti Google nad daty z vyhledávání vytváří nerovné podmínky na trhu vyhledávání. Turley ve své výpovědi zmínil, že jeho firma čelí velkému konkurenčnímu tlaku, jelikož Google poskytuje přístup k informacím vybraným partnerům, například společnosti Meta. Sdílení dat s OpenAI by mohlo urychlit vývoj nových vyhledávacích služeb a snížilo by závislost uživatelů na jednom poskytovateli.
OpenAI Wants to Buy Google's Chrome Browser https://t.co/hwntOWtzTP pic.twitter.com/cACnxba0dV
— MacRumors.com (@MacRumors) April 22, 2025
Společnost Google si udržovala svůj podíl na trhu tím, že si zajistila exkluzivní dohody s výrobci, jako je Samsung a velcí telekomunikační operátoři, aby byl její vyhledávač výchozím zařízením v nových zařízeních se systémem Android. Součástí této spolupráce byl donedávna i prohlížeč Chrome, ačkoliv současné verze smluv s partnery se od těchto exkluzivit odklánějí.
Prodej Google Chrome s sebou nese bezpečnostní riziko
Přestože sám Google prodej svého prohlížeče podle všeho neplánuje, není zřejmé, zda-li by tento krok byl k zajištění ochrany hospodářské soutěže dostačujícím. Ministerstvo spravedlnosti prosazuje další možná omezení. Převod prohlížeče Chrome pod nového majitele by pak sice mohl otevřít trh větší konkurenci prohlížečů, současně by ale mohlo dojít k výraznému oslabení internetové bezpečnosti, kterou má Google pod palcem.

Společnost Google je nucena řešit situaci ohledně monopolu v rámci internetového vyhledávání. Foto: Unsplash
Zatím není jasné, zda bude společnost Google skutečně nucena Chrome prodat, nebo bude stačit pouze sdílet údaje z něj získané s dalšími firmami v čele s OpenAI. Ve hře je totiž nejen narušení samotného monopolu internetového vyhledávání „Velkého G“, ale i zachování integrity internetového zabezpečí a online infrastruktury.