Šest let trvající mise vozítka Curiosity pokračuje, a i tentokrát přináší nové poznatky: v tři miliardy let starých sedimentárních horninách nalezlo organické molekuly a odchylky v úrovni metanu v atmosféře.
Rover Curiosity (v češtině někdy označován nesprávně jako sonda, což se týká Mars Science Laboratory, plavidla, které jej na povrch Marsu dostalo) si připisuje znamenitý úspěch a vědcům dále přibližuje to, jak Mars vypadá a z čeho je složen.
Nalezené organické molekuly obsahují uhlík a vodík, zahrnovat „mohou“ také kyslík, dusík a další prvky.
Mírněme však nadšení, abychom se nepouštěli do spekulací: „ačkoliv organické molekuly bývají spojovány s životem, mohou tyto molekuly vzniknout i nebiologickými procesy a existenci života nutně neprokazují,“ popisuje NASA.
Curiosity nahradí Mars Rover, objevování Marsu však bude pokračovat
Podle Jena Eigenbrodea z NASA, který je autorem dvou nových studií o Marsu publikovaných v prestižním magazínu Science, mohou organické molekuly znamenat leccos. „Ať už jsou pozůstatkem dávného života, jeho základem nebo zda existují nezávisle na něm, organický materiál na Marsu je nápovědou chemického složení planety.“
Ačkoliv v současné době je povrchu Marsu neobyvatelný, jsou tu dle NASA „jasné důkazy“ o tom, že v dávné minulosti umožňovalo podnebí na Marsu vznik tekuté vody na povrchu: základního zdroje života, jak jej známe.
Data získaná z Curiosity mimo jiné potvrzují, že před miliardami let držela vody v jezeře uvnitř kráteru Gale všechny ingredience nutné pro vznik života, včetně chemických stavebních bloků a zdrojů energie.
„Povrch Marsu je vystaven působení radiace z vesmíru. Ta spolu s některými chemikáliemi rozkládá organický materiál,“ popisuje dále Eigenbrode. „Nalezení prastarých organických molekul v horních pěti centimetrech kamene z doby, kdy Mars mohl být obyvatelný, je pro nás skvělé: pomůže nám porozumět příběhu organických molekul na Marsu v budoucích misích, kdy se do horniny zavrtáme hlouběji.“
V druhé studii pak vědci z NASA odhalují rozdíly v množství metanu v atmosféře Marsu během šesti pozemských let (přibližně tří let na Marsu). To bylo umožnění dlouhodobým fungováním roveru Curiosity.
Zda na Marsu byl život zůstává nejasné a ani nález organických molekul není nijak průkazný. Jsou však důležité pro pochopení toho, jak se Mars v průběhu miliard let vyvíjel a zda na něm život v minulosti byl, nebo přinejmenším být mohl.
V roce 2020 by měl Curiosity nahradit – nebo doplnit – rover Mars 2020. Jeho design je na Curiosity založen a v misi stárnoucího vozítka bude v zásadě pokračovat.
Zdroje obrázků: NASA