ČNB kontaktovala projekt Paralelní Polis, který se aktivně věnuje oblasti kryptoměn, aby přestal pro své stříbrné pamětní mince používat slovo „mince“. Z mnoha ohledů jde o podivný požadavek, na který kryptoanarchisté nehodlají přistoupit. ČNB se však opírá o zákon a hrozí pokutami.
Podle Twitteru Paralelní Polis má Česká národní banka nesmyslný monopol na používání slova, které je tu s námi tisíce let. „Odmítáme se podřídit nesmyslné monopolizaci jazyka podřídit. Není možné, aby někdo bránil používat obecné pojmy s etymologickou kontinuitou již od antiky,“ reagovala mluvčí Paralelní Polis, Iveta Šplíchalová dle serveru Penize.cz.
České národní bance vadí slovo mince v kontextu označení stříbrných pamětních mincí vydávaných organizací Paralelní Polis. Banka se opírá o paragrafy 12 a 21 zákona o České národní bance:
§ 12
Česká národní banka má výhradní právo vydávat bankovky a mince, jakož i bankovky a mince pamětní (dále jen „bankovky a mince“).
§ 21
(1) Nikdo nesmí vyrábět, dovážet, nabízet, prodávat nebo jinak rozšiřovat medaile, žetony nebo podobné předměty, které jsou svým provedením způsobilé uvést jejich držitele v omyl, že jde o mince vydávané Českou národní bankou.
(2) Nikdo nesmí při označení nebo popisu žetonu, medaile nebo podobného předmětu v souvislosti s jejich nabízením, prodejem nebo jiným rozšiřováním použít slovo „mince“.
Kryptoanarchisté odmítají uspoupit
Organizace Paralelní Polis, známá kvůli popularizaci na státech nezávislých kryptoměn, použila slovo „mince“ při prodeji svých stříbrných pamětních mincí. Výhrada ze strany ČNB je sice na první pohled nesmyslná, ale podle zákona pravděpodobně oprávněná. Paralelní Polis tak při dalším používání riskuje pokutu až 1 milion korun.
„Mince, na jejichž emitování si ČNB klade výhradní právo, se vyznačují nominální hodnotou vyjádřenou v měně s nuceným oběhem a možností uplatnit je jako legální platidlo. U pamětních mincí Paralelní Polis přitom není splněn ani jeden z těchto znaků: Mince nejsou spojeny s žádným státním orgánem, českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem, naopak jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin,“ doplňuje Šplíchalová.
„ČNB se snaží tvořit dojem, že napodobujeme měnu vydávanou touto bankou. To je úsměvné i z toho pohledu, že Paralelní Polis je jedním z největších propagátorů finanční svobody a používání kryptoměn, které jsou na státu nezávislé, a sama pro svůj provoz odmítá používat měnu touto bankou vydávanou. Nedávalo by žádný smysl takovou měnu napodobovat,” říká Milan Půlkrábek, spoluzakladatel Paralelní Polis.
Pamětní mince Paralekní Polis jsou propojeny s kryptoměnou bitcoin
Paralelní Polis odmítá slovo mince přestat používat. Na svůj web zatím alespoň doplnila následující text, ve kterém si neváhala nápadně rýpnout do běžných měn: „Stříbrné pamětní mince Paralelní Polis nejsou jakkoliv spojeny s žádným státním orgánem (včetně České národní banky), českou korunou, ani jakoukoliv jinou měnou s nuceným oběhem (FIAT měnou).“
Pamětní mince jsou netradičním propojením uměleckého řemesla s digitální decentralizovanou měnou. Zajímavé na mincích mj. je, že jsou kryty „nominální“ hodnotou bitcoinu. To zajišťuje bezpečná technologie BitNotes.
Zdroje: Penize.cz
Takže podle zákona pozavírat všechny starožitníky a numismatiky co ptodävají historickě mince 🙂
Jsem numismatik a sbírám mince okolních států tak i Československa, Česka a Slovenska. Jsou to pořád mince. Nelíbí se mi, že slovo mince si někdo uzurpuje a dá si to dokonce do zákonu pod nějakým paragrafem. Mince bude pořád mince ať je z hliníku nebo ze zlata. Tady rozhoduje jen… Číst více »
Existují i deskové hry kde se používají názvy mince a koruny…