Ve velké akci se FBI podařilo ve spolupráci s policií zatknout přes 800 lidí v 18 zemích světa, operace Trojan Shield je úspěch americké tajné služby.
20 milionů zpráv na šifrované komunikační platformě (k níž však FBI měla plný přístup) vedlo ke klíčovým odhalením v organizovaném zločinu. Italská mafie, ilegální motocyklové gangy i další skupiny již byli zadrženi policejními specialisty v daných zemích. Velký podíl na tom měla australská policie, té se podařilo zadržet celkem 224 zločinců, zadržet přes 3,7 tun drog a 45 milionů dolarů v majetku a penězích.
Operace Trojan Shield se FBI podařila provést využitím konce dříve populární šifrované služby Phantom Secure; po jejím uzavření a zadržením jejího CEO v roce 2018 se FBI podařilo pomocí nejmenovaného kontaktu získat plný přístup k aplikaci Anom, která sloužila jako nová „standardní“ aplikace pro různé kriminální organizace.
Stovky zatčených, tuny zadržených drog a miliony dolarů ze zločineckých organizací
Agenti byli schopni monitorovat všechny zprávy, dešifrovat je a následně ukládat jako důkazy pro budoucí zadržení. Platformy typu Anom fungují na principu specializovaných mobilních telefonů, které mají být v podstatě neprolomitelně šifrované – pokud samozřejmě k nim tedy tajné služby nemají přístup v první řadě. Nelze s nimi komunikovat mimo mobily na stejné platformě, odesílat e-maily nebo telefonovat není možné.
Podobné šifrované mobily nemusí nutně sloužit pro kriminální účely, FBI je ovšem za tímto účelem distribuovala a pokusila se je v daných kruzích šířit – úspěšně.
Během měsíců a let provozu aplikace získala FBI obrovské množství užitečných informací a Anom mobily se podařilo FBI distribuovat i mezi významné zločince, kteří pomáhali platformu Anom šířit dál.
20 milionů zpráv a 11 800 zařízení ve více než 100 zemích; výrazný dosah mobilů Anom vedl k širokému přístupu agentů FBI a v poskytl snadný náhled do nadnárodních kriminálních gangů po celém světě.
Europol popsal operaci Trojan Shield jako jednu z největších akcí svého druhu v historii a označil ji za velice úspěšnou. Nejsou zatím známy všechny informace a některé se postupem času mění, zdá se však, že policie také na doporučení FBI reagovala na zprávy, které se přímo týkaly zločinů typu vraždy, čímž zřejmě zachránila životy.
Není jasné, ve kterých zemích se zatýkalo; kromě Austrálie a Nového Zélandu se, dle informací agentury Reuters, zatýkalo také ve Švédsku a v Nizozemí. Snahou FBI bylo mimo jiné „znechutit“ celý průmysl šifrovaných mobilů zločincům, tak, aby nedůvěřovali žádné nové služby. Nikdy si totiž nemají být jisti, zda náhodou neposlouchají tajné služby.