Indie slaví další úspěch v rámci dobývání vesmíru. Nedlouho poté, co se sondě Čandraján-3 podařilo přistát na povrchu Měsíce, překonala její kolegyně Áditja-L1 důležitý milník na své cestě ke středu naší sluneční soustavy.
Ještě nestihly uplynout ani dva měsíce od toho, co se sonda Indické kosmické agentury (ISRO) Čandraján-3 úspěšně snesla k povrchu Měsíce, a Indie už může opět slavit. V rámci první sluneční mise Áditja-L1 totiž ISRO na začátku září vyslala do vesmíru další průzkumné plavidlo, jemuž se aktuálně podařilo vymanit se ze sféry vlivu Země, přičemž zamířilo směrem ke Slunci.
Sonda nyní míří do bodu L1, odkud bude pozorovat střed sluneční soustavy
Překonat tuto hranici se zatím podařilo pouze dvěma indickým sondám; kromě aktuálního úspěchu Áditja-L1 vyslala ISRO do kosmu ještě sondu s oficiálním označením Mars Orbiter Mission (MOM), běžně nazývanou také Mangalyaan. Ta milník překonala téměř před 10 lety, načež se vydala na cestu k rudé planetě, kterou zkoumala až do roku 2022, než byla prohlášena za ztracenou v důsledku ztráty paliva a kapacity baterií v přístrojích.
ISRO v rámci mise Áditja-L1 zaznamenala první úspěch již 19. září, kdy se stejnojmenné sondě podařilo provést klíčový manévr, který ji postupně nasměroval směrem k Langrageově bodu L1, jenž leží na cestě mezi Sluncem a Zemí. Právě tento bod je pro umístění zařízení pozorujících hvězdu ve středu sluneční soustavy nejvhodnější, jelikož se zde gravitační síly obou vesmírných těles vzájemně vyrovnávají, a sonda tak bude pro pobyt na této pozici vyžadovat pouze minimum energie.
The #AdityaL1 spacecraft left the Earth's sphere of influence yesterday! #ISRO
Earth 🌏 ■■■■■■□□□□ L1 point 🌌
61% dist. travelled https://t.co/xKwIfoFukd— ISRO Spaceflight (@ISROSpaceflight) October 1, 2023
Mise je plánována na čtyři roky, nejspíš ale potrvá déle
Mise Áditja-L1 odstartovala z indického kosmodromu Šríharikota ležícího na pobřeží Bengálského zálivu 2. září 2023. Jelikož jde o první sluneční misi ISRO, je jejím cílem zřídit v kosmu stabilní solární observatoř, která bude ležet zhruba 1,5 milionu kilometrů od Země. Plánovaná délka mise je pak odhadována na 4 roky, je však možné, že se tato doba prodlouží. Jen pro srovnání – v rámci mise MOM očekávala indická agentura délku maximálně 6 měsíců, nakonec však trvala 7,5 roku.
Cílem průzkumu bude mimo jiné pozorování vnější atmosféry Slunce, a poskytovat tak vědcům na Zemi včasná varování před nebezpečnými projevy kosmického počasí, které mohou mít vliv nejen na zařízení na oběžné dráze Země, ale i na samotný povrch naší planety. Ve skutečnosti však chce ISRO sondu využít ke komplexnímu studiu Slunce a k vyřešení některých otázek, které kosmology stále tíží. Do bodu L1 by měla sonda Áditja-L1 dorazit 6. ledna 2024.