Darknety jsou momentálně plné návodů na to, jak podvádět další uživatele internetu. Některé jsou ale samy o sobě jen podvodem.
Návody se hlavně týkají ideálních technik sociálního inženýrství a online podvodů; fascinující ale je, že podvodníci v tomto případě podvádí jiné podvodníky. Značná část návodů je totiž naprosto k ničemu.
Odborníci na kybernetickou bezpečnost z Terbium Labs prozkoumali nabídky na několika hlavních dark web trzích a odhalilo, že 49 % všech prodávaných dat se týká návodů na online podvody. V mnoha případech se jedná o návody na sociální inženýrství vůči specifickým korporacím, často ve finančním sektoru.
Ukradená data se překvapivě týkala „jen“ 15 % nabídek, následovaly účty a přihlašovací údaje k bankovním účtům (8,2 %), nástroje pro kybernetické útoky (8 %) a údaje o platebních kartách (7 %). Průměrná cena jediného záznamu o osobních údajích jednotlivce se vyšplhala na 8,45 dolarů.
Mezi často prodávanými údaji byly přihlašovací jména a hesla ke službám jako jsou e-mailové účty, streamovací služby nebo i dodávky jídla.
Prodeje údajů k finančním službám, jako jsou bankovní účty, mají obvykle vyšší cenovku vzhledem k jednoduchosti jejich zneužití.
Dobrá zpráva je, že podvodníci se v některých prodávaných službách rádi uchýlí k vlastním podvodům. Řada z návodů, jak podvádět, neuvádí vůbec žádné užitečné informace. Jde o jednoduchý zdroj příjmů, na darknetu si jen těžko může uživatelů zažádat o vrácení svých peněz.
V době řádění koronaviru SARS-CoV-19 jsou kybernetické útoky na vzestupu, z dobrých důvodů.
Zdroj: ZDnet