Marsovský rover Perseverance opět zachytil unikátní podívanou – zatmění Slunce marsovským měsícem Phobos. Záběry pořízené pomocí kamery Mastcam-Z ukazují nebeský tanec, při kterém větší z dvojice marsovských měsíců nakrátko zakryl část slunečního kotouče.
Phobos není obyčejným měsícem. Svým bramborovitým tvarem se výrazně liší od našeho pozemského souputníka. Je také podstatně menší – oproti našemu Měsíci je s průměrem pouhých 27 kilometrů asi 157krát drobnější. Jeho název, odvozený od řeckého boha strachu, mu dal v roce 1877 astronom Asaph Hall Nové video zachycuje Phobos s dosud nevídaným přiblížením a rychlostí snímkování.
Zatmění Slunce je na Marsu častější
Na rozdíl od zatmění Slunce na Zemi jsou přechody Phobosu před Sluncem na Marsu běžnější. Měsíc obíhá téměř v rovině marsovského rovníku a velmi blízko povrchu planety. Proto k zatměním dochází během většiny dní marsovského roku. Kvůli rychlé oběžné době – pouhých 7,6 hodiny – trvá každý přechod jen asi 30 sekund.
Nejde o první podobné pozorování této vesmírné události. Zatmění Slunce Phobosem zachytily rovery už dříve. Perseverance pořídil několik záznamů od února 2021, Curiosity (2019) a Opportunity (2004).
Porovnávání získaných záznamů má samozřejmě také vědecký význam. Umožňuje vědcům zpřesňovat znalosti o oběžné dráze Phobosu. Ta se postupně mění – měsíc se přibližuje k Marsu. Podle předpovědí za přibližně 50 milionů let do planety narazí.
Pozorování zatmění je jen malou a tou méně podstatnou částí vědeckého programu roveru Perseverance. Hlavním úkolem roveru je hledání stop dávného mikrobiálního života na Marsu. Mise zahrnuje i odběr vzorků hornin a regolitu, které budou v budoucnu dopraveny na Zemi k detailní analýze. Pokud se sliby Elona Muska potvrdí, možná to bude ještě v této dekádě.
Zdroj: NASA