Po více než šesti měsících se čtyřčlenná posádka mise Crew-6 v pořádku vrátila z Mezinárodní vesmírné stanice na zemský povrch. Jak celý sestup probíhal a jaké další využití plánují SpaceX a NASA pro použitý přepravní modul Crew Dragon Endeavour?
Není to tak dávno, co jsme psali o úspěšném dopravení týmu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v rámci mise Crew-7. Jelikož ISS není nafukovací, bylo jen otázkou času, kdy bude muset její palubu jiný tým opustit. Volba pak padla na členy mise Crew-6, která byla oficiálně zahájena 2. března letošního roku.
Velitelem mise Crew-6 byl americký kosmonaut Stephen Bowen. Pilotování si vzal na starost další Američan Wareen Hoburg. Dvojici z NASA pak doplnil ruský kosmonaut Andrej Feďajev a také Sultan al-Nejadí, který byl teprve druhým reprezentantem Spojených arabských emirátů ve vesmíru.
Odpojovací manévr byl naplánován do nejmenších detailů
K odpojení modulu Crew Dragon Endeavor, na jehož palubě čtveřice astronautů před zhruba šesti měsíci na ISS také dorazila, došlo 3. září ve 13:05 našeho času. Modul pak přistál do vod poblíž Floridy 4. září v ranních hodinách. Záchranná plavidla pak zajistila nejen posádku, ale i samotný Crew Dragon, pro který má společnost SpaceX další využití.
Jak již bylo řečeno, k prvnímu připojení modulu Crew Dragon Endeavour došlo v březnu 2023. O pár týdnů později však došlo k jeho přesunu do jiného dokovacího portu, aby bylo možné lépe manipulovat s nákladem z dalšího plavidla, Cargo Dragon, jež k ISS dorazilo v průběhu června. Odsud se pak Crew Dragon během neděle odpojil a zahájil sestup k Zemi.
Splashdown of Dragon confirmed – welcome back to Earth, Steve, @Astro_Woody, Andrey, and @Astro_Alneyadi! pic.twitter.com/ph27m0wP30
— SpaceX (@SpaceX) September 4, 2023
Plavidlo využilo pro svou cestu systém dvou samostatných zážehů, které jsou zajištěny speciálními tryskami Drago. Postupně se tak Crew Dragon dostal na nižší oběžnou dráhu pod samotnou ISS, přičemž pokračoval ve svém sestupu k zemskému povrchu. NASA a SpaceX mají k dispozici celkem sedm míst pro tzv. splashdown, tedy přistání kosmických modulů na vodní hladině. Pro každý sestup se pak zhruba dva týdny dopředu zvolí primární i sekundární lokalita.
Sestup mohl zkomplikovat hurikán Idalia
V případě splashdownu mise Crew-6 pak jisté riziko představoval hurikán Idalia, který procházel Mexickým zálivem a 30. srpna dosáhl floridské pevniny, načež pokračoval na severovýchod do Atlantiku. NASA pak původní termín sestupu přesunula z 3. na 4. září. Zda-li tomu však bylo přímo kvůli hurikánu, zatím není známo. Vývoji počasí se však přizpůsobily přinejmenším záchranné týmy, které na svých lodích Shannon a Megan pečlivě vyčkávali v bezpečí přístavů na pobřeží Floridy. I přes počáteční obavy se však splashdown modulu Crew Dragon podařil, a mise Crew-6 tak mohla být zdárně dokončena a uzavřena.
Ačkoliv nyní většina práce pro čtyřčlennou posádku Crew-6 končí, Endeavour rozhodně neputuje do starého železa. Po řádné revizi a opravách jej totiž SpaceX plánuje znovu využít pro misi Crew-8, která by měla být zahájena v únoru 2024.