Posun k chytrému městu? Pražskou Lítačku si brzy nahrajeme do mobilu i na platební kartu!

Praha mluví o koncepci chytrého města několik let, ale zásadnějších inovací s dopadem na životy běžných občanů jsme se zatím nedočkali. To by se mohlo změnit již letos díky plnění koncepce Smart Prague 2030, kdy bude od léta 2018 možné využívat Lítačku (bývalá Opencard) i v její virtuální podobě.

Pro obyvatele Prahy a Středočeského kraje to bude znamenat usnadnění jejího používání, kdy u sebe budou moci nosit pouze mobilní zařízení s aplikací (zde půjde zatím pouze o alternativu SMS jízdenek), případě si budou moci nechat Lítačku nahrát na platební kartu a spekuluje se i o kartě ISIC.

Aplikace pro mobilní zařízení bude dostupná od 1. srpna. Praha chce díky nákupům skrze aplikaci ušetřit za poplatky operátorům, které prý činí až 20 % z ceny jízdného, což je při počtu 20 milionů SMS jízdenek ročně nemalá suma, jíž by bylo možné investovat mnohem lépe. Přínosnou bude také změna, kdy nebude nutné zakoupenou virtuální jízdenku nahrát na fyzickém validátoru, jako je tomu nyní.

Koncem roku bude do mobilních zařízení možné nahrát také plnohodnotnou předplacenou jízdenku. Pokud hlavní město vše dodrží a Operátor ICT nebude projekt zdržovat či prodražovat, můžeme se těšit na první ze série pozitivních změn dopadajících na životy pražanů. Následovat budou “chytrá” vylepšení z oblasti turistiky, veřejného prostoru, parkování, dopravy, chytrých budov a další.

Zdroj: Smart Prague

Komentáře

Upozornit na
avatar
wpDiscuz
Blockchain a kryptoměny Chytrá domácnost Chytrá města Chytrá zábava Chytrá zařízení Chytré aplikace Chytré automobily Chytré technologie IoT Průmysl 4.0 Tiskové zprávy
Ultimátní trolling: všechny aplikace na iPhonu lze shodit dvěma Unicode symboly
Island řeší kuriózní problém: těžba kryptoměn výrazně zatěžuje elektrárny
Dunning-Krugerův efekt: Proč je tak těžké hádat se s blbcem?