Aplikace Záchranka slouží k přivolání zdravotnické záchranné služby nebo horské služby stiskem jediného tlačítka. Záchranářům dokáže předat řadu předvyplněných informací a ulehčit tak řešení problému. Jeden z členů týmu nyní ukázal, jak vypadají informace, které záchranáři obdrží.
Populární českou aplikaci již aktivně používá kolem 3 milionů uživatelů v Česku a počet každým rokem roste. Princip fungování je jednoduchý. Do svého chytrého telefonu musí uživatel nainstalovat jednoduchou aplikaci, následně v ní ověřit své telefonní číslo a vyplnit základní údaje. V případě, že potřebujete pomoc, stačí v aplikaci kliknout a zavolat ji, čímž zároveň dojde k odeslání důležitých informací. Umí toho již ale mnohem více.

Aplikace dokáže záchranným složkám předat důležité informace. Foto: Freepik
Od minulého roku je součástí aplikace možnost přivolání horské služby, různé výstrahy, lavinová předpověď či kniha túr. Díky té se např. záchranáři snadno dozví nejen vaši polohu, ale i to, kam jste se po cestě mohli zatoulat v případě, že se váš telefon nehlásí, nebo se vybije. Nechybí ani seznam defibrilátorů, nemocnic, pohotovostí či lékáren s pohotovostí. Aplikaci rozhodně doporučujeme nainstalovat do každého telefonu, neboť může doslova zachraňovat životy. Ale o tom článek není. Spousta uživatelů přemýšlela, jakou podobu mají informace, které záchranáři při použití aplikace dostanou.
Záchranáři uvidí více než vyplníte
Jeden z členů týmu kolem aplikace Záchranka, Dominik Ženatý, zveřejnil na svém LinkedIn profilu podobu výjezdového lístku záchranné služby po použití aplikace Záchranka. Všimnout si můžete informací o poloze, o odesílateli žádosti, ale i třeba o baterii telefonu. Všimnout si zde můžete také nesmyslných znaků u položky „upřesnění“. I to mělo svůj dobrý důvod. „Po ošetření jsem se dal do řeči se záchranářem, který se mě zeptal, proč mám v aplikaci vyplněné nesmysly. No jo. Ostrou verzi jsem měl, ale profil vyplněný nesmyslným textem. Ten den do oběda jsem totiž testoval novou verzi. V mém případě to naštěstí nebyl problém, ale u něčeho vážnějšího by mohl být,“ zmínil Ženatý.
Zdroj: Dominik Ženatý, Záchranka