Přeučení praváci, přeučení leváci – je to přece jen záležitost mozku, všechno se dá naučit. Tak přesně takovéto domněnky vyvrací nová studie, za kterou stojí německý tým biopsychologů, kteří na ni spolupracovali s kolegy z Nizozemí, Dánska a Jihoafrické republiky. Tvrdí, že o tom, zda jsme praváci nebo leváci, se rozhodlo mnohem dříve a jinak, než se domníváme.
Výzkumníci se totiž ve své studii zaměřili na vývoj a aktivitu genů v míše nenarozeného dítěte a zjistili zajímavou skutečnost. Je asymetrická už při vývoji v děloze.
Již rané testy, které byly prováděny mezi osmým a dvanáctým týdnem těhotenství, odhalily drobné nuance v míšních segmentech, které jsou zodpovědné za nerovnoměrný pohyb našich končetin. A tedy i za to, zda bude člověk posléze spíše pravák nebo levák.
Pohyby našich končetin ovlivňujeme prostřednictvím motorické kůry v mozku, která vysílá signály směrem do míchy. Odtud tedy domněnka, že pravorukost/levorukost vychází z našeho mozku. Jenže výše interpretované výsledky a nové objevy odkrývají náznaky k tomuto určení u nenarozeného dítěte už v době, kdy není motorická kůra mozková ještě propojena s míchou. Tedy lze suše konstatovat, že finální preferenci spíše ovlivňuje právě naše mícha.