Honor Watch GS Pro: Sportovní hodinky pro 25 dní na cestách

Honor byl na letošním ročníku speciální edice IFA 2020 v Berlíně jedinou firmou, která zde představila nějaké novinky. Vedle levných chytrých hodinek Watch ES jsme mohli spatřit ještě sportovní Watch GS Pro. Na ty se v dnešní recenzi podíváme.

Co na outdoorovém modelu na první pohled zaujme, je to, že jsou obrovské, ba až monstrózní, v pozitivním slova smyslu. Fyzické parametry jsou 48 × 48 × 13,6 mm a váží 45,5 gramu (bez řemínku). Jakmile si je ale dáte na ruku, skoro o nich nevíte. Hodinky dávají tušit, že vydrží drsnější zacházení, skoro bych řekl až horolezecké. Že je jen tak nerozbijete poznáte i podle váhy. Ale vše má samozřejmě důvod. Velikost displeje, baterie atd. Pojďme si tedy nejdříve probrat design.

Hardwarové parametry: Velký displej a nadstandardní baterie

K Watch GS Pro se nedá tentokrát dohledat tolik podrobných informací o hardwaru. Z velké části jde nicméně o stejné komponenty, jako byly použity v Honor MagicWatch 2, které jsme testovali z kraje roku.

Dominantou je displej, který je stejný – jak velikostí, tak i rozlišením. Jedná se o OLED displej s úhlopříčkou 1,39” a rozlišením 454 × 454 pixelů a tudíž jemností 461 bodů na palec, což znamená jemnou strukturu. Displej jsem chválil už tehdy a zde je minimálně stejný.

Obrázek: Honor Watch GS Pro: Sportovní hodinky pro 25 dní na cestách

Použitým procesorem je opět Kirin A1, který si Huawei vyrábí pro nositelnou elektroniku. Vnitřní paměť má uživatelsky dostupné 2 GB pro nahrání vlastní hudby do hodinek – při běhání a cvičení pak nepotřebujete ani telefon, postačí hodinky a Bluetooth sluchátka.

Velké hodinky dostaly do vínku velkou baterii s nedstandardní kapacitou 790 mAh, která slibuje až 25denní výdrž.

A co všechno hodinky umí? Prakticky všechno, co vás napadne – ve zkratce mají navigační systémy GPS, Glonass a Beidou, měření tepové frekvence, okysličenosti krve, barometr a mnoho dalšího.

Obsah balení

Uvnitř balení toho vedle hodinek moc nenajdete. Samozřejmostí je nabíječka, v tomto případě opět s konektorem USB-C a potřebným kabelem. Ačkoliv je výměna řemínků možná, žádné náhradní výměnné řemínky zde nehledejte.

Co se týče nabíječky, ta je magnetická a stejná jako u předchozích modelů s dvojicí napájecích pinů. Zde musíme podotknout, že outdoorové hodinky Watch GS Pro mají relativně pevné řemínky a hodinky s nabíječkou furt poskakují, kutálí se nebo padají. Zde by si hodinky zasloužily vhodnější kolébku.

Vzhled

Už od pohledu je jasné, na koho hodinky cílí. Matné materiály imitují broušený hliník, ačkoliv se jedná speciálně navržený o polykarbonát, hrubý řemínek je vyrobený z fluoroelastomere (což je je syntetický kaučuk na bázi fluorouhlíku). Vystupující hranatá tlačítka s červeným akcentem dodávají outdoorový vzhled.

Okolo displeje je zvýšená hrana, a tak se nemusíte bát, že byste urazili sklo na hraně hodinek. Díky tomu by se v budoucnu displej dal opatřit i krycím sklíčkem, které by tak příjemně zapadlo.

Řemínky se dají lehce vyměnit díky rychlému systému upínání, takže si můžete vybrat, jaký chcete. Z boku se nachází velký hlasitý reproduktor, na druhé straně pak jeden z mikrofonů. Další se nachází pod jedním z řemínků. Více mikrofonů je pravděpodobně důvod, proč je telefonování hodinkami tak dobré.

Displej

Displej je u hodinek obecně klíčovým faktorem. OLED displej Watch GS Pro je dobře čitelný i na slunci, má senzor okolního osvětlení, takže se jas přizpůsobí, pokud jste na světle nebo v šeru.

Můžete si nastavit stále viditelný čas, tzv. always-on displej, zde nazvaný jako pohotovostní ciferník. V tomto režimu si můžete vybrat jen z 6 omezených ciferníků a přizpůsobit si barvu. Pokud chcete vidět hlavní ciferník s dalšími údaji, musíte zmáčknout tlačítko nebo se dotknout displeje. U běžných ciferníků je výběr o poznání větší a prostřednictvím aplikace Zdraví je možné nainstalovat řadu designových ciferníků.

Stále viditelný čas je něco, co běžně od hodinek očekáváte, ale na poli chytrých hodinek stále nejde o samozřejmost. Funkce má však i nevýhody. Vedle poloviční výdrže na baterii je to v tomto modelu zatím nedotažený systém, jelikož hodinky svítí i v noci, což je nepříjemné. Kritizoval jsem to již u předchozích MagicWatch 2 a přitom je řešení jednoduché – v nastavení přidat možnost zvolit si, od kdy do kdy nemají svítit. Doufejme tedy, že výrobce na této funkci zapracuje.

Ovládání

Hodinky se ovládají primárně dotykovým displejem. Pro další funkce jako třeba návrat na hlavní obrazovku nebo vyvolání menu s aplikacemi, slouží horní tlačítko. Spodní tlačítko je konfigurovatelné a můžete si vybrat, co se po jeho stisknutí stane. Je škoda, že nelze nastavit také akce pro podržení tlačítka.

V případě podržení horního tlačítka se objeví nabídka na vypnutí nebo restartování hodinek. Pro vrácení zpět se používá gesto tažení od levého okraje k pravému, stejně jako na všech ostatních chytrých hodinkách.

Systém stále omezený, ale se stovkou sportovních režimů

Hodinky běží na systému Lite OS, který jsem popisoval už v recenzi Honor MagicWatch 2, který nepodporuje instalaci dalších aplikací (výrobce však i na tomto pracuje, jak jsme zmínili v recenzi Huawei Watch GT2 Pro). Musíte se tak zatím spokojit s tím, co už obstaral výrobce. Jsou to zejména aplikace pro všechny funkce hodinek, jako je měření tlaku vzduchu, výškoměr, měření kyslíku v krvi nebo tepové frekvence atd.

Samozřejmostí je pak třeba počasí, časovač, budík, dálková spoušť fotoaparátu nebo kompas a svítilna. Praktická může být aplikace pro nalezení telefonu, která nechá telefon zvonit v případě, že je v dosahu Bluetooth spojení.

Nejvíce aplikací je spojených se sportem a zdravím. Obzvlášť režimy na cvičení jsou doslova nabité k prasknutí a než všechny projedete, tak to chvíli zabere. Je zde i řada netradičních. Chcete si změřit výkon v baletu? Není problém. I na to hodinky myslí. Nebo na šerm, hrazdu, šipky, přetahování, pouštění draků, houpání, rybaření nebo laser game. A to je opravdu jen zlomek z výčtu, který je zakončený automobilovými závody.

Je to však zároveň vše, co hodinky umí. Také by se dalo čekat, že takový uzavřený systém bude vyladěný, ale bohužel je příliš ořezaný. Animace nejsou zcela plynulé, možnosti práce s oznámeními je prakticky nulová. Oznámení si můžete jen přečíst a v případě některých je k dispozici jen jakýsi nadpis nebo úryvek. Na zprávy se nedá nijak odpovědět ani poslat reakce.

Co funguje velmi dobře, jsou hovory. Ty můžete odmítnou, nebo zvednout a s dotyčným mluvit díky integrovanému mikrofonu a reproduktoru nahlas na hodinkách. Funguje to velice dobře, hlasitost reproduktoru je vysoká a druhá strana nás také slyšela bez sebemenších problémů.

Mobilní aplikace Huawei Health (Zdraví)

Pro použití hodinek s chytrým telefonem je nutné nainstalovat si aplikaci Huawei Health, kterou v případě telefonu od Honoru nebo Huawei máte již v telefonu pod českým názvem Zdraví. Ta mimo měření kroků a sportovních výkonů samotným telefonem propojuje právě nositelnou elektroniku s mobilem.

Je to také jediný způsob, jak do hodinek nahrát hudbu nebo doinstalovat další ciferníky. Právě u těch se od minula udála jedna změna. Jako první se zobrazí placené ciferníky (většina byla dostupná za 9,90 Kč, některé za 39,90 a dokonce i 79,90 Kč.), mnohdy však vypadají hůře než ty zdarma, kterých jsou mraky. Bohužel u vzhledů ciferníků ve většině případů nelze nic nastavit nebo změnit. Výjimkou jsou ty, které ukazují více časových pásem.

Aplikace Zdraví také slouží pro částečné nastavení zařízení, jako například zapnutí stálého monitorování tepové frekvence, upozornění na neaktivitu a tak podobně.

Baterie, která vydrží i 25 dní

Myslím si, že jedním z největších taháků pro sportovně založené jedince je právě výdrž na baterii. Ta je v případě vypnutého always-on displeje téměř jeden celý měsíc. Prakticky to znamená, že hodinky v ideálním případě nebudete za rok nabíjet více než 15×. To už je doopravdy dobrá hodnota. Bez nabíječky tak můžete vyrazit klidně na dvoutýdenní dovolenou.

Obrázek: Honor Watch GS Pro: Sportovní hodinky pro 25 dní na cestách

Pokud si zapnete pohotovostní ciferník a displej tedy bude stále zapnutý, výdrž se sníží dle informace v hodinkách na polovinu. Osobně jsem naměřil s pohotovostním ciferníkem výdrž 11 dnů, při kterých jsem je používal i k telefonování, svícení svítilnou a testoval GPS.

Hodnocení

Hodinky na ven, na sport, do hor. Outdoorové hodinky běžně od těch ostatních poznáte. Vlastně jsou asi jenom dva typy hodinek – sportovní a ty druhé. Honor Watch GS Pro jsou jasným zástupcem první kategorie. Nebojíte se o ně, protože jsou robustní, abyste s nimi všechny ty sportovní aktivity mohly provozovat.

Důležité je, aby hodinky vydrželi nabité a ukazovali dobře čas. V tomto případě baterie vydrží 25 dní, což je paráda, a čas je vidět na krásném OLED displeji. Jediným neduhem jsou softwarové nedostatky, ať už je to chybějící možnost nechat vypnout displej na noc nebo absolutně žádná možnost práce s oznámeními, přesněji třeba odpovědi na zprávy.

Obrázek: Honor Watch GS Pro: Sportovní hodinky pro 25 dní na cestách

Hodinky vám bez problémů změří tep, okysličenost krve, řeknou jaký je atmosférický tlak či jestli jste ve stresu, zobrazí přicházející hovor a nabídnou možnost jej na hodinkách zvednout a použít je jako hlasité handsfree. Za cenu 6 490 Kč jsou již v kategorii, kde je většina velkých hráčů. Za tuto cenu se prodávají Garminy, v případě nesportovních pak Apple Watch Series 3, Samsung Galaxy Watch, Fossil či Armani s Android Wear. Všechny tyto vyjmenované hodinky mají však jednodenní, maximálně dvoudenní výdrž. Honor Watch GS Pro je v tomto naprosto převálcují.

Výběr těchto hodinek je vlastně děsně jednoduchý. Chci sportovně vyhlížející hodinky, které něco vydrží a nemuset je nabíjet co pár dní nebo týden, spokojím se jen se základním oznámením notifikací a nepotřebuji si instalovat další aplikace ani hodinkami platit? Pak je to jasná volba.

Honor Watch GS Pro
  • Zpracování a vzhled - 95%
    95%
  • Výdrž baterie - 97%
    97%
  • Funkce - 92%
    92%
  • Systém - 75%
    75%
  • Cena - 90%
    90%
90%

Závěr

Hodinky na ven, na sport, do hor. Nebojíte se o ně, protože jsou robustní, abyste s nimi všechny ty sportovní aktivity mohly provozovat. Důležité je, aby hodinky vydrželi nabité a ukazovali dobře čas. V tomto případě baterie vydrží 25 dní, což je paráda, a čas je vidět na krásném OLED displeji. Jediným neduhem jsou softwarové nedostatky, ať už je to chybějící možnost nechat vypnout displej na noc nebo absolutně žádná možnost práce s oznámeními, přesněji třeba odpovědi na zprávy.

Hodinky vám bez problémů změří tep, okysličenost krve, řeknou jaký je atmosférický tlak či jestli jste ve stresu, zobrazí přicházející hovor a nabídnou možnost jej na hodinkách zvednout a použít je jako hlasité handsfree. Za cenu 6 490 Kč jsou již v kategorii, kde je většina velkých hráčů. Za tuto cenu všechny hodinky mají však jednodenní, maximálně dvoudenní výdrž. Honor Watch GS Pro je v tomto naprosto převálcují.

Klady

  • Skvělý OLED displej
  • Výdrž 3 týdny běžného používání
  • Cena
  • Automatická regulace jasu
  • Čeština
  • Kompatibilní s Android i iOS

Zápory

  • Nemožnost instalovat aplikace
  • S oznámeními nelze dále pracovat, třeba na ně odpovídat
  • Nelze nastavit tlačítkům více funkcí
  • Nelze nastavit automatické vypnutí displeje v noci
11 Komentářů
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Radek

Díky za super recenzi, vůbec jsem nevěděl, že jsou takhle super, vaše zápory mě osobně nijak nevadí, takže objednávám.

Max

Já mám objednáno a těšim se až dorazí, měly by zítra, tak to už bych je vyzkoušel o víkendu! Fakt se těším!

Milda

Super recenze, díky. Ty notifikace trochu zamrzí, ale co se dá dělat. Ale rád bych věděl, jestli u příchozího hovoru zobazují všechna jména ze seznamu kontaktů z mobilu. V některých recenzích píšou, že jména ukazují akorát u 10-ti asi oblíbených kontaktů a zbytek jsou neznámá čísla. To by byla dost… Číst více »

Milda

Děkuji za info. Přesně tohle jsem chtěl vědět. Nicméně ale přece mohu zavolat i někomu z hodinek přes standardní kontakty? Zalistuji (v lepším případě vyhledám jako v mobilu) a zavolám. To již umí i mé staré Carneo co neumí jinak skoro nic…

Milda

jej, to je ale skutečně škoda… to už uměly i hodinky za 1000 kč z Aliexpressu… Tak asi zakoupím SAMSUNG GALAXY WATCH 46mm s Tizenem. Sice nevydrží zdaleka jako HONOR, ale umí spoustu jiných věcí. Netestoval jste je někdy?

Milda

Díky za info. Přeji hezký víkend a hlavně hodně zdraví!!!

Ondřej Košťál

Děkuji, Vám též.

Obrázek: Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Hoříš, má Oktávko: Proč, když hoří spalováky, podezírají Češi elektromobily?
Obrázek: Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Husité na obzoru? Ukázky ze hry a vše, co víme o Kingdom Come: Deliverance II
Obrázek: Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Senzorická AI v praxi: Zachraňuje životy a řídí automobily. České firmy se jí ale bojí
Obrázek: Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Robot Atlas, který oslnil svět, odchází do důchodu. Nový Atlas je plně elektrický
Obrázek: Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Máte doma nefunkční GPS lokátor od Invoxia? Nyní bude v ČR opět fungovat
Obrázek: Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Tesla v ČR otevřela své rychlonabíječky pro všechny elektromobily. Jak nabíjet na Superchargeru?
Obrázek: Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Noční fotografie s vivo X100 Pro: Jak fotit v noci se smartphonem jako profík?
Obrázek: Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?
85%
Recenze robotického vysavače TESLA RoboStar iQ700 s laserovou navigací: Čistá domácnost bez námahy?