Richard Branson je bohatý muž. Bohatý a poněkud extravagantní, ale to není v době Elonů Musků nic výjimečného.
Bransonův Konglomerát Virgin sází na revoluční přepravní technologii, kterou si jako první představil Elon Musk – Hyperloop – hodně. O proveditelnosti a smysluplného nového typu dopravy se vedly polemiky od samého počátku, Virgin Hyperloop One však na koncept vsadil hodně a testy firmy zatím vypadají dobře. Na konci minulého roku se uskutečnila i první cesta s živými lidmi a dopadla dobře.
Nové video ukazuje, jak si Virgin budoucí cesty hyperloopem představuje. Na první pohled se systém příliš neliší od vlaků, snad jen okna chybí – což u extrémně rychlého způsobu přepravy není zrovna překvapením.
https://youtu.be/-zSWagCyWio
Hyperloopová stanice všehovšudy připomíná kombinaci metra a vlaku; samotné přepravní moduly se pohybují ve vakuu seřazené za sebou, opět připomínající vlakové soupravy.
Video také ukazuje různé oddělování modulů a jejich zatáčení, což se se současnými technologiemi nezdá příliš pravděpodobné: V tak vysoké rychlosti by to existující slitiny zvládly jen těžko. Hyperloop proto ve videu uvažuje o magnetické levitaci (maglev), což by teoreticky možné bylo.
Ambiciózní vize je důkazem odhodlání Virginu, ale dost možná také toho, že se firma moc nepoučila. Video z roku 2016, zasazené do roku 2020, se totiž nevyplnilo ani zdaleka.
Současné video ale vypadá realističtěji: Záměr působí promyšleně, s důrazem na konvenční řešení typu nástupních stanovišť a smysluplných přepravních modulů. Zda je ovšem hyperloop celkově finančně smysluplný se teprve ukáže.
Zdroj: Engadget